Xclef vs. Creative: Duel přehrávačů MP3 s pevným diskem

Přehrávačů MP3 je na trhu mnoho, liší se hlavně v množství funkcí a typu pamětí. Jednou z kategorií jsou i modely, které pro ukládání hudby využívají pevné disky. Jejich výhodou je oproti flashovým přehrávačům mnohanásobně vyšší kapacita.

Xclef HD-800

Klepněte pro větší obrázekNa pohled velmi příjemný přehrávač je stříbrné barvy a díky svým rozměrům se velmi dobře drží v ruce. Rozměry a hmotnost jej řadí do kategorie menších diskových přehrávačů.

Na přední části je dostatečně velký displej s modrým podsvětlením, pod ním sídlí čtyřpolohové ovládací tlačítko, sloužící k obsluze skladeb a zapínání celého přístroje. Zbytek ovládacích prvků najdete na pravé boční straně; slouží k zapínání záznamníku, změně hlasitosti a pro vstup do nabídky. Posledním ovládacím prvkem je kolečko jog-dial, upotřebitelné pro pohyb v nabídce, jež však lze nahradit i předním tlačítkem. Horní bok ukrývá konektor pro sluchátka nebo pro dálkový ovladač a linkový vstup, do kterého lze zapojit jak mikrofon, tak vstup s rozhraním S/PDIF. Vedle těchto konektorů se nachází zabudovaný mikrofon. Nechybí ani USB konektor pro kabelovou komunikaci s počítačem.

Při zapnutí se na displeji objeví hlášení o aktuálním využitém místě. Činnost disku můžete zaznamenat svitem červené LED diody pod displejem. Ovládání je velmi intuitivní a po chvíli si zvyknete na všechny přesuny v nabídce. Jednotlivá alba jsou uspořádaná na displeji ve stromové struktuře, nechybí podpora ID3 popisků. K dispozici je také ekvalizér.

Zabudovaný FM tuner slouží pro poslech rádiových vln v pásmu 76–108 MHz a jednotlivé skladby lze uložit do paměti. Záznamník dokáže uchovávat zvukovou stopu jak pomocí mikrofonu, tak přes zařízení, které se připojuje do linkového vstupu, a zaznamenává i skladby z FM tuneru. Kvalitu záznamu si lze předem nastavit. Digitální vstup umožňuje snadno přenést oblíbená cédéčka přímo do přehrávače. Předností je dálkový ovladač se všemi potřebnými ovládacími prvky a možnost aktualizace firmwaru.

Creative Nomad Jukebox Zen Xtra 30GB

Klepněte pro větší obrázekFirma Creative je svými přehrávači hodně známá a častokrát dokázala, že její zařízení patří ke špičce. Testovaný model je vyroben v hliníkovém provedení s předním modře podsvětleným displejem. Ovládání je přizpůsobeno pro leváky i pro praváky. V levé části najdete ovládací tlačítka pro zapínání přístroje, změnu hlasitosti a pro tlačítko s funkcí „krok zpět“. V pravé části je umístěno ovládání pro posun skladeb a práci v nabídce, včetně kolečka jog-dial. V horní části se nachází výstup pro USB konektor, nabíječku a sluchátka. Přední kryt lze pomocí uzávěru ve spodní části uvolnit a snadno se tak dostat k baterii. Jelikož je však přístroj větší, budete zřejmě muset k ovládacím prvkům občas přehmatávat. Tento model není vybaven tolika funkcemi jako Xclef – postrádá zabudován záznamník, FM tuner i linkový vstup. U výrobku tak renomované firmy jsem další rozšíření klasického přehrávače očekával. Tyto neduhy se ale Creative Zen Xtra snaží dohnat zvukem; reprodukce je špičkové kvality ve všech frekvenčních pásmech, což je dáno i sluchátky. O efekty se stará systém EAX, jenž dovede vyvolat zdání šíření zvuku v různých prostředích nebo prostorech, zrychlit či zpomalit nahrávku, použít jeden z mnoha režimů ekvalizéru včetně uživatelského nastavení a spoustu jiných hrátek.

Rozměry je tento model o něco větší než Xclef, a proto je trochu překvapením, že výrobce k němu nedodává dálkové ovládání. Kvůli chybějícímu linkového vstupu si lze skladby z cédéčka vytvořit pouze na svém počítači, k čemuž poslouží třeba přiložený program. Oproti přehrávači Xclef může být další nevýhodou chybějící podpora Mass Storage, takže velkou kapacitu disku tohoto přehrávače příliš nevyužijete pro přenos jiných dat.

  Xclef HD-800 Creative Nomad Jukebox Zen Xtra 30GB
produkt přehrávač MP3 s pevným diskem přehrávač MP3 s pevným diskem
zdroj Empei, Brno Creative
kontakt 608 521 416 cz.europe.creative.com
cena 10 500 Kč vč. DPH 9 796 Kč vč. DPH
záruka 2 roky 2 roky
Klady a zápory
+ ovládání odstup signálu od šumu
+ linkový vstup kvalita zvuku + EAX
+ záznamník a FM tuner výměnná baterie
- zvýraznění basů chybí linkový vstup
- zobrazení funkcí na dálkovém ovladači chybí záznamník a FM tuner
- zabudovaná baterie bez dálkového ovladače
Parametry
podporované formáty MP3, WMA, OGG, WAV MP3, WMA, WAV
FM tuner ano ne
ID3 popisky ano ano
hlasový záznamník ano ne
linkový vstup ano ne
kapacita paměti 20 GB 30 GB
typ paměti pevný disk pevný disk
rozhraní USB 2.0 USB 2.0
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz 20 Hz až 20 kHz
odstup signálu 90,3 dB až 98 dB
rozlišení displeje 160 × 105 bodů 160 × 104 bodů
podsvícení displeje ano, modré ano, modré
baterie 1× 3,7V Li-Ion 1× 3,6V Li-Ion
výdrž baterie 16 h 14 h
hmotnost 178 g s baterií 224 g s baterií
rozměry (v × š × h) 99,5 × 66,5 × 22 mm 112 × 76 × 22 mm

Test Xclef HD-800 Creative Nomad Jukebox Zen Xtra
výdrž baterií [h:mm] 14:28 13:05
doba nabíjení [h:mm] 3:10 2:50
přenos 100MB souboru (USB 1.1) [s] 148 128
přenos 100MB souboru (USB 2.0) [s] 18,4 21,3
hmotnost [g] 178 224

Klepněte pro větší obrázek

Duel

Související odkazy

Slovník
firmware
flash paměť
LED
Mass Storage
MP3
S/PDIF
USB

Databáze znalostí
Kvalitní discman
Převod CD do MP3
v Media Playeru 8

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Oba přehrávače mají dostatečnou kapacitu pro uložení hudby a vynikají velmi kvalitní reprodukcí hudby. Ve funkcích už je rozdíl – Xclef i přes nižší kapacitu disku nabízí navíc zabudovaný záznamník, FM tuner a integrovaný mikrofon, je ovšem také dražší. Creative vítězí hlavně na poli velikosti paměti a kvality zvukové reprodukce. Přehrávače s pevným diskem vynikají větší hmotností a rozměry, je tedy výhodou je používat s dálkovým ovládáním na sluchátkách. Ke Creativu jej musíte dokoupit. Na těchto dvou modelech je vidět, že vyšší kapacita nemusí být vždy předností. Je dobré vzít v úvahu i další funkce přehrávače. Zájemci o přehrávač s pevným diskem se tedy zřejmě rozdělí do dvou kategorií: buď dají přednost vyšší kapacitě paměti, nebo se rozhodnou pro více funkcí. Creative Nomad Jukebox Zen Xtra uspokojí první kategorii zájemců, model Xclef HD-800 nabízí více možností využití.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 15-16/04.

Diskuze (16) Další článek: Ati nabízí nové ovladače Catalyst 4.9

Témata článku: Pevné disky, Duel, MP3, Jukebox, Dálkové ovladače, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Dálkový ovladač, Dálkové ovládání, Přední část, Sluchátka s mikrofonem, Tunery, Mikrofony, FM Tuner, Mass, Přední kryt, M/s, Ovládací tlačítko, Přehrávač, Nomad


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X