Notebooky | AMD | Xiaomi

Xiaomi RedmiBook: nové notebooky už sází na mobilní čipy AMD Ryzen 4000

Společnost Xiaomi představila novou generaci notebooků řady RedmiBook, které se pyšní nejen moderními komponenty, ale také velmi příznivou cenou.

Xiaomi už postavilo celé portfolio na nové platformě mobilních čipů Ryzen 4000 od AMD, které i dle našich testů dopadly po stránce výkonu a spotřeby skvěle. Xiaomi RedmiBook jsou k dispozici ve třech velikostech – 13 palců, 14 palců a 16 palců, přičemž ve všech případech používají velmi kvalitní Full HD displej s frekvencí 60 Hz a 100% pokrytím specifikace Adobe RGB. Menší rozdíl mezi displeji je pouze v jasu, takže zatímco největší model zvládne až 300 nitů, menší jen 250 nitů.

Uvnitř se nachází dle konfigurace dva modely čipů – šestijádro AMD Ryzen 5 4500U s turbem až do 4 GHz  (TDP 15 W) nebo osmijádro Ryzen 7 4700U s frekvencí až 4 GHz. V obou případech mají čipy integrovanou grafiku AMD Radeon RX Vega. Operační paměť DDR4-2666 může mít kapacitu 8 GB nebo 16 GB (přímo na desce, nelze upgradovat). Levné SSD úložiště s rozhraním SATA má kapacitu 512 GB nebo 1 TB.

Nechybí Wi-Fi 5, Bluetooth 5 a mezi porty je jeden USB 3.0, jeden USB 2.0, dva USB-C, HDMI (1.4) a výstup na sluchátka. Pro bezpečné přihlašování lze využít čtečku otisku prstů. Notebooky mají 2W reproduktory.

O nabíjení se stará dodávaný 65W adaptér, který dle Xiaomi nabije notebook z 0 na 50 % za pouhých 35 minut. Výdrž na jedno nabití by měla být kolem 11 hodin. Zatímco RedmiBook 13 má hmotnost 1,23 kg a baterii s kapacitou 40 Wh, u RedmiBook 14 je to 1,2 kg s 40 Wh a RedmiBook 16 má hmotnost 1,8 kg a větší 46Wh baterii.

Základní varianty startují na ceně 532 dolarů (asi 15 tisíc korun) a nejvyšší konfigurace pak stojí stále pouze 630 dolarů (přibližně 18 tisíc korun). Nové RedmiBooky se začnou prodávat s Windows 10 Home nejdříve v Číně a zatím není potvrzené, že by Xiaomi začalo dodávat i do jiných zemí.

Diskuze (9) Další článek: Tokijská nemocnice streamuje chirurgické zákroky ve virtuální realitě

Témata článku: Notebooky, AMD, SSD, Ryzen, Čína, Wi-Fi, Xiaomi, HDMI, Čip, Adobe RGB, Xiaomi Redmi, Notebook, AMD Ryzen, Nový notebook, Radeon RX VegaTCL 65C825: Stříbřitý šperk s MiniLED podsvícením v zádech [test]

TCL 65C825: Stříbřitý šperk s MiniLED podsvícením v zádech [test]

K testu dorazilo drobné překvapení. Televizor TCL 65C825 s mini LED podsvícením. Podobnou formu svícení u panelu LCD lze řadit do novinek a tak se čtenáři dozví, jak si stojí podobně obdařený LCD televizor.

Alexandr Bray
miniLEDTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika