X-Setup: nastavte si více než 400 skrytých vlastností!

X-Setup je utilita, která vám umožní měnit více než 400 položek nastavení, které zůstávají běžným uživatelům skryté v hlubinách operačního systému.
X-Setup je utilita, která vám umožní měnit více než 400 položek nastavení, které zůstávají běžným uživatelům skryté v hlubinách operačního systému. Kromě Windows lze s tímto programem nastavovat i vlastnosti MS Office, NeoPlanet Browseru, Opery, AOL Instant Messengeru, ICQ či třeba 3D grafické karty, sítě a internetového připojení. Jestliže vás právě popadla chuť, nastavit si vše podle svých představ, pojďte se společně s námi podívat na to, jak vám v tomto směru pomůže právě X-Setup.

Po stažení souboru, který je nejprve nutné rozbalit do samostatného adresáře, stačí spustit instalaci, přečíst si licenční ujednání, vybrat cílovou složku a typ instalace (nabízena je typická, kompaktní a uživatelská) a za několik vteřin se již můžete radovat z nové ikonky Xteq X-Setup v menu Programy.

Okno programu může na první pohled připomínat Editor registru. V levé části najdete sedm základních položek, které se dále větví na desítky dalších. Pravá část okna je rozdělena na dvě poloviny - horní slouží k samotnému nastavování vlastností právě zvolené položky (to se nejčastěji provádí pomocí textových polí, zaškrtávacích boxů a tlačítek), v dolní se dočtete, co případná změna znamená a jakým způsobem ji máte provést.

Ve větvi Appearance lze ovlivňovat vzhled jednotlivých komponent operačního systému. Snadno například změníte popisky souborů COM, EXE a DLL v Průzkumníkovi, odstraníte šipky a text "Zástupce" z ikon zástupců, nebo třeba přejmenujete Koš, složku Tiskárny či Ovládací panely.

Pod položkou General Usage lze, kromě jiného, nastavit prostřední tlačítko myší Logitech tak, že bude fungovat jako dvojklik levým tlačítkem, nebo pod Windows NT povolíte rychlý restart klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+Alt+Delete.

V sekci Hardware můžete například nastavit inicializační řetězce pro modem, zapnout DMA režim pevných disků pod Windows NT, či nastavit některé důležité parametry grafických karet ATI 128, Matrox, Riva 128, Riva TNT a Voodoo Banshee.

Další větev, nazvaná Internet, umožňuje konfigurovat vlastnosti chatovacích programů (AOL IM, Excite PAL, GKU, GOOEY, ICQ, MSN Messenger a Yahoo Messenger), Internet Exploreru, Internet Information Serveru a několika dalších aplikací pro web.

Položku Network přivítají především ti, kdo používají počítač k připojení k lokální síti. Kromě parametrů přihlašovací obrazovky lze zrušit funkci tlačítka Storno z přihlašovacího dialogu nebo nastavit automatické přihlášení k serveru NetWare či Windows NT.

V předposlední větvi Program Options si přijdou na své zejména majitelé Age of Empires, Delphi, Money, Office 97 a Office 2000, kteří zde najdou řadu voleb, jež by v těchto programech jinak marně hledali.

Dostáváme se k poslední položce System, ve které vás čeká velmi obsáhlá sbírka nejrůznějších možností počínaje nastavením důležitých systémových složek, přes vylepšení práce s operační pamětí, zakázání uživatelských změn v registrech, nastavení programů spouštěných při startu operačního systému a konče volbou parametrů bootování.

Svůj význam má i horní lišta programu. Kromě tlačítek Zpět/Vpřed, známých například z browserů nebo Průzkumníka, ikony pro rozbalení a sbalení všech větví, zde najdete tlačítko Information, které vám nejen podá informace o právě aktivní položce, ale při troše znalostí Windows můžete rozpoznat, jakými zásahy do systému lze příslušných změn dosáhnout "ručně". Velice praktické je též tlačítko Record mode zajišťující zaznamenání všech provedených změn a jejich uložení do souboru REG, který lze použít k jednoduchému přenesení změn na jiný počítač (X-Setup bohužel poněkud nelogicky ukládá tyto soubory s příponou TXT, takže budete muset příponu sami změnit na REG).

V menu pak najdete položky Wizards, kde na vás čeká více než třicítka průvodců, kteří pomohou krok za krokem s nastavením většiny vlastností méně zkušeným uživatelům, a položku Tools pro rychlé vyvolání některých systémových programů.

Celkově jde o velice zdařilý produkt nabízející příjemné rozhraní jak pokročilým uživatelům, tak i začátečníkům. Nad ostatními vyniká především velkým záběrem aplikací, jejichž vlastnosti lze nastavovat a ohromujícím počtem modifikovatelných položek. Velmi jsem přivítal již zmíněnou možnost exportu provedených nastavení, což využijí zejména administrátoři a správci sítí, kteří nebudou muset provádět úpravy na každém počítači zvlášť, ale prostě si veškeré požadované změny naimportují do registrů z jediného souboru, který si třeba přinesou na disketě nebo stáhnou ze serveru.

Pokud právě přemýšlíte nad tím, kolik takový šikovný prográmek bude stát, mám pro vás potěšující informaci: jde o freeware, takže jej můžete používat neomezeně dlouho úplně zdarma.

Freeware, Download, velikost: 2,87 MB

Diskuze (1) Další článek: Testy inteligence a osobnosti na českém Internetu

Témata článku: Windows, Důležitý krok, Set, Vlastnost, Uživatelská složka, Případná změna, Browser, Důležitá složka, Důležitý soubor, Pokročilý průvodce, Horní lišta, Rychlý krok, TNT, Banshee, Šikovná aplikace, Položka, Typický zástupce, Empires, Horní okno, Důležitá část, Riva, Age of Empires, Více, VLA, SetupNejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejstrašnějších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého modelu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy