Internet | Web | WordPress

Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

 • WordPress je osvědčený systém pro tvorbu webů
 • Systém je velmi tvárný, úplné začátečníky ale může odradit
 • V jádru je velmi jednoduchý a přehledný
Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

Když potřebujete vytvořit web, jednou z osvědčených možností je redakční publikační systém WordPress, který je zdarma i pro komerční použití.

Zásadní výhodou webu s redakčním systémem je skutečnost, že uživatel, který bude stránky spravovat a plnit obsahem, nepotřebuje žádné pokročilé znalosti. V podstatě se dá říci, že k vystavování článků stačí základní znalost nějakého textového editoru. Nejdřív je ale nutné WordPress nainstalovat a zprovoznit, což zas až tak triviální není. 

Proč právě WordPress

V dnešní době je k dispozici celá řada publikačních systémů, které můžete použít k provozování webových stránek. Každý má své výhody a nevýhody. Prvním důvodem, proč se rozhodnout pro WordPress, jsou jeho reference – dle Wikipedie je tento redakční systém používán na 33 % webových stránek na světě.

Pojďme si tedy nejprve v bodech projít hlavní důvody, proč je WordPress vhodným kandidátem pro vaše webové stránky:

 • WordPress je open-source – je tedy dostupný zdarma a pracují na něm desítky vývojářů z celého světa. Kód je pod veřejnou kontrolou, takže nehrozí, že by se v něm objevily nějaké nežádoucí elementy. Komunita neustále pracuje na jeho vylepšování.
 • Nezávislost – WordPress jako takový si můžete představit jako aplikaci s databází, kterou můžete provozovat u mnoha poskytovatelů hostingu. Nebudete tedy závislí na jedné firmě a v případě potřeby můžete stránky přesunout jinam. Není to sice úplně jednoduché, ale jde to.
 • Usnadňuje SEO – optimalizace webu pro vyhledávače je dnes nesmírně důležitá. Konkurence je velká a patrně budete chtít, aby se vaše stránky objevovaly ve výsledcích vyhledávání na prvních místech. Proto potřebujete SEO, které WordPress poskytuje, případně ho lze ještě vylepšit pomocí mnoha doplňků.
 • Snadné použití – publikovat články a upravovat obsah stránek je na WordPressu opravdu jednoduché. Po krátkém proškolení to zvládnou i průměrně zdatní uživatelé se základními zkušenostmi s textovým editorem.
 • Mnoho doplňků a rozšíření – WordPress sám o sobě nabízí vše, co potřebujete k provozu jednoduchých webových stránek. Jeho možnosti lze však dále rozšiřovat pomocí takzvaných „pluginů“, které je do něj (často bezplatně) možné doinstalovat. Chcete zobrazovat lištu s upozorněním na používání cookies? Stačí doinstalovat doplněk. Existují dokonce i pluginy pro kompletní e-shop.
 • Je léty prověřený – první vydání WordPressu se datuje do roku 2003. To znamená, že tento software má za sebou více než 15 let intenzivního vývoje. Dovolíme si směle tvrdit, že je dobře odladěný a neobsahuje žádné zásadní chyby.
 • Flexibilita – ať už chcete rozjet osobní blog, firemní prezentaci nebo webový magazín, WordPress vám poskytne široké možnosti volby. Pomocí šablon můžete svůj web proměnit do stylu, který vyhovuje vašim estetickým i funkčním požadavkům.
 • Lokalizace – celý redakční systém je lokalizován do češtiny, takže se obejdete bez znalosti jakéhokoli cizího jazyka.

V dalších kapitolách si řekneme, jak web na Wordpressu zprovoznit. 

Diskuze (17) Další článek: Seznam aktualizoval offline mapy celého světa a vyfotil Brno

Témata článku: Software, Internet, Web, Wikipedia, WordPress, Doména, Plugin, Hosting, Název databáze, Jak, Obsah stránek, Uživatelské jméno, Předpona, Databázový server, Průzkumník Windows, FTP, Redakční systém, URL, Poskytovatel, Filezillu, Google Analytics, Textový editor, SEO, Instalace WordPressuNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Chtěli byste vyzkoušet Linux, ale nechce se vám nebezpečně laborovat s diskovými oddíly? Ukážeme vám, jak můžete spouštět tento alternativní operační systém z flashdisku nebo přenosného disku.

Karel Kilián
USBLinux
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Írán v tichosti buduje flotilu raketových katamaránů
Stanislav Mihulka
NámořnictvoLodě