Emoji | Xiaomi

Xiaomi kopíruje od Applu. Tentokrát to Číňané s „inspirací“ už trochu přehnali

Před pár lety byly bouřlivé debaty ohledně kopírování elektronických zařízení věhlasných firem čínskými výrobci, zejména pak mobilních telefonů. Ačkoli situace trvá, větší čínští výrobci už zpravidla přicházejí s vlastními designy a nápady. Xiaomi teď ale ukázalo, že má v Applu stále silný vzor. Před lety se na firmu nesla kritika kvůli přílišné inspiraci iPhony, nyní prakticky okopírovala jednu z jejich funkcí. 

Jde o nové avatary využívající rozšířenou realitu, které u Applu můžete znát jako Memoji. U Xiaomi se jmenují Mimoji a vypadají nápadně stejně jako ty v iPhonech. Mají stejnou grafiku, obličeje vypadají stejně, stejně se tváří a mají i stejnou barvu pleti a vlasů. Inspirace je zjevná a zahraniční servery se to nebojí nazývat prachsprostým kopírováním. 

Nejsou to první avatary s rozšířenou realitou, které na mobilech Xiaomi najdeme. Firma už dříve v rámci Mimoji měla zvířata, tedy funkci, která převáděla výrazy osob do podoby antropomorfických lišek, koček, papoušků apod. Také tato funkce byla inspirovaná Applem a jeho Animoji. Memoji jsou odvozenou alternativou Animoji na základě skutečných lidských tváří.  Ty dosud chyběly a přináší je až zmiňovaná novinka, o které společnost Xiaomi hovořila tento týden při představování telefonů Xiaomi CC9. 

Je ale třeba zdůraznit, že Apple koncept animovaných avatarů rozpohybovaných rozšířenou realitou nevymyslel, nebyl první, kdo je využívá a ani na ně nevlastní ochrannou známku. Xiaomi se může inspirovat, jak chce, o kopírování právně nejde. Řeč je pouze o etickém rozměru, protože někde v procesu tvorby muselo padnout rozhodnutí udělat avatary tolik podobné. 

Firma každopádně všechna nařčení z přílišné inspirace odmítá. „Provedli jsme několik interních auditů a nenašli jsme žádné důkazy, že by naše charaktery byly plagiarizované od konkurence včetně Applu,“ stojí v tiskové zprávě, která koluje na Twitteru. Pokud někdo bude i nadále tvrdit, že tomu tak je, Xiaomi podle Gizmochina vyhrožuje žalobou.

Diskuze (13) Další článek: Asus ROG Strix Scar III: 240 Hz na displeji by mělo stačit každému

Témata článku: Apple, Právo, iPhone, Emoji, Rozšířená realita, Xiaomi, Memoji, Gizmochina, Kopírování, Realita, Číňan, Čínský výrobce, Avatar, Inspirace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky