Emoji | Xiaomi

Xiaomi kopíruje od Applu. Tentokrát to Číňané s „inspirací“ už trochu přehnali

Před pár lety byly bouřlivé debaty ohledně kopírování elektronických zařízení věhlasných firem čínskými výrobci, zejména pak mobilních telefonů. Ačkoli situace trvá, větší čínští výrobci už zpravidla přicházejí s vlastními designy a nápady. Xiaomi teď ale ukázalo, že má v Applu stále silný vzor. Před lety se na firmu nesla kritika kvůli přílišné inspiraci iPhony, nyní prakticky okopírovala jednu z jejich funkcí. 

Jde o nové avatary využívající rozšířenou realitu, které u Applu můžete znát jako Memoji. U Xiaomi se jmenují Mimoji a vypadají nápadně stejně jako ty v iPhonech. Mají stejnou grafiku, obličeje vypadají stejně, stejně se tváří a mají i stejnou barvu pleti a vlasů. Inspirace je zjevná a zahraniční servery se to nebojí nazývat prachsprostým kopírováním. 

Nejsou to první avatary s rozšířenou realitou, které na mobilech Xiaomi najdeme. Firma už dříve v rámci Mimoji měla zvířata, tedy funkci, která převáděla výrazy osob do podoby antropomorfických lišek, koček, papoušků apod. Také tato funkce byla inspirovaná Applem a jeho Animoji. Memoji jsou odvozenou alternativou Animoji na základě skutečných lidských tváří.  Ty dosud chyběly a přináší je až zmiňovaná novinka, o které společnost Xiaomi hovořila tento týden při představování telefonů Xiaomi CC9. 

Je ale třeba zdůraznit, že Apple koncept animovaných avatarů rozpohybovaných rozšířenou realitou nevymyslel, nebyl první, kdo je využívá a ani na ně nevlastní ochrannou známku. Xiaomi se může inspirovat, jak chce, o kopírování právně nejde. Řeč je pouze o etickém rozměru, protože někde v procesu tvorby muselo padnout rozhodnutí udělat avatary tolik podobné. 

Firma každopádně všechna nařčení z přílišné inspirace odmítá. „Provedli jsme několik interních auditů a nenašli jsme žádné důkazy, že by naše charaktery byly plagiarizované od konkurence včetně Applu,“ stojí v tiskové zprávě, která koluje na Twitteru. Pokud někdo bude i nadále tvrdit, že tomu tak je, Xiaomi podle Gizmochina vyhrožuje žalobou.

Diskuze (13) Další článek: Asus ROG Strix Scar III: 240 Hz na displeji by mělo stačit každému

Témata článku: Apple, Právo, iPhone, Emoji, Rozšířená realita, Xiaomi, Realita, Inspirace, Avatar, Gizmochina, Čínský výrobce, Kopírování, Číňan, Memoji


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF