Chytrá domácnost | Xiaomi | Světlo

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

  • Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky
  • Má Wi-Fi a povedenou appku
  • Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Máte doma pokojovou lampu, jejíž design ladí vašemu oku, nicméně vás provokuje skutečnost, že je naprosto hloupá? V tom případě vyměňte její žárovku za některou z těch chytrých, kterou můžete ovládat třeba pomocí mobilní aplikace nebo i hlasem.

Ne, samozřejmě jsem neobjevil Ameriku a vím, že podobná elektronika je na trhu už celé roky, nicméně před pár dny mi dorazila poštou další žlutá pěnová obálka z Číny, uvnitř které tentokrát nebyly žádné čipy a součástky pro náš seriál Pojďme programovat elektroniku, ale čínská chytrá žárovka Yeelight Smart LED Bulb (Color) – konkrétně model YLDP06YL.

RGB LED žárovka s Wi-Fi od Xiaomi

Nejedná se o žádnou čerstvou novinku, Yeelight ale leckoho překvapí svoji relativně nízkou cenou, ohromnou šíří integrace a vzhledem k původu i velmi slušným zpracováním. Yeelight dnes totiž patří do portfolia rostoucího čínského impéria Xiaomi, které je sice v našich končinách známé především pro své telefony s Androidem, ačkoliv v Asii prodává s trochou nadsázky téměř vše včetně chytrých hrnců na rýži a varných konvic s Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Od jednoho z mnoha čínských obchodníků na eBayi mi za pár týdnů dorazil balíček. Uvnitř byla barevná LED žárovka s Wi-Fi od Yeelightu, který spadá pod křídla Xiaomi

Barevnou žárovku Yeelight se závitem E27 dnes na eBayi a dalších zahraničních e-shopech seženete za částku okolo 20 dolarů, což po přepočtu činí zhruba 450 korun. Vzhledem k čínské logistické politice zároveň můžete počítat s obvyklým bezplatným poštovným a vzhledem k nízké ceně se nemusíte obávat ani rizika celního řízení.

Mimochodem, jen připomenu, že se v roce 2021 benevolentní celní pravidla v EU drakonicky zpřísní, takže pokud plánujete nákup ultralevných dolarových cetek, čas se pomalu krátí.

Abych nezapomněl na české obchodníky, i ti mají samozřejmě některé z variant Yeelight v nabídce, přičemž cena třeba u Xiaomistore.cz se pohybuje okolo pětistovky.

Mobilní appka pro Android a iOS prošpikovaná funkcemi

Ale zpět k RGB LED žárovce. Specifikace výrobce slibuje spotřebu 10 W a světelný tok 800 lumenů. Když žárovku zašroubujete do běžné lampy se závitem E27, bude se chovat jako každá jiná naprosto hloupá žárovka s výchozím neutrálním odstínem, který je relativně studený.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
WI-Fi žárovka Yeelight uvnitř lampy Hektar z Ikei a její výchozí jas a teplota (vlevo). Na můj vkus je poněkud studenější. Díky tomu, že se jedná o RGB žárovku, však lze teplotu a jas libovolně upravit jako na druhém snímku po spárování s aplikací.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ať už budete doma po večerech provozovat cokoliv, barvu na to najdete...

Yeelight je nicméně v nitru vybavená Wi-Fi (2,4 GHz), takže stačí do mobilu nainstalovat stejnojmennou aplikaci pro Android nebo iOS a pomocí jednoduchého průvodce žárovku spárovat. Díky tomu, že výrobce zvolil Wi-Fi, nepotřebuje zařízení žádnou další bránu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spárování Wi-Fi žárovky krok za krokem. Jestli se děsíte čínských soudruhů, trošku vás může uklidnit to, že si v prvním kroku můžete vybrat polohu serveru, který bude spravovat žárovku a řídí se zákony dané země. Pro obyvatele EU je to Německo.

Ovládací aplikace je docela povedená a nabízí prakticky vše, co vás napadne. V první úrovni funguje jako rozcestník všemi spárovanými žárovkami, které si můžete libovolně pojmenovat. Když na některou z nich klepnete, zobrazí se seznam několika karet.

Na první můžete nastavit některý z předdefinovaných světelných scénářů, který nastaví adekvátní teplotu a jas světla dané situaci podle obrázku. K dispozici je třeba osvětlení pro východ Slunce, západ, noční režim, party a tak dále.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní čtyři karty pro nastavení odstínu, jasu a teploty světla lampy

Na další kartě můžete klepnutím na barevný přechod, respektive přejížděním prstu, dynamicky měnit teplotu od studeného modrého odstínu až po hřejivou krbovou barvu. Třetí karta slouží k nastavení konkrétního RGB odstínu opět klepnutím nebo přejížděním na přechod duhy od červené přes žlutou, zelenou a modrou až po sytě fialovou. A nakonec je tu ještě karta Flow, kdy bude lampa stanovenou rychlostí průběžně měnit barvu, což ocení zejména ti, kteří se těší na svůj každodenní večerní epileptický záchvat.

Wi-Fi LED žárovka Yeelight a dynamická změna teploty:

Wi-Fi LED žárovka Yeelight a dynamická změna barvy:

Nechybí jednoduché plánování

Každou ruční konfiguraci zároveň můžete uložit jako svůj oblíbený profil světla, když tedy šmejděním po displeji vytvoříte přesně ten pravý odstín lampy, můžete se k němu vždy vrátit. Samozřejmostí je i jednoduché plánování, v rámci kterého můžete vytvořit nejrůznější scénáře, aby se lampa sama zapínala a vypínala v určený čas, a také jednoduchý časovač, který po zadaném časovém úseku lampu vypne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Uložení oblíbeného profilu, časovač a plánovač

Integrace s hlasovými asistentkami Googlu, Amazonu, IFTTT a také API pro kutily

Jelikož si však sám buduji chytrou domácnost a v ložnici mi dělá společnost mimo jiné také chytrý reproduktor Google Home, zajímala mě integrace s těmito hotovými systémy. Yeelight se už na krabičce chlubí snadnou integrací se službou Google Assistent a skutečně tomu tak je.

Pokud tedy máte třeba právě Google Home, v jeho ovládací aplikaci lze světlo snadno spárovat výběrem zařízení ze seznamu a po autorizaci skrze účet Xiaomi, který si ostatně musíte vytvořit už při úvodní konfiguraci lampy. Ale nebojte se, čínský výrobce po vás bude chtít jen e-mail a heslo, účet tedy vytvoříte prakticky hned a okamžitě také dorazí potvrzovací e-mail.

Anglické hlasové ovládání skrze Google Home:

Jakmile spárujete žárovku s asistentem Googlu, můžete ji ovládat hromadou hlasových povelů, jejichž přehled se dozvíte v nápovědě. V tomto případě je ale dobré pojmenovat lampu nějakým snadno vyslovitelným anglickým názvem, protože Google Assistent zatím nepodporuje češtinu (i když už je to jen otázkou času).

Když jsem tedy přejmenoval lampu z Pokojová lampa na Lamp, mohl jsem ji rozsvítit třeba hlasovým povelem: „Hey Google, turn lamp on.“ Pokud byste měli takových spárovaných lampiček více, můžete je dále hlasovým příkazem všechny naráz zhasnout, případně je organizovat do pokojů a tak dále.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spárování Wi-Fi žárovky s hlasovou asistentkou v reproduktoru Google Home. Nyní mohu doma vyslovit: „Hey Google, turn lamp on“ a lampa se rozsvítí. Až bude hlasová asistenční služba rozumět češtině, lampa se rozsvítí i po českém povelu.

V každém případě, ovládání skrze Google Home není jediné. Stejně tak lze lampu napojit na konkurenční hlasový systém Amazon Alexa (Echo), populární automatizační službu IFTTT, Tasker, desítky dalších služeb, o kterých většina z vás v životě neslyšela a nakonec, a to potěším zejména kutily a bastlíře, Yeelight umožňuje ovládat lampu i skrze otevřené API. V nastavení stačí explicitně povolit komunikaci v síti LAN a poté si prostudovat dokumentaci.

Klepněte pro větší obrázek
Nakonec nechybí ani API pro vývojáře a domácí bastlíře. Pokud jej v aplikaci povolíte, můžete lampu ovládat webovým protokolem v domácí síti LAN třeba z vlastní aplikace, základny na Raspberry Pi apod.

Jinými slovy, lampu můžete ovládat i svými vlastními aplikacemi, skripty a tak dále a já toto otevřené API kvituji, protože něco takového bohužel není u ostatních výrobců samozřejmostí a mnozí z nich nabízejí ovládaní výhradně skrze své vlastní aplikace, které nemusejí vždy vyhovovat a neumožňují specifičtější integraci do nejrůznějších systémů chytrých domácností – včetně těch open-source jako třeba Domoticz, anebo do populárního komerčního Fibara, které zase primárně používá bezdrátový protokol Z-Wave.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A ještě ukázka spárování se službou IFTTT a její mobilní aplikací. Právě jsem si na ploše vytvořil tlačítko pro zapnutí/vypnutí lampy skrze IFTTT. Zde je třeba připočítat 1-2s zpoždění, protože do hry vstupuje další prostředník – server IFTTT.

Povedená chytrá žárovka za pár stovek

Čínské RGB LED žárovce s Wi-Fi, jejíž cena na zahraničních e-shopech začíná na částce slabě přes 400 korun, lze opravdu vytknout jen máloco. Vlastně jsem si všiml jen jednoho neduhu, na kterém se shodnu i s ostatními českými recenzenty.

Jediným limitem vnitřní elektroniky žárovky je relativně vysoký jas, i když jej snížíte na minimum. Těžko říci, zdali je to dáno technologií (PWM – intenzita jasu LED je generovaná blikáním a při nízkém jasu by už mohlo být zřetelnější), anebo jen softwarem.

Pokud však nehledáte žárovku, jejíž jas snížíte jen na pár jednotek luxů, Yeelight bude pracovat dobře. Podle výrobce skoro 23 let (při průměrném běhu 3 hodiny denně). V roce 2041 vám dám vědět.

Diskuze (43) Další článek: Strojové učení dokáže odhalit, kdo je autorem kódu

Témata článku: Google, Hardware, Programování, Android, Německo, Čína, Mobilní aplikace, Slunce, Chytrá domácnost, IoT, IFTTT, Wi-Fi, Bluetooth, Evropská unie, Google Home, Alexa, Raspberry Pi, Google Asistent, Xiaomi, API, Mobility, Světlo, Amazon Echo, Jediný limit, Z-Wave, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět