Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

  • WordPress je osvědčený systém pro tvorbu webů
  • Systém je velmi tvárný, úplné začátečníky ale může odradit
  • V jádru je velmi jednoduchý a přehledný

Když potřebujete vytvořit web, jednou z osvědčených možností je redakční publikační systém WordPress, který je zdarma i pro komerční použití.

Zásadní výhodou webu s redakčním systémem je skutečnost, že uživatel, který bude stránky spravovat a plnit obsahem, nepotřebuje žádné pokročilé znalosti. V podstatě se dá říci, že k vystavování článků stačí základní znalost nějakého textového editoru. Nejdřív je ale nutné WordPress nainstalovat a zprovoznit, což zas až tak triviální není. 

Proč právě WordPress

V dnešní době je k dispozici celá řada publikačních systémů, které můžete použít k provozování webových stránek. Každý má své výhody a nevýhody. Prvním důvodem, proč se rozhodnout pro WordPress, jsou jeho reference – dle Wikipedie je tento redakční systém používán na 33 % webových stránek na světě.

Pojďme si tedy nejprve v bodech projít hlavní důvody, proč je WordPress vhodným kandidátem pro vaše webové stránky:

  • WordPress je open-source – je tedy dostupný zdarma a pracují na něm desítky vývojářů z celého světa. Kód je pod veřejnou kontrolou, takže nehrozí, že by se v něm objevily nějaké nežádoucí elementy. Komunita neustále pracuje na jeho vylepšování.
  • Nezávislost – WordPress jako takový si můžete představit jako aplikaci s databází, kterou můžete provozovat u mnoha poskytovatelů hostingu. Nebudete tedy závislí na jedné firmě a v případě potřeby můžete stránky přesunout jinam. Není to sice úplně jednoduché, ale jde to.
  • Usnadňuje SEO – optimalizace webu pro vyhledávače je dnes nesmírně důležitá. Konkurence je velká a patrně budete chtít, aby se vaše stránky objevovaly ve výsledcích vyhledávání na prvních místech. Proto potřebujete SEO, které WordPress poskytuje, případně ho lze ještě vylepšit pomocí mnoha doplňků.
  • Snadné použití – publikovat články a upravovat obsah stránek je na WordPressu opravdu jednoduché. Po krátkém proškolení to zvládnou i průměrně zdatní uživatelé se základními zkušenostmi s textovým editorem.
  • Mnoho doplňků a rozšíření – WordPress sám o sobě nabízí vše, co potřebujete k provozu jednoduchých webových stránek. Jeho možnosti lze však dále rozšiřovat pomocí takzvaných „pluginů“, které je do něj (často bezplatně) možné doinstalovat. Chcete zobrazovat lištu s upozorněním na používání cookies? Stačí doinstalovat doplněk. Existují dokonce i pluginy pro kompletní e-shop.
  • Je léty prověřený – první vydání WordPressu se datuje do roku 2003. To znamená, že tento software má za sebou více než 15 let intenzivního vývoje. Dovolíme si směle tvrdit, že je dobře odladěný a neobsahuje žádné zásadní chyby.
  • Flexibilita – ať už chcete rozjet osobní blog, firemní prezentaci nebo webový magazín, WordPress vám poskytne široké možnosti volby. Pomocí šablon můžete svůj web proměnit do stylu, který vyhovuje vašim estetickým i funkčním požadavkům.
  • Lokalizace – celý redakční systém je lokalizován do češtiny, takže se obejdete bez znalosti jakéhokoli cizího jazyka.

V dalších kapitolách si řekneme, jak web na Wordpressu zprovoznit. 

Pokračování 2 / 7

Základem je hosting

Abyste měli své stránky kde provozovat, potřebujete hosting. Zjednodušeně si ho můžete představit jako prostor na serveru, který je (po zadání adresy) přístupný z internetu. Vybírat můžete ze široké nabídky bezplatných i placených služeb, k provozování WordPressu však musí splňovat následující parametry:

  • podpora PHP verze 7.3 nebo novější
  • MySQL verze 5.6 nebo novější, nebo MariaDB verze 10.1 nebo novější
Hosting si můžete představit jako prostor na serveru 
Hosting si můžete představit jako prostor na serveru

Řada poskytovatelů přímo deklaruje, že na jejich hostingu lze provozovat weby postavené na WordPressu. Pokud to není jasně řečeno, zkuste se zeptat – předejdete tak možným nemilým překvapením. Určitě doporučujeme zvoleného poskytovatele předem „prolustrovat“ a zjistit, jak jsou s jeho službami spokojeni stávající zákazníci.

Po zřízení hostingu byste měli dostat přístup ke svému prostoru. Ten je nejčastěji realizován pomocí FTP, jehož prostřednictvím se můžete připojit a nahrát své soubory, což budete potřebovat k nahrání redakčního systému. Měli byste tedy znát:

  • Adresu FTP serveru
  • Uživatelské jméno
  • Přístupové heslo

Pokračování 3 / 7

Jak se bude jmenovat

Když si budete pořizovat hosting, je vhodné se rovnou zamyslet nad otázkou, na jaké adrese ho budete provozovat. U většiny bezplatných nabídek se budete muset smířit s doménou třetího řádu, která mívá tvar co_chcete.něco_dané_poskytovatelem.cz.

Pro osobní blog to stačí, nicméně pokud to se svou prezentací myslíte vážně, doporučujeme zauvažovat o doméně druhého řádu – tedy co_chcete.cz (případně s jinou příponou). Doména druhého řádu působí seriózněji a vaši návštěvníci si ji budou lépe pamatovat. Cena domény se pohybuje kolem 170 korun za rok a zpravidla je možné ji objednat rovnou s hostingem.

Jméno domény pečlivě zvažte – mělo by být snadno zapamatovatelné a ideálně i vyslovitelné. Samozřejmě by mělo nějakým způsobem vyjadřovat, co na daném webu uživatelé najdou nebo čím se zabývá, aby si návštěvník mohl adresu stránek asociovat s nabízeným zbožím, službami či obsahem.

Dostupnost v případě domén s koncovkou .cz můžete zjistit na oficiálních stránkách správce české domény NIC.cz. Stačí do vyhledávacího pole zadat jméno kýžené domény a během okamžiku se dozvíte, zda už někomu patří, nebo jestli  je volná k registraci.

Doména zive.cz je obsazená 
Doména zive.cz je obsazená

Pokračování 4 / 7

Zřízení databáze

WordPress ukládá veškerý obsah stránek, nastavení a další důležité informace do databáze. Jak jsme si řekli výše, podporuje MySQL verze 5.6 nebo novější, nebo MariaDB verze 10.1 nebo novější. Pokud tedy máte hosting, bude dalším úkolem zajištění databáze.

Zde jsou v podstatě tři možnosti: buď vám ji zřídí poskytovatel společně s hostingem, nebo si ji budete muset založit sami, případně o založení bude nutné požádat. V prvním případě byste veškeré informace měli dostat na stránkách poskytovatele nebo v informačním e-mailu.

Pokud budete muset databázi založit, pak prvním úkolem bude zjistit, jak se to vlastně dělá. U každého poskytovatele je to jiné – zpravidla budete muset do webové administrace vašeho hostingu, kde lze databáze spravovat, zakládat a mazat. Je také možné, že svého poskytovatele budete muset požádat e-mailem či prostřednictvím podpory.

Ke zřízené databázi byste měli dostat následující informace:

  • Adresa databázového serveru.
  • Jméno/název databáze.
  • Uživatelské jméno (potřebujete uživatele s plnými právy k databázi).
  • Přístupové heslo.

Pokračování 5 / 7

Stažení a nahrání instalace

Českou instalaci WordPressu můžete stáhnout z oficiálních stránek, případně přes přímý odkaz. Celý balíček je velký přibližně 12 MB a po stažení je nutné ho rozbalit, čímž dostanete složku wordpress s několika stovkami souborů a desítkami složek.

Stáhněte si instalaci WordPressu 
Stáhněte si instalaci WordPressu

Vaším dalším úkolem bude nahrát obsah této složky (tj. nikoli složku wordpress jako takovou, ale v ní obsažené složky wp-admin, wp-content, wp-includes a všechny soubory) na váš hosting. Použít můžete buď Průzkumníka Windows, ve kterém zadáte do adresního řádku adresu FTP serveru ve formátu ftp://adresa_ftp_serveru, nebo jakéhokoli jiného FTP klienta – doporučit můžeme například freewarovou Filezillu. K připojení přes FTP samozřejmě budete potřebovat jméno a heslo, které byste měli získat od poskytovatele svého hostingu.

Nahrání souborů přes FTP klienta 
Nahrání souborů přes FTP klienta

Počítejte s tím, že přenos i na rychlejším internetovém připojení zabere nějaký čas – přenáší se totiž více než 1800 převážně malých souborů a poměrně velkou část provozu bude tvořit potvrzování komunikace mezi serverem a klientem.

Pokračování 6 / 7

Úvodní konfigurace

Další dění už se odehrává ve webovém prohlížeči a vaším úkolem bude připojit redakční systém k databázi. Prvním krokem tedy bude zadání adresy vašich stránek do adresního řádku webového prohlížeče. Pokud jste nahráli soubory WordPressu správně a hosting funguje, jak má, měla by se vám zobrazit následující stránka.

WordPress je připraven k instalaci 
WordPress je připraven k instalaci

Klepněte na tlačítko Pokračovat, čímž přejdete k patrně nejdůležitějšímu kroku celého procesu. Budete zadávat Název databáze, Uživatelské jméno, Heslo a Databázový server. Tyto informace byste měli získat při zřízení databáze od svého poskytovatele. Položku Předpona tabulek můžete nechat na původní hodnotě wp_. Nakonec stiskněte tlačítko Odeslat.

Zadání informací pro přístup k databázi 
Zadání informací pro přístup k databázi

Jestliže se vše podaří, mělo by se zobrazit hlášení „Výborně! Podařilo se zvládnout asi nejsložitější část celého instalačního procesu a WordPress zkusil úspěšně komunikovat se zvolenou databází. Pokud jste připraveni, tak můžete bez obav pokračovat…“ Zde klepněte na tlačítko Instalovat.

Připojení k databázi bylo úspěšné 
Připojení k databázi bylo úspěšné

V následujícím kroku budete zadávat informace, potřebné ke správě webu. V první řadě to je jeho název, který můžete později změnit. Dále si zvolte uživatelské jméno, heslo a zadejte e-mailovou adresu. Nakonec se můžete rozhodnout, jestli mají být stránky dostupné pro vyhledávače, což doporučujeme. Vše potvrdíte stiskem tlačítka Instalovat WordPress.

Informace, potřebné ke správě webu.png 
Informace, potřebné ke správě webu

V posledním kroku vám WordPress oznámí, že instalace byla úspěšně dokončena a nabídne vám možnost Přihlásit se, což také můžete následně učinit. Pokud nyní zadáte do prohlížeče adresu svých stránek, měli byste spatřit funkční web s ukázkovým příspěvkem.

Instalace WordPressu byla úspěšně dokončena 
Instalace WordPressu byla úspěšně dokončena

Pokračování 7 / 7

Stručné představení redakčního systému

Administraci svého webu najdete na adrese adresa_vašich_stránek/wp-admin. Zde se přihlásíte uživatelským jménem a heslem, které jste si určili při úvodní konfiguraci. Tím se dostanete do redakčního systému, kde můžete publikovat příspěvky, změnit vzhled stránek a provádět další nastavení.

Přihlášení do redakčního systému 
Přihlášení do redakčního systému

Jako první doporučujeme navštívit sekci Nastavení-Obecné, kde zkontrolujte, zda je v položkách Instalace WordPressu (URL) a Úvodní stránka webu (URL) adresa vašich stránek. Není-li tomu tak, změňte ji a použijte tlačítko Uložit změny. Je pravděpodobné, že se zobrazí chybová hláška – v takovém případě se znovu přihlaste do administrace.

Zkontrolujte položky Instalace WordPressu (URL) a Úvodní stránka webu (URL) 
Zkontrolujte položky Instalace WordPressu (URL) a Úvodní stránka webu (URL)

Podrobně popisovat obsah a funkce jednotlivých sekcí by bylo nad rámec tohoto článku, takže si projděme alespoň hlavní položky a vysvětleme si jejich funkci.

Úvodní stránka administrace WordPressu 
Úvodní stránka administrace WordPressu
  • Nástěnka – jakýsi rozcestník se základními informacemi o webu a vybranými funkcemi.
  • Příspěvky jsou zjednodušeně řečeno články. Využijete je například k publikaci aktualit a jejich hlavní myšlenka je v tom, že jsou řazeny chronologicky a „časem zapadají“. Hodí se například pro zpravodajský web, jako jen naše Živě.cz, nebo blog. K editaci příspěvků slouží textový editor a lze je třídit do rubrik a opatřovat štítky.
  • Média – knihovna všech nahraných souborů, typicky primárně obrázků. Tuto sekci však patrně nebudete potřebovat – obrázky lze nahrávat přímo v editoru příspěvků nebo stránek.
  • Stránky mají, na rozdíl od příspěvků, danou strukturu – tedy každá stránka může (ale nemusí) být podřízena jiné stránce. Stránky se hodí především pro statickou část webu, která by měla být vždy na svém místě – tedy typicky pro firemní prezentace se sekcemi jako „kontakty“, „naše služby“ a podobnými.
  • Komentáře – jestliže na svém webu povolíte komentáře, můžete je v této sekci spravovat. Konkrétně je možné na ně odpovídat, upravovat je, mazat, nebo označovat jako spam.
  • Vzhled – v této sekci si můžete webové stránky přizpůsobit z hlediska designu. Celkový vzhled je možné měnit pomocí šablon, přičemž mnohé jsou k dispozici zdarma. Každá šablona má přitom vlastní možnosti nastavení. Na stránky lze přidávat různé widgety a upravovat jejich hlavní nabídku (menu).
Vzhled celého webu můžete měnit pomocí šablon 
Vzhled celého webu můžete měnit pomocí šablon
  • Pluginy – schopnosti redakčního systému lze dále rozšiřovat pomocí „zásuvných modulů“. V podstatě jde o malé programy, které si můžete v této sekci nainstalovat a nastavit. K dispozici jsou pluginy prakticky pro cokoli, co vás napadne – počínaje vylepšením SEO, přes jednoduchou implementaci statistik Google Analytics, až po náhradu některých komponent samotného WordPressu, jako je textový editor.
  • Uživatelé – pokud na webu nebudete pracovat sami, můžete si přidat další uživatele, kteří mohou mít různé úrovně oprávnění. Typicky ve firmách lze tímto způsobem přidělit práva k publikaci aktualit bez toho, aby daný uživatel mohl měnit nastavení redakčního systému.
  • Nástroje – v této sekci se budou objevovat některé nástroje, které si nainstalujete v podobě pluginů. V základu je zde funkce importu a exportu obsahu, zobrazení stavu webových stránek a možnost exportu a vymazání osobních údajů.
  • Nastavení – základní konfigurace, jako je formát data, jazyk webu, časové pásmo, co se bude zobrazovat na úvodní stránce, nastavení komentářů, médií a další.

Nyní tedy máte vše, co potřebujete. Především je na vás, abyste si zvolili šablonu, která bude nejlépe vyhovovat formátu vašeho webu. Je také vhodné zamyslet se nad strukturou – pro statické prezentace bude vhodnější použití stránek, zatímco pro průběžně aktualizovaný web je lepší používat příspěvky (případně lze obě možnosti kombinovat).

Určitě si přečtěte

Články odjinud