XnView: nekupujte drahé správce obrázků

Prohlížeče obrázků a správci digitálních fotografií jsou u uživatelů velice oblíbené. S rostoucím počtem prodaných digitálních fotoaparátů roste i potřeba přehledně třídit snímky, jednoduše si je prohlížet a provádět případná vylepšení. Existuje několik komerčních řešení, avšak najdou se i volně šiřitelné programy.

Plusy / mínusy
+ je zdarma
+ český překlad
+ doplňkové funkce
+ podpora modulů Photoshopu
– jen obdélníkový výběr oblastí
– ovládání prezentace

Jedním z obrázkových prohlížečů, který je zdarma pro domácí použití je XnView. Kromě ceny je jeho významnou vlastností také skutečnost, že jej spustíte nejenom v prostředí Windows, ale i v Linuxu, FreeBSD, MacOS X, Solarisu a v řadě dalších operačních systémů. Český uživatel pak bude spokojen, pokud zjistí, že aplikace komunikuje v jeho rodném jazyce. Na rozdíl od jiných vícejazyčných prohlížečů (například IrfanView) se české prostředí nastaví ihned po instalaci (záleží na nastavení Windows).

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní česky komunikujícího XnView je příjemné a snadno ovladatelné

Související odkazy

Slovník
EXIF
JPEG
Linux
PDF

Základ programu tvoří prohlížeč s uživatelským rozhraním podobným Průzkumníkovi z Windows. V levé části je zobrazena stromová struktura se složkami, v pravé části pak náhled na obrázky v označené složce a detail vybraného obrázku. Soubory si samozřejmě můžete zobrazit jak ve formě náhledů, tak jako ikony nebo seznam s podrobnostmi. K dispozici máte třídění podle názvu souboru, data, komentáře a dalších vlastností. Nechybí ani pomůcka pro práci s oblíbenými položkami.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro vyhledávání obrázků

V režimu prohlížení nabízí XnView několik hromadných operací se soubory. Označené obrázky můžete hromadně otočit ve vybraném směru nebo je převrátit. K dispozici je nástroj pro hromadné přejmenování snímků. K této operaci můžete použít šablonu názvu, přidat počítadlo, nastavit velikost písmen atd. Zajímavé je vyhledávání, kde můžete zadat nejenom kritéria, na která jste zvyklí ze souborových manažerů. XnView dovede prohledávat také hlavičky souborů, titulky, autorská práva a další informace. Mezi dávkovými operacemi najdete také pomůcku pro hromadnou konverzi souborů. Snadno tak převedete více obrázků do jiného formátu a můžete nastavit i úpravy (změna jasu, zaostření, oříznutí atd.).

Klepněte pro větší obrázek

XnView vám pomůže s hromadnou konverzí obrázků

Chcete obrázky publikovat, ukázat svým přátelům nebo jen zazálohovat? I s tím vám XnView pomůže. Vybrané obrázky lze prohlížet v režimu prezentace. Celoobrazovkové zobrazení může probíhat buď automaticky po zadaném intervalu, případně po stisku klávesy nebo tlačítka myši. Škoda, že nelze zvolit obojí. K dispozici máte přechodové efekty v podobě prolínání. Co je však zajímavější, prezentaci si můžete vypálit přímo na CD nebo z ní vytvořit spustitelný soubor. Vypálení probíhá pouze za předpokladu, že máte k dispozici program Nero.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení prezentace umožňuje jednoduché vytvoření spustitelného souboru

Dnes se často setkáváte s fotografiemi umístěnými na web. Potřebujete-li vytvořit HTML stránku s náhledy, nemusíte XnView opouštět. Jednoduchému nastavení porozumí i méně zkušený uživatel. Vybrat si můžete dokonce z několika šablon ovlivňujících vzhled. Podobnou funkcí je tvorba náhledového listu. Využijete ji nejspíše ve spojení s tiskárnou.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s možnostmi tvorby HTML náhledů

XnView umožňuje snímat aktuální dění na obrazovce. Stačí si zvolit typ snímání (celá plocha, aktivní okno, výběr ze seznamu oken), metodu spuštění snímání (prodlevu nebo klávesovou zkratku) a způsob uložení takto získaného snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete zachytit stav obrazovky? Není problém...

Poklepete-li na obrázek v režimu prohlížení, otevřete jej v nové záložce. Ano, XnView vás nebude rušit množstvím otevřených oken, ale zároveň poskytne snadný přístup k otevřeným složkám. Obrázky v záložce můžete snadno měnit stiskem mezerníku nebo příslušných tlačítek v nástrojové liště programu. Ta nabízí i rychlý přístup k úpravám jasu a kontrastu a nástroji pro odstranění efektu červených očí.

Klepněte pro větší obrázek

XnView jde s dobou a nabízí prohlížení v záložkách

XnView je vybaven množstvím filtrů, které vám poslouží při vylepšování snímků pořízených fotoaparátem. Myslím, že nabízí jednodušší ovládání a větší počet efektů než některé ryze komerční programy z této kategorie. V dialogu vidíte náhledy na originál i změněný obrázek. Jednoduchou aktivací příslušné volby můžete změnu promítnout i na velký snímek otevřený v programu a detailně si tak změnu prohlédnout. Pokud aplikaci efektu nepotvrdíte, změny se odvolají. Zkušenější uživatelé ocení možnost vytvoření vlastního filtru. Dveře k množství dalších filtrů se otevírají díky podpoře pro moduly Adobe Photoshopu. S programem je dodáván modul Harry`s Filters.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení filtrů je jednoduché, výsledek je vidět okamžitě

Ve výčtu funkcí XnView dále najdete funkce pro nastavení obrázku na pozadí pracovní plochy, tvorbu vícestránkových obrázků, panoramatických obrázků i podporu pro TWAIN zařízení (např. skenery). Každému obrázku lze přiřadit popisek. Nechybí ani podrobný dialog pro úpravu IPTC dat a funkce pro manipulaci a odstranění EXIF informací. Samozřejmá je podpora schránky. Při přípravě fotografií pro tisk oceníte možnost ořezu ve stanoveném poměru.

Klepněte pro větší obrázek

V základní výbavě najdete i photoshopový modul Harry`s Filters

Ve srovnání s ryze komerčními aplikacemi vychází XnView velice dobře. Poskytuje velké množství efektů pro úpravu fotografií, nabízí práci s informacemi u obrázků, množství doplňkových funkcí a nástroje pro export obrázků. Počet podporovaných souborů dosahuje čtyř stovek, což je úctyhodné číslo. Doporučuji vám, nedejte se zmást reklamními masážemi výrobců podobných programů a nejprve si vyzkoušejte toto zdarma dostupné řešení. Možná budete překvapeni, že i v něm najdete více, než potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek

XnView podporuje více než 400 typů souborů. Mnohé z nich určitě ani neznáte

Luxusní verze XnView?

Méně známa je možná skutečnost, že XnView nabízí také komerční verzi nazvanou XnView DeLuxe 2. Ta mimo jiné nabízí export prezentací i do formátů PDF, AVI a Flash. Tento program je vybaven jiným uživatelským rozhraním, které má jiný vzhled, ale rozvržením ovládacích prvků je podobné běžnému XnView. Práce s tímto programem mi přišla mnohem pomalejší. Vizuální styl aplikovaný na okna byl zřejmě náročnější i na můj počítač (AMD Athlon 64 3000+, 1GB RAM).

Klepněte pro větší obrázek

Verze DeLuxe má pozměněné uživatelské rozhraní a není v češtině

Funkcemi se verze DeLuxe příliš neliší. Kromě více formátů, do kterých je možné exportovat prezentaci, jsem nalezl nástroj pro tvorbu loga pro mobilní telefony Nokia. Dvaadvacetimegabajtový instalátor nabízí také verzi pro Pocket PC. Na rozdíl od XnView je zde k dispozici také organizátor v podobě alb. Obrázky si tedy můžete prohlížet nejenom procházením složek, ale lze je třídit i do alb a kategorií. Podpora TWAIN rozhraní a digitálních fotoaparátů nechybí. Občasného využití se jistě dostane i funkci pro hromadné stahování obrázků z webových stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete-li třídění v podobě alb, vyzkoušejte verzi DeLuxe

Na rozdíl od "běžného XnView" je verze DeLuxe k dispozici pouze pro Windows. Chcete-li si ji vyzkoušet, máte možnost. Odkaz pro stažení zkušební verze nicméně obdržíte až po zadání e-mailové adresy, na kterou vám bude zaslán.

XnView 1.80.3
produkt prohlížeč a správce obrázků
výrobce Pierre-e Gougelet
web http://www.xnview.com/
cena zdarma
OS Windows 9x/ME/2000/XP, Linux, Mac OS X, Solaris a další

Diskuze (69) Další článek: Na Sony BMG bude podána žaloba za DRM

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Vybraný soubor, Uživatelská složka, Obrázek, Velký snímek, Otevřené okno, Podobné množství, Vybraný formát, Podobný nástroj, Jednoduchý nástroj, Mezerník, Deluxe, Doplňková výbava, Podobný dialog, Otevřený nástroj, Příjemný stisk, Vybrané okno, Harry, Luxusní verze, Občasné využití


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky