XML by měla být největší revolucí nejen v Internetu v roce 1999

Zapamatujte si tuto zkratku a její význam. Brzy ji budete používat častěji než HTML.
Zkratka, kterou málokdo zná, a ještě méně lidí si pod ní dovede něco konkrétního představit. To je XML, technologie, která by měla už v tomto roce začít dobývat Internet a pomalu nahrazovat úžeji zaměřené HTML – a důležité je, že nejen Internet.

Velmi zjednodušeně řečeno, XML je něco jako HTML s tím rozdílem, že zatímco značky (tagy) rámující jednotlivá, významově konzistentní datová pole, jsou v HTML předdefinovaná a neměnná (s výjimkou vývoje standardu HTML samotného), umožňuje XML definovat každému vývojáři vlastní značky pro typy dat. I když je XML (eXtensible Markup Language) mladší než HTML (HyperText Markup Language), dá se spíše říci, že XML je jakousi otevřenou vývojovou základnou, ze které se jazyk typu HTML dá kdykoli vytvořit. Původní kořeny jsou samozřejmě v dalších standardech s oním „ML“ (čili „markup language“, neboli jazyk značkující své prvky, kostrbatě přeloženo), jako je GML (General Markup Language) a SGML (Structured GML); tyto standardy jsou kupodivu mnohem starší než Web sám.

HTML jako jazyk pro popis datových objektů se v Internetu natolik osvědčil, že se s podobným mechanismem začalo uvažovat pro další vertikální trhy, přičemž se to Internetu vůbec nemusí příliš týkat – například desktop publishing nebo multimédia jsou úplně ideální oblasti.

V oblasti webu dokáže XML neuvěřitelné zejména v oblasti inteligentního vyhledávání. Pokud například vznikne tag , a tagy označující jednotlivé druhy zboží, bude možné provádět u indexerů dotazy se skoro neuvěřitelnou přesností.

XML je však mnohem víc než „tagovačem“; na XML mohou být založeny celé internetové protokoly, a bylo jich zatím vyvinuto už několik desítek; XML je skutečně rozsáhlé programovací prostředí. XML je na světě zatím velice krátce (jako standard byl uznán konsorciem W3C někdy v polovině loňského roku), avšak za pár měsíců jej prý už používá 16% vývojářů a pro letošní rok se stane téměř povinností. XML může současně velice pomoci v oblasti, se kterou si informační průmysl neví příliš rady – v oboru elektronických distribuovaných archívů dokumentace všech druhů (EDM, electronic data management). Zatímco technicky je slušně zvládnuté převedení papírových dokumentů do elektronické podoby a jejich uložení na gigantická záznamová média, je problémem jejich strukturování, orientace v uživatelů a další práce s nimi.

Diskuze (1) Další článek: Ještě více her od Microsoftu

Témata článku: Internet, Electronic, Revoluce, Původní značka, Podobný objekt, Největší revoluce, HTML, Původní objekt, Jednotlivá značka, XML

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost