XnView: opravdu silný prohlížeč

Prohlížeče obrázků patří k základní výbavě každého počítače. Když navíc prohlížeč podporuje správu obrazových dat a možnost jejich úpravy, tím lépe. Prohlížeč XnView si bez problémů poradí s více než 400 typy souborů, hlavičkami EXIF, prezentacemi, webovými galeriemi apod.
XnView: opravdu silný prohlížeč

Plusy / minusy
+ rychlost
+ cena
+ množství funkcí
- místy nepřehledné nabídky
- jednodušší správce snímků
Počítačové aplikace bychom mohli v zásadě rozdělit do dvou základních skupin. Do první skupiny patří všechny programy základní, bez nichž se při každodenní práci s počítačem neobejdete, ať už jej využíváte k čemukoliv, do druhé pak programy dodatkové, které jsou vyžadovány jen pro vaši práci nebo výkon jiné specifické činnosti. Zatímco druhá skupina je hodně různorodá, do té první můžeme zařadit jen několik vybraných druhů programů. Mezi nimi i prohlížeče obrázků.

Kvalitní prohlížeč se pozná nejen podle ceny a dlouhé historie vývoje, ale podle mnoha dalších faktorů. Když si vybírám program, je pro mě důležitá také jeho rychlost a náročnost na operační paměť. Pokud má aplikace navíc přívětivé uživatelské rozhraní, jen si přidává kladné body v hodnocení. Na mušku jsem si tentokráte vzal freewarový prohlížeč obrázků XnView ve verzi Complete.

Čísla mluví za vše

Související odkazy

Slovník
DVD
EXIF
freeware
Linux
PDF

Dnešní obrázkové prohlížeče už dávno nejsou jen o pouhém prohlížení obrázků. Aby program uspěl v konkurenci, musí umět obrázky také spravovat a editovat. Jako nadstandard je pak ve správci obrázků podpora dalších multimediálních formátů.

 

Hlavní okno správce * okno prohlížeče

A když už jsem se zmínil o formátech, tak hned začnu s velkou předností XnView, kterou je podpora mnoha multimediálních formátů. Co se prohlížení týče, zvládá XnView kolem čtyřset různých druhů souborových formátů. Jejich kompletní aktualizovaný seznam najdete na stránkách aplikace. Bez obtíží si XnView poradí s metadaty IPTC a hlavičkami EXIF s možností jejich exportu do externích souborů.

 

Zobrazení hlavičky EXIF * editace IPTC

Kromě otevírání pak dokáže i ukládat, chcete-li konvertovat, do více než padesáti různých grafických formátů. Mezi podporovanými formáty nechybí ani speciální typy jakými jsou například animované GIF a ICO nebo multipage TIFF, DCX či LDF.

Kompletní nastavení

Podrobnější obrázek o tom, jak propracovaný XnView je, můžete získat z nastavení. Jen na kartě Obecné najdete tolik možností, jako u málokterého placeného software. Přestože se v mnoha případech jedná o maličkosti (ukládání pozice okna, ukončování klávesou ESC apod.), právě takové maličkosti tvoří dokonalost celého řešení.

 

Nastavení programu

Okno Možnosti je v zásadě jedním střediskem, odkud je řízeno nastavení prakticky celého programu. Od základních voleb, jejichž příklady najdete o odstavec výše, až po detailní nastavení kvality obrázků při konverzi do jednotlivých formátů, chování celého programu nebo vzhledu ikon celého okna.

Nebojte se pochlubit

Základní dovedností obrázkového browseru je ale stále prohlížení. Pro prezentace nebo pohodlnější prohlížení obrázků výborně poslouží Fulscreen mód. XnView nabízí i možnost, vytvořit z vybraných obrázků tzv. slideshow včetně různých přechodových a zobrazovacích efektů. Tyto prezentace pak můžete uložit ve formátu užívaném výhradně programem XnView, vypálit pomocí aplikace NERO Burning Rom nebo uložit jako spořič obrazovky do formátu SCR/EXE.

  

Nastavení prezentace * podrobnější nastavení * tvorba webové prezentace

Spíše než na CD a DVD dnes fotografie najdete ve webových galeriích. Ani export do internetové galerie proto nemůže chybět. Co víc, XnView nabídne hned několik vzhledů, jak může výsledná galerie ve výsledku vypadat. Stačí si jen vybrat nejsympatičtější rozložení.

Umí i úpravy

Než začnete svoje fotografie vypalovat a ukazovat ostatním, vyzkoušejte některý z dostupných efektů nebo možností úprav. Jejich výběr, ve srovnání s profesionálními grafickými editory, není nijak široký, ale na potřeby obyčejného prohlížeče bohatě dostačující. Můžete tak odstranit drobné vady na kráse a vaše fotografie navíc, ač nemusíte být žádným profesionálem, získají více uměleckého nádechu.

Pokud neholdujete profesionálním aplikacím pro úpravu, pak možná vaše srdce zaplesá. V XnView je obsažena velká řada základních nástrojů, od otočení snímku přes ořez až po gamma korekci a úpravy jednotlivých barevných složek. Je jen škoda, že tyto nástroje nejsou vyneseny na samostatné liště a často musíte delší dobu hledat, než hledanou položku najdete v nabídkách.

 

Efekty * možnosti úprav

Kdybych chtěl být ve výčtu všech funkcí kompletní, musel bych článek rozdělit na několik dalších kapitol. XnView nabízí v mnoha ohledech nadstandardní výbavu. S většinou funkcí se setkáte maximálně několikrát za celou dobu používání programu. Z těch užitečnějších stojí minimálně za zmínku například tvorba panoramatických snímků, dávkové přejmenování obrázků, export seznamu položek do externího souboru nebo úprava pomocí HEX editoru.

 

HEX editor * hromadné přejmenování

Stojí za to

Přestože je XnView zdarma, není vyloučena možnost upgrade programu na placenou verzi XnView DeLuxe 2. XnView DeLuxe 2 nabízí kromě funkcí zmiňovaných výše v tomto článku další vychytávky. Po zaplacení 39 EUR tak budete moci svoje soubory navíc sdílet, exportovat do formátů PDF nebo Flash, vyhledávat podle klíčových slov v metadatech EXIF a IPTC a mnoho dalších. Podrobnější informace najdete na stránkách autora programu.

XnView Free je volně ke stažení nejen ve verzi pro Windows, ale také pro další alternativní operační systémy včetně MacOS, Linuxu, Solaris atd. Odkazy na jednotlivé verze najdete na domácích stránkách v sekci Download. U Windows verze si můžete vybrat hned ze tří variant. Zatímco Standard version a Minimal version obsahuje pouze samotnou instalaci programu s minimálním počtem doplňků, balík Complete version už zahrnuje spoustu dalších pluginů pro práci se soubory.

Jak už jsem na začátku zmiňoval, jedním z nejdůležitějších faktorů je pro mě rychlost programu. A musím říci, že v tomto ohledu mě XnView opravdu příjemně překvapil. Z operační paměti si při běžném používání navíc ukrojí jen asi patnáct megabajtů, což je ve srovnání s konkurenčními kolosy opravdové minimum. Díky podpoře ze strany nadšených překladatelů má XnView v současnosti na čtyřiačtyřicet jazykových mutací včetně češtiny. A i když se XnView ještě nevyrovná pokročilejším nástrojům na správu a úpravu obrázků, jako prohlížeč uspěl na výbornou.

XnView 1.80
správce obrázků
autor Pierre-e Gougelet
licence freeware
web http://perso.wanadoo.fr/pierre.g/xnview/enhome.html
download http://perso.wanadoo.fr/pierre.g/xnview/endownload.html
cena zdarma (pro nekomerční použití)
velikost instalátoru

Complete version - 7,04 MB
Standard version - 3,30 MB
Minimal version - 1,52 MB

 

Témata článku: Prohlížeče, Download, Metadata, Základní program, Základní možnost, Základní úprava, Základní nástroj, Kompletní editor, Kompletní úprava, Jednotlivý snímek, Vybraný formát, Opravdové zaplacení, Kompletní editace, Nadstandardní množství

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honzaova 6. 11. 2005 9:27:25
    No tak dementní odpověď to není. Každý by měl být za svou práci odměněn. A...
  • Noxik, Noxik 20. 10. 2005 20:05:32
    potrebuju neco pro obcasny privydelek, sourceforge jsem prolezl, jenze se...
  • Neff 20. 10. 2005 10:18:23
    slusna otazka - dementni odpoved.. jak bezne :( Mily pane,ne kazdy ma...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky