Emoji | Xiaomi

Xiaomi kopíruje od Applu. Tentokrát to Číňané s „inspirací“ už trochu přehnali

Před pár lety byly bouřlivé debaty ohledně kopírování elektronických zařízení věhlasných firem čínskými výrobci, zejména pak mobilních telefonů. Ačkoli situace trvá, větší čínští výrobci už zpravidla přicházejí s vlastními designy a nápady. Xiaomi teď ale ukázalo, že má v Applu stále silný vzor. Před lety se na firmu nesla kritika kvůli přílišné inspiraci iPhony, nyní prakticky okopírovala jednu z jejich funkcí. 

Jde o nové avatary využívající rozšířenou realitu, které u Applu můžete znát jako Memoji. U Xiaomi se jmenují Mimoji a vypadají nápadně stejně jako ty v iPhonech. Mají stejnou grafiku, obličeje vypadají stejně, stejně se tváří a mají i stejnou barvu pleti a vlasů. Inspirace je zjevná a zahraniční servery se to nebojí nazývat prachsprostým kopírováním. 

Nejsou to první avatary s rozšířenou realitou, které na mobilech Xiaomi najdeme. Firma už dříve v rámci Mimoji měla zvířata, tedy funkci, která převáděla výrazy osob do podoby antropomorfických lišek, koček, papoušků apod. Také tato funkce byla inspirovaná Applem a jeho Animoji. Memoji jsou odvozenou alternativou Animoji na základě skutečných lidských tváří.  Ty dosud chyběly a přináší je až zmiňovaná novinka, o které společnost Xiaomi hovořila tento týden při představování telefonů Xiaomi CC9. 

Je ale třeba zdůraznit, že Apple koncept animovaných avatarů rozpohybovaných rozšířenou realitou nevymyslel, nebyl první, kdo je využívá a ani na ně nevlastní ochrannou známku. Xiaomi se může inspirovat, jak chce, o kopírování právně nejde. Řeč je pouze o etickém rozměru, protože někde v procesu tvorby muselo padnout rozhodnutí udělat avatary tolik podobné. 

Firma každopádně všechna nařčení z přílišné inspirace odmítá. „Provedli jsme několik interních auditů a nenašli jsme žádné důkazy, že by naše charaktery byly plagiarizované od konkurence včetně Applu,“ stojí v tiskové zprávě, která koluje na Twitteru. Pokud někdo bude i nadále tvrdit, že tomu tak je, Xiaomi podle Gizmochina vyhrožuje žalobou.

Diskuze (13) Další článek: Asus ROG Strix Scar III: 240 Hz na displeji by mělo stačit každému

Témata článku: Právo, Apple, iPhone, Emoji, Rozšířená realita, Xiaomi, Inspirace, Gizmochina, Čínský výrobce, Kopírování, Memoji, Číňan, Avatar, Realita


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize