WorldCom je nedaleko krachu a trpí gigantickým účetním skandálem

Jeho auditorem byl, hádejte jednou, podruhé a potřetí: Arthur Andersen. I svět informačních technologií už má svůj Enron a svět se stále naléhavěji ptá, zdali účetnictví a auditování amerických korporací není skrznaskrz plesnivé.
WorldCom je nedaleko krachu a trpí gigantickým účetním skandálem
Před několika měsíci do slova a do písmene otřásl finančními trhy případ americké firmy Enron. Protože se jednalo o energetickou společnost, nezabývali jsme se tím na Živě, ale protože nyní velmi podobný jev postihl už firmu z IT branže, připomeneme si jej. Enron (a nyní si klidně dosaďte i „WorldCom“, druhý největší americký telekom a zřejmě vůbec největší světový internetový provider typu „carrier of carriers“ s obchodními aktivitami i u nás) nepodnikal úspěšně, ať už vinou špatného trhu nebo svých manažerů. To ještě není tragédie; obě firmy ale jsou veřejně kótované na burze a musí o svém stavu vydávat naprosto pravdivé informace a dokonce musí i pravdivě předpovídat budoucnost, jakkoli to je protimluv. Zkrátka: nesmí nic ze stavu firmy zatajovat před svými akcionáři, aby se tito mohli správně rozhodovat, zda mají akcie firmy koupit, prodat nebo držet. K tomuto účelu existuje rozsáhlá legislativa a další nařízení zejména od SEC (americká Komise pro cenné papíry, na rozdíl od české je ale takřka všemocná), a navíc jsou tyto firmy povinny podrobovat se pravidelně, obvykle i průběžně, hloubkovému zkoumání ze strany nezávislé konzultační firmy, tzv. auditora. Ten pak vydává veřejně dostupné zprávy o tom, co zjistil.

To vypadá jako dokonalé uspořádání a v teorii také dokonalé je. V praxi se nejméně u dvou případů v poslední doby, u obou jde přitom o megakorporace, stalo následující:

  • manažeři firmy pomocí velkého množství rafinovaných účetních triků a postupů vylepšovali fasádu firmy, aby to vypadalo, že společnost krásně profituje, přičemž ve skutečnosti je ve ztrátě; stejně tak se různými triky nadhodnocují i tržby. V případě Enronu se například zakládalo až několik stovek off-shore společností typu „prázdná schránka“, které nedělaly nic než sloužily k přesouvání peněz, faktur, smluv, závazků, pohledávek a investic mezi sebou samými a Enronem.
  • Auditor, který vše bedlivě zkoumá, pak vydá pochvalný posudek, že je vše v pořádku. V případě Enronu je dokonce zřejmě prokázáno (vyšetřování ještě pokračuje), že zaměstnanci auditorské firmy aktivně spolupracovali s manažery Enronu na vytváření těchto triků a když se skandál odhalil, pak skartovali dokumenty.
Možná vás napadne, že se zde popisuje něco jako poměry v České republice, ale rozdíl je v jednom: zatímco u nás je potrestání viníků stále zřídkavým jevem, v USA byly tresty razantní a rychlé: Enron je v koncích a jeho někteří manažeři za mřížemi, Arthur Andersen, bývalý silný člen tzv. Big5, velké celosvětové auditorské pětky, rovněž de facto zaniká a prodává se konkurentovi hluboce pod cenou. Kromě Enronu a WorldComu se podobné události nevyhnuly další necelé desítce významných korporací (např. i u nás známé Tyco nebo Xerox), ne ovšem tohoto skandálního rozsahu. Poslední zbývající americký velký provider Qwest je rovněž předmětem vyšetřování komise pro cenné papíry a kdoví, čeho se zde dočkáme.

Co se stalo u WorldComu? Firma je vůbec příkladem podivuhodného amerického růstu: téměř odnikud se před několika lety vzala telekomunikační firma, která zásluhou řetězce rychle prováděných fúzí a akvizicí vyskočila na post druhého největšího amerického telekomu a jednoho z největších celosvětových internetových providerů (díky akvizici známé firmy UUNet). Příliš rychlý a neurovnaný, nestabilizovaný vzestup a problémy na internetovém trhu způsobily, že firma se dostala do finančních potíží a je velmi blízko bankrotu díky vysokému zadlužení. Její tržní kapitalizace během roku klesla z téměř 200 miliard dolarů – např. blízko dnešní hodnotě Microsoftu a více než IBM! - na 3 miliardy, akcie z 60 dolarů na 0,8 dolaru. Firma nebyla jen v dluzích, ale i podnikala se ztrátou – tu však zakrývala účetními machinacemi v celkové výši 4 miliard dolarů za poslední rok a čtvrt. V překladu: WorldCom tvrdil, za poslední finanční rok byl v zisku jedné miliardy dolarů, ve skutečnosti byl ve ztrátě více než 2 miliardy.

Případ WorldComu vyvolává dvě otázky, jedna je nám bližší a jedna vzdálenější. WorldCom je už několikátý velký světový internetový provider, který zkrachoval nebo je blízko krachu. Z velkých nezávislých providerů na světovém trhu už popadala polovina a druhá je ve ztrátě: najít velkého providera, který vykazuje slušný zisk, je dnes nemožné. Tak, jak Internet sám nezná hranice, se providerský mor neomezí jen na území USA: když se podíváme na hráče na českém trhu, tak jsou to buď ti samí (WorldCom/UUNet, zkrachovalý KPNQwest, zavřený Kiwwi), nebo evropští ztrátoví (Tiscali, Telecom Austria) nebo lokální ztrátoví (Contactel).

Objevují se myšlenky, že tato vlna může dominovým efektem vést k něčemu, co se skoro dá označit jako krach Internetu. Přeživší hrstka providerů prudce zvedne ceny za konektivitu a hosting: jednak si to může dovolit, protože už není moc konkurence a jednak si to musí dovolit, aby se dostala ze ztráty. Následně zavřou krám další internetoví podnikatelé, kterým se takto zvednou náklady, a odpadnou uživatelé, kteří budou muset více platit. Tudíž provideři utrží víc, opět pokrachují, zvednou ceny a domino se kácí dál. Je to jen „scénář“, ale přesto si zaslouží zamyšlení a úvahu, ne paušální odsudek, že je to nesmysl a Internet nikdy nezkrachuje, protože to není žádná firma.

Druhá je běžným lidem vzdálenější a spíše trápí americké akcionáře (dnes ale v USA drží akcie firem skoro každý). Enron se ještě dal posuzovat jako výjimečné selhání, Enron a WorldCom už vzbuzuje otázky, jestli není nákaza rozšířená a pokud se objeví ještě pár takovýchto případů, pak je vlastně základní princip fungování amerického akciového trhu v troskách a začne se blížit trhu českému. Proč Češi neinvestují do akcií? Protože mají oprávněnou nedůvěru k tomu, zda se jim hodnota akcií poté, co firma bude navenek přetékat štěstím, blahobytem a gigantickými zisky, nerozplyne ze dne na den, když se zjistí, že ji někdo vytuneloval nebo že celou tu dobu šidila a vykazovala úspěchy, ačkoli je neměla. Amerika a jiné vyspělé země zatím žily dojmem, že to, co o sobě firma tvrdí, je pravdivé, a vlastně sázely na budoucnost: asi jako když sázíte na mistra hokejové ligy s tím, že sledujete zápasy v základní části a sílu nebo slabost týmů vidíte na vlastní oči, objektivně. Pokud by panoval pocit, že play-off je následně celá uplacená, nikdo by nesázel.

Není divu, že jak po velkoskandálu Enronu, tak i po o něco menším skandálu WorldComu se světové burzy doslova probořily: investoři utíkají od světových korporací a jdou raději kupovat akcie bolivijských zlatých dolů. Našinec se může, podle povahy, buď těšit tím, že darebáctví a švindlíky fungují všude na světě, nebo naopak lamentovat, že pokud to nefunguje ani v Americe, tak to u nás už nemůže fungovat nikdy tuplem.

Diskuze (33) Další článek: Zajímavý benchmark z Japonska

Témata článku: Internet, Gigant, Bankrot, Auditor, Trik, Velký zisk, Austria, Známá akvizice, Kra, Slušný zisk, Krach, SKA, Největší akvizice, Velký skandál, Čtvrt miliardy, Skandál, Zlatý důl, Velká korporace, Tyco, Podobný jev, Carrier, Největší rozdíl, Druhý případ, Celosvětový internet, Dominový efekt


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače
Karel Kilián
OvladačeWindows UpdateWindows 10
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství