USA | Xiaomi

Xiaomi už nebude v USA na blacklistu. Firma se domluvila s Pentagonem, vyšrtne ji

Relativně dlouhý seznam čínských technologických firem, které mají v Americe omezené podnikání, protože jsou hodnoceny jako potenciálně rizikové pro národní bezpečnost, se zmenší jednoho zástupce. Z blacklistu bude vymazáno Xiaomi, oznámilo ve středu americké ministerstvo obrany. Obě strany dospěly ke vzájemné dohodě, informuje agentura Bloomberg.

Tomuto pochopení předcházel turbulentní vývoj. Xiaomi na americký blacklist umístila předchozí administrativa Donalda Trumpa, a to jen týden před tím, než skončila. Pentagon tehdy společnost označil za „firmu pod vlivem čínské komunistické strany“, s čímž ovšem Xiaomi hrubě nesouhlasilo, argumentovalo likvidačními škodami, pokud bude rozhodnutí přijato.

Čínský výrobce následně podal na americkou vládu žalobu, jejíž předběžné vyhodnocení proběhlo na konci března. Soudce tehdy umísťování na blacklist pozastavil s tím, že obvinění ze strany USA jsou „svévolná a rozmarná“ a souhlasil, že pro Xiaomi by status znamenal vážné škody. Zmínil rovněž, že k označení firmy jako špiona čínských komunistů je skeptický.

Umístění na blacklist v praxi znamená, že vyznačeným společnostem jsou omezeny prodeje, investice i obchodní licence. Američtí investoři by se například museli zbavit všech svých podílů v Xiaomi. Nemluvě o tom, že firma by měla zakázáno jakkoli obchodovat s úřady, které zajišťují kritickou infrastrukturu. Úrovně omezení jsou však různé a Xiaomi nečekalo takové „zakleknutí“ jako například Huawei.

Jeden z největších výrobců smartphonů světa si ovšem nyní může oddechnout. Zřejmě i kvůli březnovému rozhodnutí soudu se s americkým ministerstvem obrany úspěšně domluvil, jméno Xiaomi bude z černé listiny vyškrtnuto. Přesné odůvodnění není známé, společné prohlášení by mělo být vydáno před 20. květnem. Je však vidět, že administrativa Joe Bidena se k věcem staví jinak než Trumpova.

Diskuze (16) Další článek: Optický internet v Evropě loni rychle rostl. Česko je pořád podprůměrné

Témata článku: USA, Huawei, Xiaomi, Donald Trump, Vláda, Pentagon, Podnikání, Bloomberg, Blacklist, Ministerstvo obrany, Joe Biden, Komunistická strana, Žaloba, Amerika