WordPerfect Lightning: Ať do kanceláře od Corelu uhodí blesk

Corel včera představil nový přírůstek do rodiny Corel WordPerfect Office. I když je WordPerfect Lightning představován s vervou vpravdě bleskovou, prezentován coby textový procesor, jde o zvláštní a především primitivní nástroj pro tvorbu poznámek. Uživatelé WordPerfect Office jej však nejspíš ocení více.
WordPerfect Lightning: Ať do kanceláře od Corelu uhodí blesk

Corel WordPerfect Lightning je malý nástroj pro editaci a prohlížení textů. V betaverzi je volně ke stažení z webu svého výrobce. Stáhne se ve skutečnosti zhruba jednomegabajtový instalátor, který zbylá data dostahuje během samotného instalačního procesu. K instalaci je tak potřeba připojení k internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Takto nás přivítá po spuštění. Hlavní okno a prohlížeč.

Při hodnocení Blesku je třeba mít na zřeteli přinejmenším dvě věci. První je fakt, že jde o betaverzi. Stabilita není nijak ohromující a problémy s kompatibilitou nijak překvapující. Hned během prvního spuštění detekoval Microsoft Outlook, že Lightning se ukončil (ve skutečnosti nic takového neudělal) a zanechal za sebou otevřený soubor s daty Outlooku. Druhou věcí hodnou pozornosti je úzká provázanost programu s textovým procesorem WordPerfect, jehož bohužel nejsem uživatelem. Nemohu tedy ocenit, nakolik se použitelnost Lightningu při použití spolu s WordPerfectem zvedne. Nepředbíhejme však s hodnocením a popišme si vlastní program.

Prohlížení, poznámky a dál?

Hlavní okno WordPerfect Lightningu je úzké a vysoké. Tím poskytuje dostatek prostoru pro výpis všech v minulosti vytvořených dokumentů. Zde se dostáváme k prvnímu zádrhelu. Jediné dokumenty, které totiž Lightning umí sám o sobě vytvářet jsou jednoduché poznámky. Zbylé dokumenty jsou pouze nalinkovány z WordPerfectu.

V horní liště okna najdeme sadu ovládacích tlačítek. Můžeme zde založit novou poznámku, požádat WordPerfect o vytvoření nového dokumentu, otevřít dokument ve formátech PDF (Adobe Acrobat), WPD (Corel WordPerfect) a DOC (Microsoft Word), snímat obrazovku, nastavit možnosti programu, přistupovat k nápovědě a připíchnout okno do pozice „vždy navrchu“.

Níže najdeme sadu tlačítek pro úpravu pohledu na výpis dokumentů, jenž zabírá většinu okna. K dispozici jsou tlačítka pro filtrování vypsaných dokumentů podle jejich souborového formátu, pro vytvoření nového adresáře a rovněž pro synchrnonizaci s online úložištěm.

Nová poznámka

Při volbě vytvoření nové poznámky se otevře okno jednoduchého editoru. Ten nabízí pouze základní možnosti formátování textu: změnu písma, jeho řezu, barvy a zarovnání. Je možno vkládat jednoduché tabulky, obrázky a vytvářet hypertextové odkazy. Zásadním nedostatkem práce s poznámkami je nemožnost je uložit v jakémkoli standardním formátu pro pozdější použití. Přesněji tímto nedostatkem je absolutní nemožnost poznámky ukládat. Jediný způsob, jak se k nim později dostat, je prostřednictvím výpisu v hlavním okně programu. Tato vlastnost Lightning staví do pozice velmi průměrného nástroje pro tvorbu a správu poznámek.

Klepněte pro větší obrázek

Editor poznámek coby aktivní okno

Poznámky lze předat WordPerfectu či zaslat e-mailem. Pokud zvolíme druhou funkci, Lightning předá obsah poznámky výchozímu systémovému poštovnímu klientu spolu s notickou o tom, který že program text vlastně vytvořil. Během testování se nám nepodařilo předat poznámku do Microsoft Outlooku 2007 tak, aby v ní zůstaly zachovány i obrázky. Cesta k nim se při předání jednoduše ztratí a místo obrázků zůstane jen zástupný symbol důvěrně známý z Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek

Editor poznámek se sejmutou částí obrazovky v pozadí: okno se zatmaví a zmizí panel nástrojů

Prohlížeč dokumentů

Prohlížeč dokumentů je velmi jednoduchý a účelný. Jistě dojde využití v okamžiku, kdy je potřeba otevřít nějaký WordPerfect dokument. Faktem však je, že s tímto typem souborů se setkáváme jen velmi zřídka. K dispozici jsou funkce pro otevření jiného dokumentu, uložení kopie toho aktuálně otevřeného, jeho zaslání e-mailem, vytištění, sejmutí obrazovky (do nové poznámky, WordPerfectu či schránky Windows) a samozřejmě nápověda.

Lightning pracuje s formáty PDF, WPD a DOC. Při zobrazování PDF jsme nepozorovali žádný problém, prohlížeč si poradí i se složitějšími dokumenty. Vzhledem ke stáří programu a otevřenosti nových OpenXML formátů Microsoft Office 2007 je s podivem, že si Lightning neporadí s DOCX. Ze stáje Microsoftu si rozumí pouze se starým binárním formátem DOC.

A dál? Nic!

Rychle jsme se dostali k závěru článku. Corel WordPerfect Lightning je velmi jednoduchý program. Devadesát procent jeho využitelnosti lze připsat zřejmě dobré provázanosti s WordPerfectem. Té si však dosytosti užijí jen uživatelé sady WordPerfect Office. Pro ostatní je Blesk využitelný jako průměrný správce poznámek. I v této oblasti se však dají najít jak mnohem propracovanější nástroje umožňující například třídění podle času či s integrovaným připomínkovačem, tak i nástroje výrazně jednodušší a prostší (přesto však účelné) typu různých prográmků či miniaplikací simulujících klasické samolepící papírky přilepené na pracovní plochu.

Klepněte pro větší obrázek

Pozor, Outlooku se něco nezdá

Corel WordPerfect Lightning je program, na němž lze najít jen velmi málo výjimečného. Někomu se může hodit možnost prohlížení WordPerfect dokumentů či PDF dokumentů, u nichž na rozdíl od Adobe Readeru není třeba čekat dlouhé vteřiny na spuštění programu. Od firmy, jakou je Corel, bychom přeci jen čekali, že udělá i tak prostou aplikaci, jako správce poznámek, alespoň něčím vyčnívající. Nespletli bychom se.

Nebo že by přeci něco?

Významnou vlastností, z níž Corel dělá konkurenční výhodu proti produktům Microsoftu či Google, je integrace Lightningu s online službami. Již jsme zmínili, že aplikace umí ukládat poznámky do online úložiště. Taková provázanost je krokem do moderní doby, snad je i zahrnutelná pod fenomén webu 2.0. Firma Joyent, partner Corelu, nabízí uživatelům Lightningu 200 MB prostoru na svých serverech. V něm je možno ukládat poznámky a dokumenty, spolupracovat až ve dvou lidech (více za příplatek), sdílet e-maily, kalendář a kontakty. Obsah je automaticky synchronizován mezi online službou a Wordperfect Lightning klientem.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (12) Další článek: Corel uvádí na světlo světa nový textový procesor

Témata článku: Microsoft, Corel, Lightningu, Aktivní okno, Zástupný symbol, Jednoduchá pozice, Otevřený nástroj, Core U, Nová poznámka, Blesk, Lightning, Nové úložiště, .doc, Nový Outlook, Ble, Dobrá využitelnost, Zbylý prostor, Otevřené okno, Vytvořený dokument, Kancelář, Výjimečná vlastnost, Jednoduchý nástroj, Word, WordPerfect, Online úložiště


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu