Workstation v pohybu

Vysoký výkon počítačů je často spojován s pojmem pracovní stanice. Výkon notebooku Compaq Armada E700 je na tom tak dobře, že jej lze brát jako alternativu i pro velmi náročné aplikace.
Vysoký výkon počítačů je často spojován s pojmem pracovní stanice. Výkon notebooku Compaq Armada E700 je na tom tak dobře, že jej lze brát jako alternativu i pro velmi náročné aplikace.

Tou alternativou je myšlen situace, kdy uživatel má několik počítačů, jeden v práci, druhý doma, a využil by možnost přístupu k datům i na cestách. V tomto případě je ideálním řešením přenosný počítač s možností dobré rozšiřitelnosti a s vysokým výkonem.

V redakci časopisu Autodesk News, v jehož prvním letošním čísle vyjde podrobnější článek o Armadě E700, jsme se tento přenosný počítač rozhodli vyzkoušet i v typických CAD/CAM aplikacích a v nejznámějším programu pro animace a vizualizace. Uvedené aplikace jsou totiž typickými představiteli programů náročných na hardware.

Mobilní řešení
Notebooky Armada, které se vyznačují nízkou hmotností, společným docking řešením a MultiBay moduly pro připojení dalších periferií, vyhoví zcela jistě pro běžné Office aplikace. Jak je to ale v případě Mechanical Desktopu, DesignSpace a 3D Studia MAX? Začátečníkovi bude pravděpodobně činit menší problémy práce s interním polohovacím zařízením, ale po krátké době pravděpodobně získá jistou rutinu i zde. Kdo by zde měl problémy, zcela jistě uvítá možnost připojení klasické externí myši přes PS/2 port. U notebooku bývá velice často slabým článkem grafický displej. V případě Armady jde o kvalitní plochý monitor, který pracuje sice v režimu 60 Hz (1024x768 bodů), ale vzhledem k technologii LCD je to v podstatě jedno, obraz se jeví velice stabilně a je na pohled příjemný, grafickou část obstarává více než slušná OpenGL grafická karta s 8 MB paměti.

Několik testů
Compaq Armada jsme testovali na třech aplikacích: Mechanical Desktop 4, DesignSpace 5.0.1 a 3D Studio MAX R3. Mechanical Desktop je aplikace, u které se vyplatí rozšíření o externí myš. Rozlišení grafického displeje 1 024x768 bodů není pro práci v uvedených aplikacích zcela vyhovující. V praxi se může stát, že ikony pohltí velkou část pracovní plochy, to lze ale řešit použitím velkého externího monitoru, připojeného například přes docking station nebo přímo k notebooku. Menší rozlišení pak uživatel využije na cestách, při prezentacích nebo při práci doma. V testovaných úlohách se porovnávala Armada s pracovní stanicí, která měla procesor o třídu vyšší (Intel Pentium III) a dvojnásobně vyšší paměť, což logicky snížilo její šanci vyrovnat se konkurentovi. Nicméně porovnávané časy nebyly výrazně horší, než by odpovídalo konfiguraci. Navíc Armada E700 se dodává i v konfiguraci s procesorem Pentium III a podle výsledků nižšího modelu by dosažené časy byly řádově srovnatelné s klasickou pracovní stanicí. Největší odezvy a prodlevy vznikaly u diskových operací, především u spuštění aplikace a velkých výpočtů, kdy se provádělo stránkování. Zde je vidět rozdíl mezi pevným diskem notebooku a velmi rychlými disky pracovních stanic. U aplikace 3D Studio MAX se potvrdily delší odezvy u renderování a výpočtů animací, kdy opět probíhalo swapování, což výpočet samozřejmě zpomalilo. Testování 3D Studia MAX bylo srovnáno s pracovní stanici s procesorem Intel Pentium II a 256 MB RAM a výsledky se téměř přiblížily porovnávané stanici.

Zajímavá rozšiřitelnost a mobilita
Notebook Armada E700 nabízí kromě solidního výkonu, který samozřejmě nelze srovnávat se špičkovými pracovními stanicemi dostupnými dnes na trhu, ideální řešení pro cesty, kdy potřebujete mít po ruce vaše oblíbené aplikace. Notebook je určitě zajímavou alternativou i pro uživatele s nedostatkem pracovního prostoru; můžete využít i dostatečnou rozšiřitelnost a pohodlné používání, na kterou Compaq vsadil. Pro uživatele, kteří potřebují pokud možno sdílet výkonný stroj i se svým daty na několika místech, představuje Armada E700 doplněná o docking station kvalitní řešení.

Název výrobku: Compaq Armada E700
Výrobce: Compaq
Armada E700 Pentium II 400 MHz, 128 MB, 14 GB HDD 181 500,- Kč bez DPH
Armada E700 Pentium III 500 MHz, 128 MB, 25 GB HDD 222 338,- Kč bez DPH
Diskuze (4) Další článek: Tvůrci MacOSu pracují na prostředí pro Linux

Témata článku: Notebooky, Pohyb, Stanice, Ideální řešení, Workstation, Zajímavý případ, Armada, Náročné používání, Krátká animace, Slabý procesor, Pohodlná práce, Náročný uživatel, Solidní stroj, Velký monitor, Ideální případ


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5