Writely: textový editor z webu

Občas objeví vize i reálné pokusy o vytvoření aplikací, které budou běžet na vzdáleném počítači a uživatel se k nim připojí pomocí počítačové sítě, nejčastěji v podobě internetu. Nápady jsou to jistě zajímavé. Umožní vám pracovat se svou aplikací a dokumenty odkudkoli na světě, kde je přístupný internet. Navíc by měly přinést i snížení nákladů na software. V článku se podíváme jednu již prakticky použitelnou aplikaci.

Plusy / minusy
+ dostupnost přes internet
+ zasílání dokumentů e-mailem
+ podpora českých znaků
– české rozhraní
– diakritika v názvech souborů

Na adrese www.writely.com najdete zajímavou webovou aplikaci v podobě textového editoru. To možná nezní příliš zajímavě, protože různých vylepšení pro vytváření formátovaného textu najdete na webu nespočet. V tomto případě se ale jedná o skutečný textový editor, který běží v prostředí webového prohlížeče. Prozatím je v betaverzi a jeho užívání není zpoplatněno. V budoucnu se však situace může změnit.

Jestliže jsem se zmínil o skutečném textovém editoru, mám na mysli možnost ukládání a otevírání dokumentů, podporu různých formátů, funkci pro kontrolu pravopisu, práci se schránkou a jiné. To vše splňuje aktuální betaverze Writely bez problémů. Chcete-li si ji vyzkoušet, stačí se jen bezplatně zaregistrovat a přejít na odkaz v potvrzovacím e-mailu. Musím upozornit, že Writely odmítala fungovat v Opeře. Ve Firefoxu a samozřejmě i v Internet Exploreru již vše fungovalo. Podporována je také Mozilla.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam dokumentů připomíná schránku elektronické pošty

Související odkazy

Slovník
API
betaverze
komprimace
online
PDF
RTF

Po přihlášení k aplikaci se zobrazí jakási obdoba pracovní plochy. Je podobná webovým rozhraním pro práci s elektronickou poštou. Pod sebou uvidíte seznam aktivních dokumentů. U každého jsou kromě autora uvedeni i lidé, kteří mají k dokumentu také přístup. Ano, vytvořené dokumenty můžete jednoduše sdílet se svými přáteli nebo spolupracovníky. Někoho může dále zajímat informace o posledních úpravách v dokumentu.

Vybrané dokumenty můžete hromadně ukládat do svého počítače ve zvoleném formátu, archivovat je, kopírovat, značkovat atd. Podle příznaků lze seznam dokumentů filtrovat. Jednoduché filtrování provedete označením dokumentu hvězdičkou. Pro pokročilé filtrování využijete již zmíněné značkování klíčovými slovy.

Klepněte pro větší obrázek

Různé možnosti práce s dokumenty

Dokument pro více tvůrců

Nejjednodušší cestou, jak pomocí Writely upravit dokument, je začít pracovat se zcela novým. Zadáte název dokumentu, vložíte případné spolupracovníky a potvrdíte. Nezapomeňte odblokovat vyskakovací okna pro Writely. Editor dokumentu se totiž otevírá v novém okně. V něm najdete prostor pro úpravu obsahu, nástrojovou lištu s nejdůležitějšími ovládacími prvky, nabídky s funkcemi pro vkládání a úpravy prvků dokumentu, a několik záložek.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro vytvoření nového dokumentu

Vkládání českých znaků je bezproblémové. Možnosti formátování textu jsou také plně dostačující. Můžete vkládat hypertextové odkazy, obrázky, zalomení stránky, seznamy s odrážkami, používat styly a další. Writely nabízí i kontrolu pravopisu. Pokročilí uživatelé ocení možnost úprav přímo pomocí kódu HTML. Výsledek si můžete zobrazit v Preview.

Klepněte pro větší obrázek

Mnoha uživatelům budou nabídnuté funkce bez problémů stačit

Jestliže bude na jednom dokumentu spolupracovat více uživatelů v jednom okamžiku, zobrazí se jednoduché upozornění. Provedené úpravy jsou automaticky synchronizovány vždy po několika vteřinách. Po dokončení úprav dokumentu s ním můžete dále pracovat pomocí funkcí ukrytých v nabídce Actions, publikovat jej nebo se prostě vrátit na hlavní stránku Writely.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka akcí...

Dokumenty lze bez větších problémů ukládat do formátů MS Wordu, OpenOffice.org, RTF, PDF a komprimovaného ZIPu. Můžete si spočítat počet slov a znaků (bez mezer i s mezerami). Zajímalo mě, jak si v případě uložení dokumentu do počítače Writely poradí s českými znaky. Kupodivu jsem nezaznamenal téměř žádný problém. Jediné, co by vám mohlo v tomto směru vadit, je nahrazení znaků s diakritikou podtržítkem v názvu ukládaného souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Statistika dokumentu je zatím velmi jednoduchá

Publikování i úpravy existujících dokumentů

Vytvořený dokument můžete publikovat a zpřístupnit jej tak každému na speciálně vygenerované webové stránce. Pokud jste příznivci blogu, můžete využít pro vytvoření obsahu svého deníčku i Writely a vkládat nové příspěvky právě pomocí tohoto editoru. Podporovány jsou služby Blogger.com, BlogHarbor.com, BlogWare.com, LiveJournal.com a SquareSpace.com. V nastavení pak vyplníte potřebné přihlašovací údaje. Není-li váš blog v seznamu oficiálně podporovaných serverů, není ještě vše ztraceno. Vyberte si API, které váš blog server používá a zkuste dokument nahrát. Možná se to povede.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení komunikace s blogovacím serverem

Writely nabízí také pohled na provedené úpravy konkrétního dokumentu. Můžete tak například zjistit, který kolega vkládá do dokumentu nesmyslné údaje. K dispozici je i porovnávání dvou revizí.

Writely umožňuje upravovat i dokumenty, které máte již ve svém počítači. Stačí je pomocí funkce Upload nahrát na web. Podporovány jsou opět dokumenty z Wordu a OpenOffice.org, RTF, HTML a TXT. Autoři slibují podporu pro Word Perfect. Velikost dokumentu by neměla přesáhnout 500 kB. Ještě zajímavější možností, jak nahrát dokumenty do systému Writely, je odeslání e-mailem. Každý účet má k dispozici e-mailovou adresu ve speciálním tvaru, která umožní přijímat podporované typy dokumentů jako tělo nebo přílohu elektronické zprávy.

Klepněte pro větší obrázek

Nahrávání dokumentů do Writely je velice jednoduché

Autoři programu slibují dostupnost běžných funkcí zdarma i po dokončení testovací fáze. Zpoplatněny by měly být některé pokročilejší funkce, jako je například export dokumentu do formátu PDF. Writely je stále ve zkušební verzi a místy je to znát. Funkce pro nalezení a případné nahrazení řetězců v dokumentu je ve stádiu alpha testování a zatím nepracuje, jak by měla. Také je škoda, že nejsou podporovány úplně všechny webové prohlížeče. Každopádně se jedná o zajímavý nástroj a myslím, že se jeho autoři vydali správným směrem. Na druhou stranu je budoucnost spočívající v online aplikacích tohoto typu ještě dosti vzdálená.

Writely (beta)
webový textový editor
výrobce Upstartle, LLC.
web www.writely.com
cena prozatím zdarma
požadavky webový prohlížeč (testováno
s Internet Explorerem a Firefoxem)

Diskuze (37) Další článek: Nové screenshoty ze zatím poslední bety Windows Vista

Témata článku: Software, Internet, Prohlížeče, Textový editor, TeX, Pokročilý editor, Testovací fáze, Různé znaky, Elektronický formát, Perfect, Podporovaný prohlížeč

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší