Xfire: instant messenger pro hráče

Online komunikátory si získaly přízeň zejména díky rychlému doručení informací a spojení mezi lidmi. Jejich výhoda oproti e-mailu je okamžité zjištění přítomnosti adresáta u počítače a možnost konverzace podobně jako na chatu. Nemusíte tedy čekat na doručení zpráv na poštovní servery. Mezi běžnými komunikačními programy se objevil jeden určený speciálně pro počítačové hráče. Více se o něm dozvíte v článku.
Xfire: instant messenger pro hráče

Plusy / minusy
+ hlasový přenos
+ komunikace při hře
+ seznam herních serverů
– přenos videa

Ptáte se, proč někdo vytvořil komunikátor určený speciálně pro hráče a co je na takovém programu speciální? Proč hráčům nestačí „obyčejné“ ICQ nebo MSN? Myšlenky, které vedly k vytvoření programu Xfire neznám, nicméně na druhou část otázky už odpovím. Xfire se od běžných komunikátorů liší zobrazením her, které váš kamarád hraje a možností komunikace při spuštěné hře.

Většina běžných komunikátorů je během hraní her schována do pozadí, stejně jako jiné programy. Pokud vám přijde například nová zpráva na ICQ, maximálně uslyšíte zvukové oznámení.  Pokud si chcete zprávu přečíst, musíte hru ukončit, případně ji minimalizovat, což není vždy možné. Avšak Xfire vás při hraní hry neomezuje. Okno s textovou komunikací je zobrazeno přímo ve hře, takže můžete ihned zareagovat. Stejně tak můžete začít psát. Stačí stisknout Scroll Lock + X a okno komunikátoru se zobrazí.

Seznam uživatelů jako v ICQ

Nový uživatel se musí zaregistrovat. Vyberete si přezdívku, zadáte minimálně pětiznakové heslo, své jméno, příjmení, stát, PSČ a e-mailovou adresu, na kterou bude v případě potřeby doručeno zapomenuté přístupové heslo. Nezapomeňte vypnout doručování reklamních nabídek od partnerů výrobce programu, pokud o ně nestojíte. Ihned po dokončení registrace se můžete přihlásit.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatele v seznamu můžete třídit do různých skupin

Program si dovede zapamatovat heslo, navíc může startovat ihned po spuštění systému. Abyste jej mohli plně využívat, budete potřebovat naplnit seznam přátel. Vyhledávání probíhá klasicky podle uživatelského jména, hesla, nebo skutečného jména. U nalezených kontaktů si můžete ještě před přidáním do adresáře zobrazit profil. Ten se vztahuje zejména na hry, které si vybraný člověk hraje. Profil se bohužel zobrazuje v okně webového prohlížeče. Zobrazení v rámci programu by určitě potěšilo řadu jeho uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

Jak vidíte, Xfire používají i čeští uživatelé

Seznam oblíbených uživatelů můžete jednoduše třídit pomocí skupin. Připraveny jsou tři – pro připojené uživatele, pro hrající uživatele a offline uživatele. Další lze přidávat podle libosti. S uživateli můžete komunikovat buď samostatně nebo v rámci jakési diskusní místnosti, kde se lze spojit s několika uživateli naráz.

Nalezne vám herní servery, ty nejbližší zobrazí nejdříve

Druhou částí programu je seznam herních serverů. Opět je rozdělen do několika skupin. Hry, které jsou zde zobrazeny, musí Xfire podporovat. Databáze programu je pravidelně aktualizována, ale i tak se může stát, že některou vaši oblíbenou hru nenabídne. Momentálěn program podporuje přes šest stovek herních titulů. Za normálních okolností jsou podporované hry ve vašem počítači vyhledány automaticky a jsou nabídnuty v seznamu. Poklepáním pak zobrazíte seznam dostupných herních serverů k vybrané hře.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam herních serverů pro vybranou hru – vyberte si podle jazyku

U serverů je zobrazena vlaječka, takže hned vidíte, kam se asi budete připojovat. Servery, které se nachází ve vašem státě, jsou v seznamu zobrazeny na začátku. Důležitá je informace o odezvě serveru (ping), zajímat vás bude také počet hráčů. Za užitečnou informaci lze považovat také název mapy, kterou budete na serveru moci hrát. V doplňkovém okně se po označení serveru zobrazují informace o typu hry, portu, vyžadovaném heslu a jiné. Poklepáním na vybraný server ihned spustíte hru, která by se k serveru měla automaticky připojit.

Zkuste přenos souborů a típání obrazovky

Třetí částí aplikace je seznam souborů. Opět je zde rozdělení do mnoha skupin. Soubory si uživatelé samozřejmě mohou mezi sebou vyměňovat. Zajímavá je práce se screenshoty. Pomocí klávesové zkratky je snadno uložíte a pak se můžete kamarádům pochlubit, jakou náročnou situaci jste ve hře zvládli. V doplňkovém panelu nabízí Xfire vyhledávání souborů. To vás přesune opět na webové stránky programu, kde se zobrazí zadanému výrazu odpovídající demoverze, patche, plné hry, skiny, tapety na pozadí a jiné.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam souborů umožňuje také vyhledávat na webu

Podobně jako oblíbené ICQ má Xfire možnost definovat „stav“ uživatele. Ve výchozím nastavení můžete měnit mezi online a away from keyboard, tedy pryč od klávesnice. Další můžete vytvořit prostým zadáním textu na příslušné místo.

Když nestačíte psát, jednoduše začněte mluvit

Kromě textové komunikace nabízí Xfire také přenos hlasu. V týmových hrách, kde nezbývá na textovou komunikaci čas, je toto naprosto ideální. V nastavení programu si také můžete vybrat, zda je nutno k aktivaci hlasového přenosu stisknout nějakou klávesu, nebo zda bude hlasový vstup automaticky rozpoznán. V takovém případě využijete nastavení citlivosti mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení hlasové komunikace – automaticky i na požádání

Vzhled rozhraní programu je možno měnit pomocí různých  souborů s motivy. Pokud se vám nelíbí výchozí, nic nebrání změnit vzhled Xfire tak, aby vypadal jako běžná hranatá aplikace pro prostředí Windows.

Pokud rádi hrajete počítačové hry po síti a potřebujete nějaký dobře ovladatelný nástroj pro komunikaci s ostatními hráči, určitě Xfire vyzkoušejte. Věřím, že rychle zapomenete na mnohdy nepohodlné způsoby komunikace, které jsou implementovány přímo v hrách. Jako minus u programu uvádím přenos videa. Vždyť kdo by nechtěl znát výraz protihráče ve chvíli, kdy mu zlikvidujete herní postavu.

 Xfire 1.58
 online komunikátor pro hráče
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Xfire, Inc.
 web  www.xfire.com
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98/2000/XP 

Diskuze (19) | Skype protokol prolomen, alternativní klient do konce srpna

Témata článku: Instant Messaging, GigaMania, Hráč, Běžná komunikace, Vybraný člověk, Týmová komunikace, Oblíbený program, Výchozí vyhledávání, Vybrané okno, Vybraný soubor, Kamarád, Komunikátor, Instant Messenger, Zvukový profil, Instant

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší