XWorkplace pro elegantnější práci v OS/2

Každý, kdo se již někdy setkal s uživatelským rozhraním Workplace Shell v systému OS/2, asi se mnou bude souhlasit, když řeknu, že jde o jedno z nejpropracovanějších GUI vůbec. Uživatelé jsou ale nenasytní a nároční, a tak vznikl XWorkplace - rozsáhlá sada nových prvků pro práci se systémy OS/2 a eComStation. Z malé utilitky se vyklubal projekt, který rozšiřuje hranice Workplace Shellu daleko za možnosti ostatních operačních systémů.
Co XWorkplace umí?

Celá aplikace má pouze 2MB a instaluje se pomocí instalátoru WarpIn. Hlavní kontextové menu je nyní pohodlně konfigurovatelné, můžete si sem přidávat své programy a další funkce. V titulcích oken je nyní zobrazována plná cesta k otevřenému adresáři - nezobrazí se tedy pouze "Desktop", nýbrž "C:\Desktop". Rozšířena byla také celková práce se složkami - znovu volně konfigurovatelná kontextová menu, vylepšené třídění souborů, nový "status bar" - malá lišta, kterou známe třeba z Windows - dozvíte se zde, kolik je ve složce souborů, kolik MB zabírají na pevném disku atp. Přibyla také funkce označení souborů podle jména - nyní je možné i ve Workplace Shellu jednoduše označit například všechny soubory TXT v adresáři! U složek, které často otevíráte lze nastavit funkci "Quick Open" - po nastartování systému OS/2 načte do paměti obsahy těchto objektů a posléze je již loví z operační paměti. Rozšířeny byly také funkce pro práci se soubory (kopírování, mazání, přesouvání...), přibyla jednoduchá pomůcka pro nastavování asociací různých typů souborů a i v OS/2 už máme odpadkový koš známý z Windows, zde se jen jmenuje "Trash Can".

Klepněte pro větší obrázek

Nový XWorkplace nahrazuje některé původní vlastnosti a funkce Workplace Shellu. Při startu si můžete na okamžik nechávat zobrazovat libovolné logo ve formátu bitmapy BMP, nahrazena byla možnost zálohování plochy systému. Nechcete již zálohovat systém a zpomalovat OS/2 při každém startu? Jednoduše si nastavte libovolné časové období, kdy bude systém zálohován. eXtended Shutdown zase umožňuje si vybrat, jak chcete systém ukončit - tato funkce v OS/2 chyběla a považuji to za ostudu... Nyní můžete systém nechat restartovat, umí se sám vypnout, nebo, pokud využíváte DualBootu, XWP restartuje počítač do jiného operačního systému, který máte nainstalovaný. Z určitého důvodu můžete chtít restartovat pouze Workplace Shell, i na tuto skutečnost programátoři mysleli a k dispozici je funkce "Restart WPS". Navíc, stejně tak, jako existuje složka "Po spuštění" (Startup folder), nyní zde naleznete i složku "Xfolder Shutdown" - sem umístěné programy se spustí při vypínání operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek

K libovolnému objektu lze vytvořit klávesovou zkratku - často spouštíte Netscape Communicator? Vytvořte si klávesovou zkratku! Rozšířena byla správa fontů - přidávání/odstraňování písem již není problém.

Virtuální plochy a XCenter

Součástí XWorkplace se staly dříve samostatné pomůcky - PageMage a XCenter. Díky PageMage lze v OS/2 využívat tzv. virtuálních ploch - pracovní plocha není omezena pouze rozlišením, na jedné ploše můžete surfovat po internetu, na druhé psát v textovém editoru dopis, na třetí ploše třeba faxovat nebo vypalovat CD...

 

XCenter je vylepšená obdoba hlavního panelu z Windows nebo WarpCentra z OS/2. Uživatel si může ale přesně nastavit, jaké vlastnosti bude XCenter mít. Podporuje přidávání plug-in modulů, takže možnosti jsou do budoucna široce otevřené. V současnosti obsahuje moduly pro zobrazování zátěže procesoru, velikost volné paměti, volného místa na pevném disku, seznam otevřených oken (otevřené a zamrznuté aplikace lze "odstřelit" podobně jako je tomu v Linuxu), datum, čas, pro přenosné počítače stav baterie atd. Výborné je, že XCenter funguje bez problémů spolu s WarpCentrem.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny nové vlastnosti XWorkplace snad ani nelze vyjmenovat, aproto je důležitou skutečností fakt, že jakoukoliv funkci lze v nastavení XWP vypnout/zapnout! Můžete si tedy třeba nainstalovat XWorkplace a přitom použít jen rozšířené vypínání systému... Když Vám nějaká vlastnost nevyhovuje, jednoduše jí vypnete a je to. Není tomu náhodou, proč se XWorkplace stal součástí nového operačního systému - eComStation. Jde o špičkový produkt, který je navíc zdarma a šířen pod licencí GPL.

Domovská stránka projektu.

Diskuze (4) Další článek: Intel bude nadále pokračovat v cenové válce

Témata článku: Windows, Otevřené okno, Celková práce, Volná plocha, Odpadkový koš, Nový status, Jednoduchá pomůcka, Libovolný soubor, Malá lišta, Původní vlastnost, Netlab, Plná zátěž, Klávesová zkratkaIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze reprosoustav Xavian Terza Evoluzione. Luxusní High-End od českého výrobce

Recenze reprosoustav Xavian Terza Evoluzione. Luxusní High-End od českého výrobce

Terza Evoluzione jsou krásné, živé, lehce hrající reprosoustavy s velmi vyrovnaným, čistým a přímočaře, byť ne únavně čistým zvukem.

Daniel Březina
Testy