Microsoft | SSD | Seagate | Xbox Series X

Xbox Series X bude mít pomalejší SSD než PS5, i to externí

Seagate bude (alespoň prozatím) exkluzivním dodavatelem rozšiřujících SSD pro nový Xbox Series X. Firma již pro ně na svém webu vytvořila produktovou stránku a dozvěděli jsme se jednu novou informaci. Jednotka ve tvaru zvláštního flash disku využívá rozhraní PCIe 4.0 ×2.

Verze rozhraní není vzhledem dostupnému procesoru architektury AMD Zen 2 překvapivá. Pozornost však budí jen dvoulinkové připojení s teoretickou propustností zhruba 4 GB/s, což ale vzhledem k interní jednotce nového Xboxu stačí i s rezervou. U NVMe SSD se nicméně obvykle pracuje se čtyřmi linkami, a tedy až dvojnásobnou rychlostí. Takové ostatně bude i na konkurenční konzoli PlayStation 5.

Microsoft během březnového představení specifikací konzole uvedl, že interní 1TB SSD nabídne sekvenční čtení až 2,4 GB/s, díky účinné kompresi a hardwarovému dekodéru se ale data do paměti budou načítat rychlostí až 4,8 GB/s. Firma přitom slibuje konzistentní výkon vstupně-výstupních operací a zaručuje, že externí jednotka se bude chovat stejně jako ta interní.

Sony zvolilo jiný přístup. V PS5 najdeme 825GB SSD (PCIe 4.0 ×4) s dvanáctikanálovým řadičem a surovým čtením až 5,5 GB/s. Při započtení komprese bude I/O propustnost 8 až 9 GB/s.

Externí disky pak nemají žádný proprietární formát a vazbu na jednoho výrobce, ale v konzoli bude slot pro klasické NVMe SSD do slotu M.2. Také Sony ale chce, aby hráči nepoznali rozdíl mezi interní a externí jednotkou, takže ty externí bude certifikovat. Jednak kvůli rychlostem, jednak kvůli tvaru, neboť některé modely s vlastními pasivními chladiči by do PS5 nešly zasunout.

Lepší výkon i na PC

Ač je výkon SSD u PS5 dvojnásobný, v praxi nejspíš rozdíly nebudou tak patrné. Obě konzole slibují okamžité načítání her i rychlé cestování v otevřených světech. Klíčové přitom je, že se kompletně změnila softwarová disková rozhraní, protože stávající systémy nedokázaly rychlejší SSD plně využít.

To se mimochodem týká i počítačů. Přestože rychlosti mohou být oproti plotnovým diskům v extrémních případech až o dva řády vyšší, po nasazení SSD se hry nenačítají stokrát rychleji, nárůst je spíš v nižších jednotkách. Změní se to s nástupem nového DirectStorage API a her, které toho budou umět ve Windows 10 využít.

via Hardware Times

Diskuze (10) Další článek: Mimozemšťanovi neutečete. AlzaBoxů bude pětkrát více než dnes

Témata článku: Microsoft, Herní konzole, SSD, Playstation, Xbox, Sony, Pevné disky, Seagate, Xbox Series X, Playstation 5, Jednotka, Rozhraní, Rychlost, Propustnost, Komprese, Konzole, Xbox Series


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11