Y2K a česká státní správa

Jak probíhá příprava na Y2K v podání Úřadu pro státní informační systém? Jednou z klíčových komponent je monitorovací systém MONIS. Jeho informační hodnota je však nevalná.
Že český stát nebere informační technologie moc vážně, to je všeobecně známá a přijímaná skutečnost. Asi nejsem sám, koho pobavila série propagačních letáků úřadu pana Berky a hluboce urazily poslední výroky pánů Zemana a Klause.

Jak probíhá příprava na Y2K v podání Úřadu pro státní informační systém? Jednou z klíčových komponent je monitorovací systém MONIS. Má i WWW rozhraní, které je přístupné na adrese http://www.monis.cz.

Informace zde publikované mi připadají jako prezentace ve smyslu „My na Y2K nekašleme, podívejte“, leč bez větší informační hodnoty. Jsou monitorovány jakési subjekty. Je hezké, že mám možnost graficky si zobrazit stav připravenosti subjektů. První mne samozřejmě napadlo vypsat si ohrožující subjekty. Jaké bylo mé překvapení, když mi „Mapa okamžité využitelnosti zdrojů subjektů sledovaných v oboru: Významné ohrožující subjekty“ vypsala, že v okrese Litoměřice je připraveno pouze 0 – 12,5% subjektů. V tabulce pod mapou však všechny hodnoty ukazují připravenost 100%.

Litoměřice nejsou zase tak daleko od Prahy, aby mne případná havárie některého z „Významných ohrožujících subjektů“ nechala klidným. Zavolal jsem tedy na Y2K call centrum (0800-112000) a otázal se, zda mi k tomuto mohou říct něco více – například o jaké subjekty se jedná, jaké nebezpečí hrozí… Operátor na infolince byl velmi ochotný, ale k celé záležitosti mi bohužel nebyl schopen cokoliv sdělit. Prý mám zavolat později, že možná budou něco vědět. A ne, informace mi bohužel e-mailem poslat nemohou, protože nemají e-mail.

Jako občan bych dále přivítal, kdyby mi bylo vysvětleno, co se skrývá za všeobecnými pojmy jako „připravenost subjektů“, podle čeho je tato hodnocena a o jaké subjekty se jedná.

Nevím, jaké výhody přináší MONIS registrovaným uživatelům. Podíval jsem se alespoň na nápovědu pro registrované uživatele. A dozvídám se nečekané věci: Pokud máte problémy s připojením na webserver, nastavte si správně proxy! Ani slovo o tom, že problém vůbec nemusí být v nastavení proxy serveru. Mnohem více problémů podle mne vznikne tím, že certifikát pro zabezpečené stránky byl vydán prohlížeči neznámou certifikační agenturou (AEC), takže při pokusu o vstup na stránky prohlížeč vyhlásí varování, že certifikát byl vydán neznámou certifikační agenturou a že tudíž nemusí být důvěryhodný. Jako občana mne sice těší, že erár se snaží ušetřit $129 za certifikát uznávané CA. Mnohem více bych však ocenil $129 za certifikát, než několik milionů za letákovou kampaň pana Berky…

Tento článek píšu v pondělí, ve čtvrt na pět ráno. Nemohu tedy vědět, jak se s Y2K vyrovnají počítače na úřadech a ostatních institucích, které obživnou za několik hodin. Podle slov našeho premiéra a předsedy poslanecké sněmovny se ale nemáme čeho bát: Y2K problém je jenom bublina nafouknutá hamounskými počítačovými korporacemi. Děkuji vám, pánové, díky vašim ujištěním si mohu jít s klidným srdcem lehnout.

Diskuze (14) Další článek: Hudební drby

Témata článku: Litoměřice, Státní správa, Správa, Stát, ProxyNad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály