XnView: nekupujte drahé správce obrázků

Prohlížeče obrázků a správci digitálních fotografií jsou u uživatelů velice oblíbené. S rostoucím počtem prodaných digitálních fotoaparátů roste i potřeba přehledně třídit snímky, jednoduše si je prohlížet a provádět případná vylepšení. Existuje několik komerčních řešení, avšak najdou se i volně šiřitelné programy.

Plusy / mínusy
+ je zdarma
+ český překlad
+ doplňkové funkce
+ podpora modulů Photoshopu
– jen obdélníkový výběr oblastí
– ovládání prezentace

Jedním z obrázkových prohlížečů, který je zdarma pro domácí použití je XnView. Kromě ceny je jeho významnou vlastností také skutečnost, že jej spustíte nejenom v prostředí Windows, ale i v Linuxu, FreeBSD, MacOS X, Solarisu a v řadě dalších operačních systémů. Český uživatel pak bude spokojen, pokud zjistí, že aplikace komunikuje v jeho rodném jazyce. Na rozdíl od jiných vícejazyčných prohlížečů (například IrfanView) se české prostředí nastaví ihned po instalaci (záleží na nastavení Windows).

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní česky komunikujícího XnView je příjemné a snadno ovladatelné

Související odkazy

Slovník
EXIF
JPEG
Linux
PDF

Základ programu tvoří prohlížeč s uživatelským rozhraním podobným Průzkumníkovi z Windows. V levé části je zobrazena stromová struktura se složkami, v pravé části pak náhled na obrázky v označené složce a detail vybraného obrázku. Soubory si samozřejmě můžete zobrazit jak ve formě náhledů, tak jako ikony nebo seznam s podrobnostmi. K dispozici máte třídění podle názvu souboru, data, komentáře a dalších vlastností. Nechybí ani pomůcka pro práci s oblíbenými položkami.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro vyhledávání obrázků

V režimu prohlížení nabízí XnView několik hromadných operací se soubory. Označené obrázky můžete hromadně otočit ve vybraném směru nebo je převrátit. K dispozici je nástroj pro hromadné přejmenování snímků. K této operaci můžete použít šablonu názvu, přidat počítadlo, nastavit velikost písmen atd. Zajímavé je vyhledávání, kde můžete zadat nejenom kritéria, na která jste zvyklí ze souborových manažerů. XnView dovede prohledávat také hlavičky souborů, titulky, autorská práva a další informace. Mezi dávkovými operacemi najdete také pomůcku pro hromadnou konverzi souborů. Snadno tak převedete více obrázků do jiného formátu a můžete nastavit i úpravy (změna jasu, zaostření, oříznutí atd.).

Klepněte pro větší obrázek

XnView vám pomůže s hromadnou konverzí obrázků

Chcete obrázky publikovat, ukázat svým přátelům nebo jen zazálohovat? I s tím vám XnView pomůže. Vybrané obrázky lze prohlížet v režimu prezentace. Celoobrazovkové zobrazení může probíhat buď automaticky po zadaném intervalu, případně po stisku klávesy nebo tlačítka myši. Škoda, že nelze zvolit obojí. K dispozici máte přechodové efekty v podobě prolínání. Co je však zajímavější, prezentaci si můžete vypálit přímo na CD nebo z ní vytvořit spustitelný soubor. Vypálení probíhá pouze za předpokladu, že máte k dispozici program Nero.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení prezentace umožňuje jednoduché vytvoření spustitelného souboru

Dnes se často setkáváte s fotografiemi umístěnými na web. Potřebujete-li vytvořit HTML stránku s náhledy, nemusíte XnView opouštět. Jednoduchému nastavení porozumí i méně zkušený uživatel. Vybrat si můžete dokonce z několika šablon ovlivňujících vzhled. Podobnou funkcí je tvorba náhledového listu. Využijete ji nejspíše ve spojení s tiskárnou.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s možnostmi tvorby HTML náhledů

XnView umožňuje snímat aktuální dění na obrazovce. Stačí si zvolit typ snímání (celá plocha, aktivní okno, výběr ze seznamu oken), metodu spuštění snímání (prodlevu nebo klávesovou zkratku) a způsob uložení takto získaného snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete zachytit stav obrazovky? Není problém...

Poklepete-li na obrázek v režimu prohlížení, otevřete jej v nové záložce. Ano, XnView vás nebude rušit množstvím otevřených oken, ale zároveň poskytne snadný přístup k otevřeným složkám. Obrázky v záložce můžete snadno měnit stiskem mezerníku nebo příslušných tlačítek v nástrojové liště programu. Ta nabízí i rychlý přístup k úpravám jasu a kontrastu a nástroji pro odstranění efektu červených očí.

Klepněte pro větší obrázek

XnView jde s dobou a nabízí prohlížení v záložkách

XnView je vybaven množstvím filtrů, které vám poslouží při vylepšování snímků pořízených fotoaparátem. Myslím, že nabízí jednodušší ovládání a větší počet efektů než některé ryze komerční programy z této kategorie. V dialogu vidíte náhledy na originál i změněný obrázek. Jednoduchou aktivací příslušné volby můžete změnu promítnout i na velký snímek otevřený v programu a detailně si tak změnu prohlédnout. Pokud aplikaci efektu nepotvrdíte, změny se odvolají. Zkušenější uživatelé ocení možnost vytvoření vlastního filtru. Dveře k množství dalších filtrů se otevírají díky podpoře pro moduly Adobe Photoshopu. S programem je dodáván modul Harry`s Filters.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení filtrů je jednoduché, výsledek je vidět okamžitě

Ve výčtu funkcí XnView dále najdete funkce pro nastavení obrázku na pozadí pracovní plochy, tvorbu vícestránkových obrázků, panoramatických obrázků i podporu pro TWAIN zařízení (např. skenery). Každému obrázku lze přiřadit popisek. Nechybí ani podrobný dialog pro úpravu IPTC dat a funkce pro manipulaci a odstranění EXIF informací. Samozřejmá je podpora schránky. Při přípravě fotografií pro tisk oceníte možnost ořezu ve stanoveném poměru.

Klepněte pro větší obrázek

V základní výbavě najdete i photoshopový modul Harry`s Filters

Ve srovnání s ryze komerčními aplikacemi vychází XnView velice dobře. Poskytuje velké množství efektů pro úpravu fotografií, nabízí práci s informacemi u obrázků, množství doplňkových funkcí a nástroje pro export obrázků. Počet podporovaných souborů dosahuje čtyř stovek, což je úctyhodné číslo. Doporučuji vám, nedejte se zmást reklamními masážemi výrobců podobných programů a nejprve si vyzkoušejte toto zdarma dostupné řešení. Možná budete překvapeni, že i v něm najdete více, než potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek

XnView podporuje více než 400 typů souborů. Mnohé z nich určitě ani neznáte

Luxusní verze XnView?

Méně známa je možná skutečnost, že XnView nabízí také komerční verzi nazvanou XnView DeLuxe 2. Ta mimo jiné nabízí export prezentací i do formátů PDF, AVI a Flash. Tento program je vybaven jiným uživatelským rozhraním, které má jiný vzhled, ale rozvržením ovládacích prvků je podobné běžnému XnView. Práce s tímto programem mi přišla mnohem pomalejší. Vizuální styl aplikovaný na okna byl zřejmě náročnější i na můj počítač (AMD Athlon 64 3000+, 1GB RAM).

Klepněte pro větší obrázek

Verze DeLuxe má pozměněné uživatelské rozhraní a není v češtině

Funkcemi se verze DeLuxe příliš neliší. Kromě více formátů, do kterých je možné exportovat prezentaci, jsem nalezl nástroj pro tvorbu loga pro mobilní telefony Nokia. Dvaadvacetimegabajtový instalátor nabízí také verzi pro Pocket PC. Na rozdíl od XnView je zde k dispozici také organizátor v podobě alb. Obrázky si tedy můžete prohlížet nejenom procházením složek, ale lze je třídit i do alb a kategorií. Podpora TWAIN rozhraní a digitálních fotoaparátů nechybí. Občasného využití se jistě dostane i funkci pro hromadné stahování obrázků z webových stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete-li třídění v podobě alb, vyzkoušejte verzi DeLuxe

Na rozdíl od "běžného XnView" je verze DeLuxe k dispozici pouze pro Windows. Chcete-li si ji vyzkoušet, máte možnost. Odkaz pro stažení zkušební verze nicméně obdržíte až po zadání e-mailové adresy, na kterou vám bude zaslán.

XnView 1.80.3
produkt prohlížeč a správce obrázků
výrobce Pierre-e Gougelet
web http://www.xnview.com/
cena zdarma
OS Windows 9x/ME/2000/XP, Linux, Mac OS X, Solaris a další

Diskuze (69) Další článek: Na Sony BMG bude podána žaloba za DRM

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Mezerník, Občasné využití, Podobný dialog, Vybrané okno, Harry, Podobný nástroj, Doplňková výbava, Luxusní verze, Vybraný soubor, XnView, Velký snímek, Podobné množství, Vybraný formát, Otevřený nástroj, Obrázek, Jednoduchý nástroj, Uživatelská složka, Deluxe, Otevřené okno, Příjemný stisk


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11