Xclef MT-200 – zkušenosti s miniaturním MP3/WMA přehrávačem

Xclef MT-200 je malý MP3/WMA přehrávač s funkcí digitálního záznamníku. Jedná se o přímého konkurenta oblíbených a kvalitních přehrávačů značky iRiver. Co nabízí navíc a v čem naopak zaostává?
Xclef MT-200 – zkušenosti s miniaturním MP3/WMA přehrávačem
Kapitoly článku

Xclef MT-200 je miniaturní MP3/WMA přehrávač, který podporuje i funkci digitálního záznamníku. Tento přístroj je na trhu již zhruba půl roku, ale díky své ceně respektive dalším přednostem je stále mezi zákazníky oblíbený. Přehrávač pochází z dílen korejské společnosti MultiChannel Labs, kterou budou fanoušci přehrávačů MP3 znát díky jejich modelu MiSEL. Nicméně jak se zdá, produktová řada s označením MiSEL je minulostí a budoucnost patří obchodní značce Xclef. Mezi základní charakteristiky přehrávače patří pevná, 128 MB velká paměť a možnost rozšíření kartou typu SmartMedia.

Co dostanete v balení

 • CD s ovladači, aplikací Digital Audio Manager a programem MusicMatch Jukeboxem 7.
 • sluchátka Sennheiser MX300
 • USB kabel
 • šňůrka na krk
 • 1× alkalická baterie typu AAA
 • špatně přeložený anglický manuál

Právě k manuálu bych měl malou připomínku. Je na něm vidět, že byl překládán z korejštiny a některé věty jsou přinejmenším podivné. Korunu tomu nasazují některé screenshoty, které obsahují korejské popisky.

Provedení
Xclef na první pohled zaujme svými rozměry. Z fotografií to není tak vidět, ale jakmile tohoto drobka budete držte v ruce, rozhodně vás svojí velikostí překvapí. Pro hrubou představu jsem přístroj vyfotil spolu s krabičkou od sirek. Ač to tak může vypadat, Xclef není z kovu, ale z plastu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k celé miniaturizaci celého přístroje jsou tlačítka velmi malá a některým uživatelům s velkými prsty může jejich stisk činit problémy. Na jedné ze stran se nachází konektor USB 1.1, který je chráněn gumovou krytkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně naleznete malý kryt baterie, jelikož celý přístroj „pohání“ pouze jedna, a to typu AAA. V blízkosti umělohmotného krytu baterky je jakási pojistka zabraňující jeho samovolnému vysunutí. Ta má ale přílišnou vůli a při prudkých pohybech dochází k jejímu posunutí do pozice „unlock“. Není to sice závažný nedostatek, ale právě po této stránce nemusí přehrávač na potenciálního zákazníka působit dobře. Za zajímavě řešené považuji vkládání přídavné paměťové karty SmartMedia. Po letmém seznámení s přístrojem totiž není úplně jednoduché najít rozšiřující slot, který se zpřístupní až po otevření zmiňovaného krytu baterie. Celkově je ale provedení na dobré úrovni a za plus lze považovat i fakt, že přehrávač ani po delším užívání nikde nevrže.

Klepněte pro větší obrázek

Kryt chránící napájecí baterii - všimněte si malého posuvného tlačítka, které slouží k jeho "zamknutí". Velké posuvné tlačítko je určeno k vysunutí paměťové karty ze slotu.

Klepněte pro větší obrázek

Slot pro rozšiřující paměťovou kartu je důmyslně skryt.

Každý jistě ocení jeho hmotnost, která je pouhých 44 gramů. Bohužel výrobce nedodává žádný klip pro uchycení za pásek a v balení nenajdete ani žádný přenosný vak. Jediným artiklem, který můžete použít k transportu přehrávače, je šňůrka na krk. Takže pokud patříte k M-Generation, může být Xclef MT-200 i zajímavým módním doplňkem.

Displej

Displej je plně grafický, ale na konkurenční modely od iRiveru nemá. Je totiž málo kontrastní a i když se dá kontrast v menu nastavit, mohou mít uživatelé s horším zrakem problémy se čtením informací na něm zobrazených. Jako plus považuji modré podsvícení – bohužel tu je opět další „ale“. Displej se rozzáří jen na 3 sekundy (podle manuálu, v praxi to je ještě o něco méně) a opět se ponoří do tmy. Podsvícení můžete vypnout, ale nelze nastavit délku jeho činnosti. Je to nepříjemné, protože za tak krátkou dobu nestihnete z rolujíccího textu přečíst ani název písničky. Xclef neumí čeky, takže pokud ID3 tag obsahuje český znak, rozhodně se vám název písničky nezobrazí korektně. 
 
Na displeji se během přehrávání zobrazují tyto informace (shora):

Klepněte pro větší obrázek

 • stav baterie 
 • režim - záznamník, přehrávání
 • režim opakování - skladby, všeho
 • režim přehrávání - auto repeat, random, normal, intro
 • ikona - Play, Pause, Record
 • doba od začátku skladby
 • ikona složky - audio folder (přehrávač), voice folder (diktafon)
 • ID3 tag (pokud je ID3 tag vypnutý, zobrazí se název souboru)
 • formát souboru - mp3 / wma 
 • vzorkovací frekvence a bitrate
 • režim ekvalizéru
 • hlasitost: 0-30

Hlavní menu je přehledné, pohybuje se v něm tlačítky hlasitosti (+/-) a nastavení se provádí tlačítky PREV a NEXT

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní menu - nastavení kontrastu displeje (0-10), ekvalizéru, jazyka (eng, kor, jpn, chn), zobrazování ID3 tagů, podsvícení displeje, nastavení kvality záznamu, módu přehrávání

Ovládání

Ovládání není úplně intuitivní a chvíli vám bude trvat, než si na něj zvyknete. Přehrávač se spouští krátkým stiskem tlačítka Play/Pause a vypíná jeho delším podržením. Ze začátku jsem si nemohl zvyknout na malá tlačítka, která jdou i poněkud hůře mačkat vzhledem k jejich tuhosti. Je to ale subjektivní názor a jak jsem se zmínil, po chvíli si na ovládání zvyknete.

MP3 přehrávač Xclef MT-200
Podporované formáty MP3, WMA
Paměť 128 MB, slot pro karty SmartMedia
FM tuner / upgrade firmware ne / ne
Datový tok 8 - 320 kbps (MP3), 64-128 kbps (WMA) 
VBR / ID3 ano / ano
Hlasový záznam ano
Ekvalizér ano  
Dálkové ovládání ne
Baterie 1× AAA
Rozměry (š × v × h) 52 × 56 × 17 mm
Hmotnost 44 g
Rozhraní USB 1.1
Kompatibilita PC / MAC
Line-out ne
Podsvětlený displej ano
Doba hraní 10 hodin
Frekvenční rozsah 20 Hz - 20 kHz
Odstup signálu a šumu > 85 dB
Harmonické zkreslení 0,1%
Výstupní výkon 2 × 7 mW
Hlasový záznam ano

Témata článku: Software, MP3, Ideální vzdálenost, Sluchátka k počítači, Alkalická baterie, Velká paměť, Zvuk, Interní editor, Zkušenost, Displej, Sennheiser, Spouštěcí záznam, Celý kryt, Malé balení, Prudký pohyb, Malá hmotnost, Aaa, Velký prst, Hifi, Ovládání, Mass, Hlasové ovládání, Škola paměti, Přehrávač, Random


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku