Works 4.5: Domácí kanclík

Kancelářský balík Works 4.5 nelze označit jinak, než jako rychlé a snadné splnění všech snů týkajících se tvorby textových a tabulkových dokumentů, jednoduchých databází a jejich posílání elektronickými cestami skrze modem.
Kancelářský balík Works 4.5 nelze označit jinak, než jako rychlé a snadné splnění všech snů týkajících se tvorby textových a tabulkových dokumentů, jednoduchých databází a jejich posílání elektronickými cestami skrze modem. K dispozici je spousta průvodců, předpřipravených dokumentů a obsáhlá nápověda, která žádného začátečníka nenechá v koncích. Na druhou stranu, náročnějšímu uživateli svými službami postačovat nebude.

Amatér bude nadšen
Začátečníkovo srdce skutečně zaplesá. Naučit se základním principům práce s kancelářskými aplikacemi v prostředí Windows je s poslední verzí Works možné i samostudiem. Nápověda totiž není jenom velmi podrobná, ale také neobyčejně vetřelá – neodbytně radí, kterými elementárními kroky se dostaneme k požadovaným výsledkům, jaké efekty způsobí různá nastavení parametrů a na co bychom si měli dát pozor, nechceme-li být nemile překvapeni.

Práci urychlí sada předpřipravených dokumentů, kterou využije každý laik – student, učitel, zaměstnanec, účetní, tetička, předseda místního spolku zahrádkářů … Namátkou jmenuji: dopisy, letáky, formuláře, rozvrhy, obálky, životopisy, faktury, inventáře, referáty, noviny a spousta dalších, každý v několika variantách (například adresář osobní, obchodní, zaměstnanců, klientů nebo distributorů). Pro zpestření suchého textu se nabízí stovka rozmanitých klipartů, které jistě vylepší neoriginální tramvajové letáky; do dokumentů je samozřejmě možné vkládat grafy, tabulky, obrázky, ozdobné písmo (WordArt) a objekty OLE; textovému editoru nechybí poznámky pod čarou, záhlaví a zápatí.

Profesionál však zapláče
Jistě, nemůžeme očekávat něco převratného, o profesionalitě nemluvě – amatérské noviny podle předlohy Works budou vzhledově prostě kýč. S typografickými pravidly si Textový procesor také příliš instrukce neláme – automaticky správně dosazuje pouze české uvozovky, jednopísmenné předložky klidně nechává na konci řádku a v nabídce speciálních znaků chybí dlouhá pomlčka.

Korektura češtiny nechybí (kromě ní je možné kontrolovat překlepy i ve slovenštině, angličtině a němčině a vyhledávat česká synonyma), nicméně nelze ji mít neustále zapnutou jako ve Wordu, což někomu může chybět (například mně). Funkci maker zde suplují Snadný text (vložení často opakovaných vět) a Snadný formát (označený text zformátuje jako nadpis, odrážky, poznámku atd.), plně ji však nenahradí.

Součástí balíku Works je sice Komunikace – nástroj pro odesílání a přijímání dokumentů přes telefonní linky, avšak texty i tabulky lze publikovat pouze na papíře – pojmy jako Internet a hypertext Works vůbec nezná, formát HTML nelze ani načíst ani v něm dokument uložit. Works se dokonce nekamarádí ani s formáty Office 97 (potažmo Office 2000), dokumenty mezi těmito kancelářskými balíky od jedné firmy je nutné konvertovat skrze formáty starších verzí programů. A to už ani nebudu rozebírat, že dokumenty nelze chránit heslem, Tabulkový kalkulátor nepracuje s více listy, nelze použít fonty v kódování Unicode a další maličkosti.

Nuže co s ním?
Místo programu Works 4.5 je v domácích počítačích, kde si tatínek může vést drobné pracovní výkazy, maminka účetnictví domácnosti, dcera psát školní práce a syn spravovat kartotéku hudebních cédéček, či ve školních učebnách na výuku základů práce s kancelářskými aplikacemi. Své uplatnění jistě najde i v kancelářích malých firmiček, které mají hlouběji do kapsy.

Aby Microsoft zvýšil touhu po svém malém balíčku, přidává zdarma program Publisher 98, který sám o sobě stojí okolo 3 500 korun. Ten sice přidává i k Office, jenže ve světle ceny Works je to podstatně jiné kafe než u drahého Office 97. Ovšem i tento marketingový tah nezmění nic na tom, že skvělý a roztomilý balíček Works nedostačuje profesionálnímu použití.

Kancelářský balík Microsoft Works 4.5
Zdroj: Microsoft, Praha
Telefon: (02) 61 19 71 11
Cena: 2 500 Kč vč. Publisheru 98
Zdroj: Computer
Diskuze (1) Další článek: Český stát nakonec podepsal smlouvu s Microsoftem

Témata článku: Microsoft, Unicode, DOM, Laika, Malý objekt, Domácí, Kancelářská práce, Školní práce, Zahrádka, Kancl, Works, Kancelářský balík, Zahrádkář


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně