X-Box aneb útok Microsoftu na herní trh

600MHz procesor, grafika od Nvidie, další nutný hardware a operační systém Microsoftu v ceně okolo 200 dolarů. To jsou hrubé črty X-Boxu, který by měl být dnes představen na konferenci vývojářů her.
V článku jsou upřesněny technické parametry, které byly právě ohlášeny. 600MHz procesor, grafika od Nvidie, další nutný hardware a operační systém Microsoftu v ceně okolo 200 dolarů. To jsou hrubé črty X-Boxu, který by měl být dnes představen na konferenci vývojářů her. U X-boxu se poměrně dobře tuší, co by měl obsahovat. Procesor by měl mít 600 MHz (výrobce nejasný), grafiku obslouží Nvidia, v krabičce bude i 8 GB pevný disk a 64 MB SDRAM paměti. Samozřejmostí je také 4x DVD mechanika pro přísun programů.

Spekuluje se zatím o operačním systému. Microsoft by chtěl tento koncept zrealizovat v komerční podobě do příštího roku a to s variantou systému Windows 2000

V grafice se předpokládá začlenění grafického čipu od Nvidie s výkonem 300 miliónů polygonů za sekundu. Možná právě v souvislosti s X-Boxem Nvidia nedávno ohlásila nové čipové sady pro integraci na základní desky. Ty byl měly zvládat také možnosti GeForce, nicméně hodí se připomenout, že herní konzole jsou určeny pro připojení na televizor a není tak vyžadováno vysoké rozlišení. Grafická karta a procesor tak mohou mít více času na efekty, než by měly v běžném PC.

Jisté také je, že X-Box se bude připojovat na Internet a bude začleněna podpora běžných síťových konektorů (100Mbb/s Ethernet), půjde se tedy připojit s X-Boxem v normální počítačové síti k jiným, i stolním počítačům. X-Box by se tak mohl stát unikátní síťovou konzolí. Jako ideální rozhraní pro připojování ovladačů a dalších periférií se jistě jeví USB. Jeho podpora již v systému je a standardní čipsety na to existují.

X-Box je tedy tabulkově plnohodnotným počítačem za zlomkovou cenu. Když to bude tak levné, kde se bude vydělávat? Pochopitelně na hrách, proto zřejmě do X-Boxu půjdou dát jen hry určené pro X-Box a bude implementována ochrana proti pirátskému kopírování CD nebo DVD.

X-Box je jednoznačně postaven proti PlayStation 2. Stejně jako ona by měl nabízet pro domácnost klíčové funkce – hry, filmy, komunikaci. X-Box by měl mít i jednodušší možnosti pro vývojáře, přece jen bude postaven na osvědčené základní architektuře PC s ověřenými funkcemi. Nicméně PlayStation 2 bude mít v době uvedení X-Boxu již dobře opevněné pozice. X-Box tak povede bitvu především o druhé místo s Dreamcastem a připravovaným Dolphinem od Nintenda.

Diskuze (8) Další článek: Analýzy reálu spojenými silami

Témata článku: Hardware, Levné televizory, Herní trh, Základní efekt, Box, Polygon, Trh, Herní varianta, Standardní čip, Levné stolní počítače


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky