X-Files aneb IBM ThinkPad X

Firma IBM představila novou řadu subnotebooků s názvem IBM ThinkPad X.
Firma IBM představila novou řadu subnotebooků s názvem IBM ThinkPad X. Stroje je navržen tak, aby kopíroval rozměry displeje 12,1“. Při hmotnosti kolem 1,5 kg nemá notebook v těle ani disketovou ani CD/DVD mechaniku.

Technické parametry řady IBM ThinkPad X

model s MS Windows 98SE X20 - 2662 (31U/34U/36U) X20 - 2662 (11U)
model s MS Windows 2000 X20 - 2662 (32U/35U/37U) X20 - 2662 (12U)
procesor Intel Mobile Pentium III 600 MHz Intel Mobile Celeron 500 MHz
velikost L2 cache 256 KB 128 KB
Intel SpeedStep technologie ano ne
RAM paměť osazená/maximální 128 MB / 320 MB 64 MB / 320 MB
displej 12,1" TFT 12,1" TFT
rozlišení displeje 1024 x 768 800 x 600
videoakcelerátor ATI Rage Mobility M ATI Rage Mobility M
paměť videoakcelerátoru 4 MB SDRAM 4 MB SDRAM
integrovaný faxmodem Mini PCI V.90 V.90
integrovaná LAN karta Mini PCI Intel (modely 34U/35U) nebo 3Com (modely 36U/37U) ne
pevný disk 20 GB 10 GB
PCMCIA slot PC Card typ II PC Card typ II
Compact Flash 1x typ II 1x typ II
akumulátor LiIon 6 článků / 3,8 hodin LiIon 4 články / 2,1 hodin
hmotnost 3,5 libry / 1,59 kg 3,1 libry / 1,41 kg
záruka 3 roky 3 roky

Pro rozšíření možností stroje lze připojit docking station. Je to stejný model, který již byl představen k řadám ThinkPad T a ThinkPad A. Obsahuje prostor pro Ultrabay 2000 zařízení (CD-ROM mechanika, DVD, CD-RW, LS120, ZIP250, druhý pevný disk) či PCI slot pro karty poloviční délky.

Notebook sám obsahuje jen omezené množství portů, proto je zde pro uživatele více než u jiných notebooků důležitý replikátor portů.

Porty umístěné na zadní straně stroje jsou patrné na následujícím snímku. Výrobce zde skutečně šetřil, možná až moc.

Běžné notebooky mají PCMCIA typ III případně 2x typ II (odděleně). Zde přišla firma IBM se zajímavou variantou – jeden slot PCMCIA II a jeden slot Compact Flash II.

Notebook je vybaven unikátním osvětlením klávesnice zvaném ThinkLight. Jedná se o LED diodu bílé barvy, která je umístěna na horní straně displeje.

Rovněž na horní straně displeje se nachází UltraPort, což je USB 1.1 port, vyvedený do firemního 13pinového konektoru. K němu lze připojit více zařízení. Videokamera má název UltraPort Camera a bez DPH má doporučenou koncovou cenu 4633 Kč. Ve statickém režimu zvládne rozlišení 640 x 480, pro snímání videa s rychlostí 30 snímků za sekundu podporuje maximální rozlišení 320 x 240 bodů.

BlueTooth a infračervený port pro UltraPort budou k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Klávesnice je doplněna o několik firemních tlačítek. Hlasitost se ovládá dvěma tlačítky a třetím se hlasitost utlumí ihned (Mute). ThinkPad tlačítko slouží k vyvolání online nápovědy a informačního centra notebooku.

Jak je u firmy IBM zvykem, je notebook vybaven místo u jiných výrobců obvyklého touchpadu trackpointem.

Poznámka – pokud do této novinky budete chtít instalovat MS Windows ME, bude nutné instalovat BIOS s názvem IZET58WW, verzi 1.13

Živě komentuje: Přítomnost Compact Flash slotu výšky II rozhodně potěší všechny uživatele, kteří zároveň používají další zařízení, která mohou používat Compact Flash periferie od PDA až po digitální fotoaparáty. Zde je nutné připomenout, že je to právě firma IBM, která vyrábí Compact Flash disk s kapacitou 1 GB. Je proto v jejím vlastním zájmu ulehčit uživatelům používání tohoto disku bez potřeby redukce do PCMCIA.

Kamera na horní straně připomíná stroje typu Sony Vaio. Zde to ovšem kamerou nekončí, snad nejzajímavější bude připravované rozhraní Bluetooth. Umístění na nejvyšším bodu notebooku je velmi výhodné, protože signál tak může mít největší dosah.

Skvělou drobností, která potěší, je možnost si osvětlit klávesnici. Některým uživatelům postačí světlo z displeje, někteří si klávesnici potřebují přisvítit. Zdrojem světla je LED dioda, která má vysokou životnost a nízký odběr, proto se uživatel nemusí bát, že tím rychle vybije akumulátor.

Diskuze (3) Další článek: Technologie návrhu PCB od MentorGraphics i pro další firmu

Témata článku: Windows, Li-Ion, IBM, ThinkPad, Fil, Integrovaný trackpoint, Camera, Mini PC, Poloviční paměť, Nejvyšší bod, Horní strana, IBM ThinkPad, ThinkPad x, Rage, Mini klávesnice, PCMCIA, Files, ThinkLight, Skvělá klávesnice, Compact


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu