Xerox: už jen digitálně

Poslední rok i měsíce jsou pro Xerox významné: jednak se mu daří přechod od analogové technologie k digitální, jednak firma bez ztráty věnečku uskutečnila významné strukturální změny.
Ačkoli se to firmě Xerox moc nelíbí, našinec ji má stále zafixovánu ve spojení s kopírováním, kterému dala jméno: xeroxování. Právě tento fakt – zaužívání obchodní značky pro činnost obecnou – však firmu Xerox poškozuje. Kampaň, kterou společnost Xerox ČR před pár lety vedla proti společnostem nabízejícím „xeroxování“ na strojích jiných výrobců, však nyní její iniciátoři označují za boj s větrnými mlýny. Když při jednom z přímých záběrů z Poslanecké sněmovny zaslechli Miloše Zemana, jak žádá o „oxeroxování“ materiálů, uzavřeli celou záležitost kompromisem: zlobí se už jen když je použití dobrého jména firmy Xerox prokazatelně parazitního charakteru. (Což doufejme u pana premiéra nebylo.)

Ruku v ruce s konkurencí
Dalším důvodem, proč se Xeroxu „xeroxování“ nelíbí, je skutečnost, že firma už dávno není jen kopírkovou královnou, ale usiluje také o trh laserových a inkoustových tiskáren, kterému u nás vévodí Hewlett-Packard. Podle slov ředitele české pobočky Xeroxu pana Simona Matowa jsou do sebe oba konkurenti zakousnuti čím dál tím tvrději: HP stále více usiluje o dřívější doménu Xeroxu – trh kopírek a multifunkčních zařízení (Mopiery), zatímco Xerox se zase stále obratněji otáčí na packardím poli laserovek a inkoustovek.

16% pokles příjmů z prodeje analogových zařízení
Poslední rok i měsíce jsou pro Xerox významné: jednak se mu daří přechod od analogové technologie k digitální, jednak firma bez ztráty věnečku uskutečnila významné strukturální změny. Čtvrté čtvrtletí přináší nárůst o 33% celkového objemu prodeje digitálních výrobků (na úkor 16% poklesu analogových) a činí tak více než polovinu příjmů firmy! V oblasti Evropy byl celkový nárůst příjmů ve všech oblastech činnosti firmy 8%, v USA 11%.

Digitální kopírky však nejsou jen trendem u Xeroxu – většina konkurentů na ně se svým sortimentem už také přešla nebo přechází. Výhody digitálních zařízení se odvíjejí od jednodušší konstrukce a možnosti dále zpracovávat nasnímaný obraz; třeba jej poslat do počítače, nebo naopak kopírku použít jako laserovou tiskárnu.

V lednu uvedené „levné“ řady XD a XE určené pro malé podniky posunuly cenové relace v této kategorii zařízení, což by zřejmě nebylo možné bez digitální technologie. V oblasti kopírek můžeme od Xeroxu čekat letos ještě několik (jak jinak než digitálních) novinek.

V segmentu tiskáren, inkoustovek a faxů nás čeká letos od Xeroxu 20 nových produktů.

Váš názor Další článek: Amazon.com chce letos provést „velkou expanzi“

Témata článku: Kopírky, Celkový příjem, Celkový nárůst, Nasnímaný obraz, Simon, Xerox, Cenová relace


Určitě si přečtěte

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku