Web | Internet | WordPress

Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

 • WordPress je osvědčený systém pro tvorbu webů
 • Systém je velmi tvárný, úplné začátečníky ale může odradit
 • V jádru je velmi jednoduchý a přehledný
Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

Když potřebujete vytvořit web, jednou z osvědčených možností je redakční publikační systém WordPress, který je zdarma i pro komerční použití.

Zásadní výhodou webu s redakčním systémem je skutečnost, že uživatel, který bude stránky spravovat a plnit obsahem, nepotřebuje žádné pokročilé znalosti. V podstatě se dá říci, že k vystavování článků stačí základní znalost nějakého textového editoru. Nejdřív je ale nutné WordPress nainstalovat a zprovoznit, což zas až tak triviální není. 

Proč právě WordPress

V dnešní době je k dispozici celá řada publikačních systémů, které můžete použít k provozování webových stránek. Každý má své výhody a nevýhody. Prvním důvodem, proč se rozhodnout pro WordPress, jsou jeho reference – dle Wikipedie je tento redakční systém používán na 33 % webových stránek na světě.

Pojďme si tedy nejprve v bodech projít hlavní důvody, proč je WordPress vhodným kandidátem pro vaše webové stránky:

 • WordPress je open-source – je tedy dostupný zdarma a pracují na něm desítky vývojářů z celého světa. Kód je pod veřejnou kontrolou, takže nehrozí, že by se v něm objevily nějaké nežádoucí elementy. Komunita neustále pracuje na jeho vylepšování.
 • Nezávislost – WordPress jako takový si můžete představit jako aplikaci s databází, kterou můžete provozovat u mnoha poskytovatelů hostingu. Nebudete tedy závislí na jedné firmě a v případě potřeby můžete stránky přesunout jinam. Není to sice úplně jednoduché, ale jde to.
 • Usnadňuje SEO – optimalizace webu pro vyhledávače je dnes nesmírně důležitá. Konkurence je velká a patrně budete chtít, aby se vaše stránky objevovaly ve výsledcích vyhledávání na prvních místech. Proto potřebujete SEO, které WordPress poskytuje, případně ho lze ještě vylepšit pomocí mnoha doplňků.
 • Snadné použití – publikovat články a upravovat obsah stránek je na WordPressu opravdu jednoduché. Po krátkém proškolení to zvládnou i průměrně zdatní uživatelé se základními zkušenostmi s textovým editorem.
 • Mnoho doplňků a rozšíření – WordPress sám o sobě nabízí vše, co potřebujete k provozu jednoduchých webových stránek. Jeho možnosti lze však dále rozšiřovat pomocí takzvaných „pluginů“, které je do něj (často bezplatně) možné doinstalovat. Chcete zobrazovat lištu s upozorněním na používání cookies? Stačí doinstalovat doplněk. Existují dokonce i pluginy pro kompletní e-shop.
 • Je léty prověřený – první vydání WordPressu se datuje do roku 2003. To znamená, že tento software má za sebou více než 15 let intenzivního vývoje. Dovolíme si směle tvrdit, že je dobře odladěný a neobsahuje žádné zásadní chyby.
 • Flexibilita – ať už chcete rozjet osobní blog, firemní prezentaci nebo webový magazín, WordPress vám poskytne široké možnosti volby. Pomocí šablon můžete svůj web proměnit do stylu, který vyhovuje vašim estetickým i funkčním požadavkům.
 • Lokalizace – celý redakční systém je lokalizován do češtiny, takže se obejdete bez znalosti jakéhokoli cizího jazyka.

V dalších kapitolách si řekneme, jak web na Wordpressu zprovoznit. 

Diskuze (17) Další článek: Seznam aktualizoval offline mapy celého světa a vyfotil Brno

Témata článku: Software, Web, Internet, Wikipedia, WordPress, Hosting, Plugin, Doména, URL, Redakční systém, Instalace WordPressu, Textový editor, Databázový server, Poskytovatel, Uživatelské jméno, SEO, Název databáze, Průzkumník Windows, Filezillu, FTP, Google Analytics


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 31

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch