XQDC X-Setup Pro: vše pro úpravu nastavení Windows

Tzv. tweakovacích nástrojů, tedy programů, které slouží ke snadným úpravám skrytých nastavení Windows, existuje celá řada. Vždy byl však jeden, který nad ostatními tak trochu vyčníval svojí kvalitou. Tento nástroj je jako jeden z mála k dispozici i v češtině. Nabízí rozsáhlou paletu možných nastavení a dva způsoby ovládání, které sednou různým skupinám uživatelů.

Plusy / minusy
+ možnosti úprav
+ čeština
+ vyhledávání doplňků
– drobný nedostatek při spouštění
– rozdílné třídění v klasickém a průvodcovském zobrazení

Hned na začátku bych měl upozornit, že i když byl tento program dříve k dispozici zcela zdarma, nyní již tomu tak není. Jeho cena přesto není vysoká, uvážíme-li, co všechno umožňuje. Český překlad se instaluje jako dodatečný lokalizační balíček a najdete jej přímo na oficiálních stránkách programu. Kompletně počeštěno je hlavní uživatelské rozhraní. Jednotlivé moduly jsou přeloženy do češtiny z větší poloviny.

Možnosti pro úpravu Windows jsou v programu zaváděny jako různé moduly. Každý modul nastavuje něco jiného, má vlastní popisek a nápovědu. Po spuštění programu vás přivítá jednoduchý dialog, kterému dominují tlačítka pro výběr klasického rozhraní a přepnutí do režimu průvodců.

Klepněte pro větší obrázek

Výchozí okno po spuštění programu

Související odkazy

Slovník
boot
SQL
tweak
USB

Klasická stromová struktura

Po spuštění klasického ovládacího rozhraní budou načteny jednotlivé moduly, jejichž seznam se zobrazí jako stromová struktura s několika kategoriemi. Jejich názvy odpovídají tomu, co chcete ve svém systému upravovat. Rozhodnete-li se například zobrazit a případně smazat některé filtry a ovladače upravující funkce optické mechaniky, přejdete do kategorie Hardware. Kdo zatouží po úpravách programu Nero Burning Rom, toho bude zajímat skupina modulů Program Options. Vybere si zde každý, včetně příznivců některých počítačových her.

Aby byla práce s moduly jednodušší, nabízí program funkci pro vyhledávání. Stačí zadat výraz, který by se měl vyskytovat v názvu modulu a počkat na zobrazení odpovídajících modulů. V pokročilém vyhledávání máte možnost zahrnout nejenom názvy, ale i těla funkcí jednotlivých modulů. Pro snazší příští nalezení konkrétního modulu si jej můžete zařadit mezi oblíbené položky.

Veškeré provedené akce jsou ukládány do souboru s protokolem. X-Setup vám umožňuje si zvolit, zda prováděné nastavení bude aplikováno pro konkrétního uživatele, jiného uživatele nebo pro všechny uživatelské profily v počítači. Protože úpravy nastavení jsou prováděny na základě zásahu do registrů, můžete si pomocí příslušných funkcí načíst tu registrační databázi, která odpovídá vašim potřebám. Nastavení tedy upravíte konkrétnímu uživateli nebo v rámci celého počítače.

Méně zkušení uživatelé mohou aktivovat bezpečný režim, kdy si X-Setup vyžádá před provedením jakékoli změny nastavení jejich souhlas. Další zajímavou funkcí je režim záznamu. Každá změna nastavení provedená během tohoto režimu bude zaznamenána a uložena do souboru REG. Ten je, jak známo, možno spustit na kterémkoli počítači s Windows a po odsouhlasení budou v registrech provedeny změny na základě instrukcí v tomto souboru. Své oblíbené nastavení si tak můžete v X-Setupu zaznamenat a snadno přenést na jiné počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Klasické rozhraní programu se stromovou strukturou

Rozhraní s průvodci

Druhý způsob ovládání programu počítá s tím, že se uživatelům nebude chtít proklepávat stromovou strukturou s jednotlivými moduly. Namísto toho si v nabídce vyberou průvodce, který jim postupně zobrazí všechny možnosti nastavení v dané kategorii. Třídění je zde malinko jiné, než u stromové struktury v klasickém rozhraní. Průvodci budou vyhovovat především uživatelům, kteří si chtějí v klidu projít všechny volby, naopak klasické rozhraní ocení především zkušenější uživatelé hledající konkrétní položku.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka skupin průvodců

Další nástroje

Výchozí okno programu nabízí kromě spuštění dvou typů rozhraní ještě další funkce. Je zde již zmíněná možnost vyhledávání modulů podle zadaného výrazu. Mnohem významnější je ale funkce umožňující vrátit zpět provedené změny. Každá úprava je totiž zaznamenána a v přehledném seznamu si můžete vybrat, co chcete vrátit zpět do původního nastavení. Pokud v systému neprovedete závažné změny, které by obnovení původních hodnot zabránily, a s výsledkem úprav nejste spokojeni, můžete vše vrátit do původního stavu.

Další zajímavou funkcí je automatická aktualizace. Po připojení k internetu program zjistí, zda jsou dostupné úpravy a aktualizace některých modulů, a případně nabídne jejich stažení a instalaci. Vše proběhne naprosto automaticky a velice rychle. V rozšířené nabídce aktualizací si můžete vybrat, které chcete do počítače nakopírovat a které nikoli.

Nedávno jste si na Živě mohli přečíst článek o nástroji Bart’s PE Builder. X-Setup obsahuje funkci, která umožní jeho integraci do struktury systému vytvořeného pomocí tohoto nástroje. Otevírají se tak další možnosti úpravy Windows.
Vrácení provedených změn

Klepněte pro větší obrázek

Vrácení provedených změn

Možnosti úprav

Počet modulů, prostřednictvím kterých X-Setup nabízí úpravy nastavení Windows a různých aplikací je opravdu rozsáhlý. Najdete zde volby vztahující se k hardwaru i softwaru, k operačnímu systému i k programům třetích stran. Správci systému mohou prostřednictvím X-Setupu zakázat přístup na přenosné disky USB. Najdete zde celou řadu úprav souvisejících s bezpečností a internetem.

Celá jedna kategorie je věnována startu a vypínání počítače. Můžete zde vymazat položky spouštěné po přihlášení do systému, změnit bootovací obrazovku, upravit různá hlášení atp. Nastavení, která nejsou v použité verzi systému Windows použitelná, jsou automaticky blokována. Totéž platí i pro nastavení vztahující se k aplikacím, které nejsou na počítači nainstalovány.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávání a funkce pro spuštění systémových doplňků

Použitelnost

Ovládání programu má jeden malý nedostatek, který mně hodně vadil. Po výběru některé funkce z hlavního dialogu se do něj již nemáte možnost vrátit jinak, než opětovným spuštěním. Pokud tedy střídáte různé režimy ovládání a chcete si pohrát s různými funkcemi, je to poněkud zdlouhavé. Na druhou stranu takto program při běžném používání trápit nebudete. Kdo bude hodně chtít, může si pomocí připravené funkce vytvořit zástupce pro spouštění vybraných funkcí přímo na pracovní ploše.

Z prostředí X-Setupu můžete spouštět nejrůznější systémové nástroje obsažené ve Windows. Nejde přitom jen o známé pomůcky jako je kontrola disku, defragmentace nebo ovládací panely. V nabídce najdete funkce pro vyvolání seznamu certifikátů, nastavení SQL, správce ověřovače ovladačů a další.

Program má propracované možnosti nastavení a pěknou nápovědu. Nejsem velkým příznivcem tzv. tipů při spuštění a většinou je vypínám. V tomto případě však oceňuji počeštěnou nabídku zajímavých nastavení, na které vás program při spuštění upozorňuje.

Klepněte pro větší obrázek

Jiný pohled na výchozí okno programu

X-Setup je opravdu kvalitní program, který svou cenou konkuruje podobným, mnohem dražším nástrojům. Na druhou stranu je pravda, že jde „jen“ o chytrou pomůcku poskytující snadný přístup k zásahům do registru.

XQDC X-Setup Pro 8.0.100
produkt nástroj pro úpravu nastavení Windows
výrobce XQDC Ltd.
web www.x-setup.net
cena 14,95 USD
požadavky Windows 9x/2000/XP

Témata článku: Windows, Výchozí vyhledávání, Setup, Dodatečný hardware, Struktura, Modul, Bezpečný režim, Původní funkce, Nastavení, Zajímavá funkce, Set, Bart, Připravený průvodce, Jednotlivé položky, Oblíbená kategorie, Různé kategorie, Chytré vyhledávání, Různé systémy

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 150

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje