World Wide Web oslavil 25. narozeniny. Takto kdysi vypadal

World Wide Web oslavil 25. narozeniny. Ve skutečnosti je to ale mnohem složitější, těch narozenin je totiž více. Podívejte se, jak před patnácti a více lety vypadaly známé weby.

V těchto dnech slavíme 25. výročí vzniku WWW – doposud nejpopulárnější služby internetu, díky které máme Facebook, YouTube, Google, Farmville a minimum volného času.

S datem zrození webu je to poněkud složité

Média milují, když lze nějakou významnou událost pevně ukotvit ke konkrétnímu datu, kterým je v tomto případě 12. březen 1989. Vznik moderního webu je však ve skutečnosti proces, který se roztáhnul na několik dlouhých let.

Vše ve skutečnosti začalo už na počátku 80. let, kdy do švýcarských laboratoří CERN nastupuje pětadvacetiletý britský fyzik a počítačový inženýr Tim Berners-Lee. V instituci už tehdy pracovaly tisíce vědců, kteří potřebovali nějaký robustní interní systém pro sdílení svých prací – jakousi předpotopní Wikipedii.

Berners-Lee se chopil díla a v roce 1980 navrhl pseudohypertextový systém propojující různé textové dokumenty jménem ENQUIRE. Pokud bychom tedy hledali skutečné kořeny World Wide Webu, sahají právě do této doby.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp textového systému ENQUIRE. Namísto adresy a aktivních odkazů stačilo do adresního pole number (zcela dole) napsat číslo odkazovaného dokumentu v textu.

Berners-Lee poté CERN opustil, několik let pracoval v soukromé sféře jako počítačový specialista, nicméně v polovině 80. let se vrací do Ženevy a dále studuje možnosti hypertextu. Pokud mohl fungovat v rozsáhlé evropské vědecké instituci na jejích intranetových serverech, co kdyby opustil brány ženevského komplexu a propojil CERN s dalšími institucemi po celém světě?

12. březen 1989 je teprve předzvěst webu

Britský vědec se vrhnul do návrhu nového systému, který musel být mnohem propracovanější, a 12. března 1989 zaklepal na dveře svých nadřízených s návrhem hrubého projektu, který posléze získal název World Wide Web. Jak se už roky traduje, Berners-Lee sice dostal zelenou, ale vedení CERNu tehdy příliš nepřesvědčil.

Klepněte pro větší obrázek
Stařičký návrh z března 1989, ze kterého se po dalších úpravách později konečně zrodil WWW

Optikou tehdejší doby se jim nelze divit, skutečný potenciál WWW totiž tenkrát nikdo neznal. Ostatně když si vzpomenu na den, kdy jsem získal svoji první e-mailovou adresu, také jsem jen mávnul rukou, poněvadž jsem ve svém okolí neznal nikoho, komu bych nějaký e-mail mohl opravdu odeslat.

WWW je funkční teprve koncem roku 1990

Vraťme se ale zpět k hledání skutečného počátku WWW. V březnu 1989 Berners-Lee představil pouze hrubé teoretické základy čehosi, co se podobá současnému pojetí webu. První softwarový prototyp ale přišel až za další rok a půl na podzim 1990. Berners-Lee k vývoji použil nový počítač NeXT od Steva Jobse a ten byl zároveň jediný, kde to celé fungovalo.

Klepněte pro větší obrázek
NeXT, na kterém to vše vzniklo a zároveň první webový server (Foto: Wikipedia)

12. listopadu Berners-Lee se svým týmem upravil původní návrh webu do nové dospělejší podoby, která už opravdu připomíná současný WWW, a o Vánocích téhož roku demonstroval první skutečně použitelnou verzi prohlížeče pro NeXT a univerzálnější textový prohlížeč Line Mode Browser (Libwww), který je mimochodem k dispozici dodnes. Pokud bychom tedy hledali nějaké další datum vzniku moderního hypertextového webu, mohl by to být i závěr roku 1990.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První webový prohlížeč na světě na počítači NeXT

Jen připomenu, že projekt byl stále neveřejný – vyvíjený a používaný výhradně v CERNu. Zároveň je třeba zmínit, že společně s prohlížečem musel Berners-Lee vyvinout i všechno ostatní, tedy především přenosový protokol HTTP a server, který skrze tento protokol servíroval stránky prohlížeči.

První webová stránka je stále k dispozici, i když už na jiné adrese

WWW se začíná šířit do světa až v roce 1991

K zveřejnění nové internetové technologie včetně všech programů došlo až 6. srpna roku 1991, což lze považovat za skutečný start WWW na globální úrovni.

Pak už to jde poměrně rychle. Konference střídá konferenci, programátoři postupně přepisují prohlížeč na další platformy, takže NeXT už není jediný počítač, který dokáže zobrazit grafický web s obrázky a formátováním, vzniká organizace W3C, která má zastřešovat standardizaci a další rozvoj a v superpočítačovém centru NCSA inženýři začínají pracovat na vlastním grafickém prohlížeči. Světu ho poprvé představují v roce 1993 pod názvem Mosaic.

Klepněte pro větší obrázek
Předek všech moderních webových prohlížečů – NCSA Mosaic (v tomto případě osmnáct let stará verze 3.0 z roku 1996) 

Vývoj prvního grafického webového prohlížeče WorldWideWeb pomalu uhasíná a Mosaic se stává standardem a vzorem pro ostatní. Z jeho odnoží se postupně rodí Netscape Navigator, Mozilla, Firefox, inspiruje ale také Internet Explorer a další hráče.

Organizace W3C spustila k výročí stránky webat25.org

V průběhu devadesátých let dochází k mohutné liberalizaci internetu a jeho komercializaci. Po roce 1995 se začíná internet pomalu prosazovat i v České republice a technologie WWW se stává klíčovou službou internetu, kterou doplňuje e-mail, FTP a pomalu se rodící proprietární internetové protokoly jako třeba ICQ a další.

Klepněte pro větší obrázek
Rytíř Tim Berners-Lee (Foto: The Guardian)

Na sklonku roku 2003 Tim Berners-Lee získal z rukou královny Alžběty rytířský řád za svou objevnou práci, která nesporně změnila a nadále mění celý svět. Dnes Tim Berners-Lee bojuje za zachování otevřeného a neutrálního internetu a webu, který se podle jeho slov dostává pod stále větší kontrolu vlád a internetových operátorů.


Takto vypadaly nejen české weby druhé poloviny 90. let

Český komerční World Wide Web se začal rodit až počátkem druhé poloviny 90. let. Podívejte se, jak tehdy vypadaly některé tuzemské i světové weby. Zdroje snímků je služba Archive.org.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam.cz a Živě.cz (tehdy ještě jako experimentální zpravodajství Invex Živě) v roce 1996 (Zdroj: Muzeum internetu)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stránky Úřadu vlády z roku 1996 a iDnes.cz z roku 1997
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stránky ČRo (Zdroj: ČRo na G+) a Novinky.cz z roku 1998
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mapy.cz z roku 1999 a Google z roku 1998 ještě na adrese google.stanford.edu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stránky Applu z roku 1997 a Microsoftu z roku 1999
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Atlas.cz z roku 1997 a Lidé.cz z roku 2000
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Altavista a Yahoo z roku 1996 – vyhledávače doby předgooglové
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stránky Bílého domu a OSN z roku 1997
Diskuze (54) Další článek: Nejčastěji nešetrným zacházením ničíme notebooky, mobily následují

Témata článku: Historie, Internet, Web, Lidé.cz, World Wide Web, Tim Berners-Lee, Guardian, Jediný počítač, Původní návrh, Britský fyzik, NCSA Mosaic, Moderní svět, Britský vědec, Narození, Úřad vlády, Současné pojetí, NCSA, Počítačový inženýr, Mosaic, Předek, Adresní pole, Muzeum Internetu, Jediný prototyp, Výpad, Narozeniny

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5