Internet | Web | WordPress

Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

 • WordPress je osvědčený systém pro tvorbu webů
 • Systém je velmi tvárný, úplné začátečníky ale může odradit
 • V jádru je velmi jednoduchý a přehledný
Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

Když potřebujete vytvořit web, jednou z osvědčených možností je redakční publikační systém WordPress, který je zdarma i pro komerční použití.

Zásadní výhodou webu s redakčním systémem je skutečnost, že uživatel, který bude stránky spravovat a plnit obsahem, nepotřebuje žádné pokročilé znalosti. V podstatě se dá říci, že k vystavování článků stačí základní znalost nějakého textového editoru. Nejdřív je ale nutné WordPress nainstalovat a zprovoznit, což zas až tak triviální není. 

Proč právě WordPress

V dnešní době je k dispozici celá řada publikačních systémů, které můžete použít k provozování webových stránek. Každý má své výhody a nevýhody. Prvním důvodem, proč se rozhodnout pro WordPress, jsou jeho reference – dle Wikipedie je tento redakční systém používán na 33 % webových stránek na světě.

Pojďme si tedy nejprve v bodech projít hlavní důvody, proč je WordPress vhodným kandidátem pro vaše webové stránky:

 • WordPress je open-source – je tedy dostupný zdarma a pracují na něm desítky vývojářů z celého světa. Kód je pod veřejnou kontrolou, takže nehrozí, že by se v něm objevily nějaké nežádoucí elementy. Komunita neustále pracuje na jeho vylepšování.
 • Nezávislost – WordPress jako takový si můžete představit jako aplikaci s databází, kterou můžete provozovat u mnoha poskytovatelů hostingu. Nebudete tedy závislí na jedné firmě a v případě potřeby můžete stránky přesunout jinam. Není to sice úplně jednoduché, ale jde to.
 • Usnadňuje SEO – optimalizace webu pro vyhledávače je dnes nesmírně důležitá. Konkurence je velká a patrně budete chtít, aby se vaše stránky objevovaly ve výsledcích vyhledávání na prvních místech. Proto potřebujete SEO, které WordPress poskytuje, případně ho lze ještě vylepšit pomocí mnoha doplňků.
 • Snadné použití – publikovat články a upravovat obsah stránek je na WordPressu opravdu jednoduché. Po krátkém proškolení to zvládnou i průměrně zdatní uživatelé se základními zkušenostmi s textovým editorem.
 • Mnoho doplňků a rozšíření – WordPress sám o sobě nabízí vše, co potřebujete k provozu jednoduchých webových stránek. Jeho možnosti lze však dále rozšiřovat pomocí takzvaných „pluginů“, které je do něj (často bezplatně) možné doinstalovat. Chcete zobrazovat lištu s upozorněním na používání cookies? Stačí doinstalovat doplněk. Existují dokonce i pluginy pro kompletní e-shop.
 • Je léty prověřený – první vydání WordPressu se datuje do roku 2003. To znamená, že tento software má za sebou více než 15 let intenzivního vývoje. Dovolíme si směle tvrdit, že je dobře odladěný a neobsahuje žádné zásadní chyby.
 • Flexibilita – ať už chcete rozjet osobní blog, firemní prezentaci nebo webový magazín, WordPress vám poskytne široké možnosti volby. Pomocí šablon můžete svůj web proměnit do stylu, který vyhovuje vašim estetickým i funkčním požadavkům.
 • Lokalizace – celý redakční systém je lokalizován do češtiny, takže se obejdete bez znalosti jakéhokoli cizího jazyka.

V dalších kapitolách si řekneme, jak web na Wordpressu zprovoznit. 

Diskuze (16) Další článek: Seznam aktualizoval offline mapy celého světa a vyfotil Brno

Témata článku: Software, Internet, Web, Wikipedia, Doména, WordPress, Hosting, Plugin, Název databáze, Databázový server, Obsah stránek, URL, Instalace WordPressu, Google Analytics, Redakční systém, FTP, SEO, Poskytovatel, Textový editor, Uživatelské jméno, Filezillu, Průzkumník Windows


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 57

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 74Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky