Web | Aktualizace | WordPress

WordPress vychází v nové verzi 5.6. Přináší lepší přístupnost a flexibilitu

Redakční systém WordPress dostal další aktualizaci – nová verze má číslo 5.6 a kódové označení „Simone“. V seznamu provedených změn najdeme celou řadu novinek – například lepší flexibilitu rozvržení stánek či možnost vkládat k videím titulky či popisky.

Uživatelé se mohou těšit na novou šablonu Twenty Twenty-One, kterou autoři popisují jako „prázdné plátno pro vaše nápady, na které můžete kreslit pomocí blokového editoru“. Součástí je také nová verze editoru Gutenberg s číslem 9.2, jež opravuje nalezené chyby a zlepšuje výkon.

Přístupnost na první místě

Šablona Twenty Twenty-One splňuje řadu standardů nejrespektovanějších pravidel pro tvorbu bezbariérového webu Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1 na úrovni AAA. Umožní tak stránkám plnit nejvyšší úroveň mezinárodních standardů přístupnosti.

Z hlediska bezpečnosti jsou naprostou nezbytností co možná nejrychlejší aktualizace. To platí i pro webový redakční systém, který v posledních verzích dostal funkci automatických updatů rozšíření i samotného systému. Verze 5.6 zavádí nové uživatelské rozhraní, umožňující správcům webových stránek přihlásit se k automatickým aktualizacím hlavních verzí.

Všechny výchozí šablony nově obsahují řadu vzorů, které umožní zvládnout složitá rozvržení s minimálním úsilím. Vzory lze upravovat podle svých představ tak, aby odpovídaly danému příběhu, filozofii nebo značce.

Novinky pro vývojáře

Vývojáře bude zajímat nová funkce v API pro autorizaci, díky kterému se aplikace třetích stran mohou k webu připojit bezproblémově a bezpečně. Funkce aplikačního rozhraní umožní zobrazit, jaké aplikace se připojují k webu, a kontrolovat, co dělají.

WordPress 5.6 také činí první kroky k podpoře PHP 8, které bylo vydáno 26. listopadu. Jde o velkou aktualizaci, která oproti předchozím verzím přináší zásadní změny, k nimž patří například podpora just-in-time kompilace. Protože PHP 8 je hlavní verze, může přinést změny narušující zpětnou kompatibilitu nebo kompatibilitu pro různá API.

Aktualizace na WordPress 5.6 je již k dispozici ke stažení a instalaci – na webech s povolenou automatickou aktualizací probíhá od úterý 8. listopadu. Zájemce o případné další podrobnosti o tomto vydání odkazujeme na oficiálního průvodce.

Váš názor Další článek: WD vrací úder: Test SSD WD Black SN850 s kapacitou 1 TB

Témata článku: Internet, Web, Aktualizace, API, WordPress, Redakční systém, Aplikace, Aaa, Flexibilita, Přístupnost, Automatická aktualizace, Šablona, Gutenberg, Nová verze, Simone, Verze


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 43

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5