Web | Internet | WordPress

Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

 • WordPress je osvědčený systém pro tvorbu webů
 • Systém je velmi tvárný, úplné začátečníky ale může odradit
 • V jádru je velmi jednoduchý a přehledný
Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

Když potřebujete vytvořit web, jednou z osvědčených možností je redakční publikační systém WordPress, který je zdarma i pro komerční použití.

Zásadní výhodou webu s redakčním systémem je skutečnost, že uživatel, který bude stránky spravovat a plnit obsahem, nepotřebuje žádné pokročilé znalosti. V podstatě se dá říci, že k vystavování článků stačí základní znalost nějakého textového editoru. Nejdřív je ale nutné WordPress nainstalovat a zprovoznit, což zas až tak triviální není. 

Proč právě WordPress

V dnešní době je k dispozici celá řada publikačních systémů, které můžete použít k provozování webových stránek. Každý má své výhody a nevýhody. Prvním důvodem, proč se rozhodnout pro WordPress, jsou jeho reference – dle Wikipedie je tento redakční systém používán na 33 % webových stránek na světě.

Pojďme si tedy nejprve v bodech projít hlavní důvody, proč je WordPress vhodným kandidátem pro vaše webové stránky:

 • WordPress je open-source – je tedy dostupný zdarma a pracují na něm desítky vývojářů z celého světa. Kód je pod veřejnou kontrolou, takže nehrozí, že by se v něm objevily nějaké nežádoucí elementy. Komunita neustále pracuje na jeho vylepšování.
 • Nezávislost – WordPress jako takový si můžete představit jako aplikaci s databází, kterou můžete provozovat u mnoha poskytovatelů hostingu. Nebudete tedy závislí na jedné firmě a v případě potřeby můžete stránky přesunout jinam. Není to sice úplně jednoduché, ale jde to.
 • Usnadňuje SEO – optimalizace webu pro vyhledávače je dnes nesmírně důležitá. Konkurence je velká a patrně budete chtít, aby se vaše stránky objevovaly ve výsledcích vyhledávání na prvních místech. Proto potřebujete SEO, které WordPress poskytuje, případně ho lze ještě vylepšit pomocí mnoha doplňků.
 • Snadné použití – publikovat články a upravovat obsah stránek je na WordPressu opravdu jednoduché. Po krátkém proškolení to zvládnou i průměrně zdatní uživatelé se základními zkušenostmi s textovým editorem.
 • Mnoho doplňků a rozšíření – WordPress sám o sobě nabízí vše, co potřebujete k provozu jednoduchých webových stránek. Jeho možnosti lze však dále rozšiřovat pomocí takzvaných „pluginů“, které je do něj (často bezplatně) možné doinstalovat. Chcete zobrazovat lištu s upozorněním na používání cookies? Stačí doinstalovat doplněk. Existují dokonce i pluginy pro kompletní e-shop.
 • Je léty prověřený – první vydání WordPressu se datuje do roku 2003. To znamená, že tento software má za sebou více než 15 let intenzivního vývoje. Dovolíme si směle tvrdit, že je dobře odladěný a neobsahuje žádné zásadní chyby.
 • Flexibilita – ať už chcete rozjet osobní blog, firemní prezentaci nebo webový magazín, WordPress vám poskytne široké možnosti volby. Pomocí šablon můžete svůj web proměnit do stylu, který vyhovuje vašim estetickým i funkčním požadavkům.
 • Lokalizace – celý redakční systém je lokalizován do češtiny, takže se obejdete bez znalosti jakéhokoli cizího jazyka.

V dalších kapitolách si řekneme, jak web na Wordpressu zprovoznit. 

Diskuze (16) Další článek: Seznam aktualizoval offline mapy celého světa a vyfotil Brno

Témata článku: Software, Web, Internet, Wikipedia, Doména, Plugin, Hosting, WordPress, Google Analytics, Poskytovatel, Databázový server, Filezillu, Obsah stránek, Redakční systém, Uživatelské jméno, Textový editor, Instalace WordPressu, Předpona, Průzkumník Windows, SEO, URL, Název databáze, FTP


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11