Y2K předejde na Nový rok měna euro!

Problém roku 2000 (Y2K) je s blížícím se prvním dnem nového století již poměrně dobře znám. Nezapomínejme ale na euro, které tu bude za necelý měsíc.
Problém roku 2000 (Y2K) je s blížícím se prvním dnem nového století (tisíciletí začíná až o 12 měsíců později) již poměrně dobře znám. Je zde však ještě jedna možná katastrofa, o které se sice moc nemluví, ale která může v některých případech mít ještě vážnější důsledky, než Y2K. A aby toho nebylo na počáteční strašení málo, důsledky se v plné šíři mohou začít projevovat již na blížící se Nový rok. V souvislosti s uvedeným datem možná tušíte, že se jedná o problém zavádění nové evropské měny - euro.

Dnem 1. ledna 1999 vznikne na území 11 evropských států, které se dohodly na zavedení nové měny, zajímavá situace. V přechodném období (ukončení se předpokládá v polovině roku 2002) budou legální měnou na území daného státu nejen národní peníze, ale také právě euro. Tento stav musí být podchycen nejen v různých organizačních postupech, ale obdobně jako v případě Y2K také ve vlastních počítačových systémech. Podnikové aplikace (situaci by mělo ale zvládat i obyčejné účetnictví) musí být na existenci dvou (minimálně) měn připraveny - organizace si mohou sami zvolit, v jaké měně účtovat. Problém může nastat například tehdy, když kterýkoli z našich zákazníků bude chtít dál účtovat v měně národní. Důležitou vlastností je možnost přepočtu mezi národními měnami prostřednictvím eura, tzv. triangulace.

Bohužel se na uvedený problém poměrně zapomíná, naštěstí většina softwarových firem dodávajících informační systémy euro (více či méně) řeší. Pro nás je podstatný především fakt, že na zavádění nové měny by měly být připraveny také organizace, které mají obchodní partnery ve zmíněných jedenácti státech. Nelze tedy říci, že nás se problém netýká. Opak je totiž pravdou.

Váš názor Další článek: Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Témata článku: Měna, Euro, Nový rok, Nový, Nové století

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost