WordPerfect 9.0: nikdy se nevzdávat?

Devátá verze známého texťáku bude mít premiéru v betaverzi ještě letos, v ostré verzi ale až v předjaří roku 1999. Ceny moc dolů nejdou, ale je integrovaný program Naturally Speaking.
O tomto programu jsme dlouho neslyšeli - WordPerfect si navíc nikdy nezískal silnou pozici u nás a pouze v USA patří k nejtradičnějším textovým editorům. Firma Corel Corp., která jej získala před několika lety do své stáje (mimochodem, za hříšné peníze, které se jí nikdy nevrátily a už asi nevrátí), ale hodlá zhruba v březnu roku 1999 uvést na trh jeho devátou verzi. Produkt má ovšem mít premiéru už na Comdexu (letošní říjen), i když v betaverzi.

Pod jménem WordPerfect se nyní skrývá celý balík, dříve prodávaný pod názvem WordPerfect Suite; "suita" je tedy opuštěna a nadále bude balíček nést pouze název své vlajkové lodi. Jeho součástí bude kromě textového editoru též tabulkový kalkulátor (bývalé Quattro Pro), program pro prezentace a organizér/time manager.

Kromě velkého množství spíše drobných nových vlastností se software údajně soustřeďuje na maximální kompatibilitu s balíkem Microsoft Office, konkrétně s Wordem; podle Corelu to je "věc, kterou uživatelé velmi žádali". Dále bude vylepšena i podpora standardu XML a integrace Visual Basic for Applications, tj. schopnost programování a rozšiřování WordPerfectu ve VBA. I nyní bude produkt k dispozici ve dvou verzích, dražší bude mít v balíku program Naturally Speaking pro rozpoznávání hlasu od Dragon Systems. Ceny budou zřejmě podobné jako dříve, i když Corel zatím nedodal přesná čísla: asi 89 dolarů pro standardní upgrade a 395 pro kompletní balík pro nové uživatele.

Živě komentuje: WordPerfect má v USA stále silnou část trhu a tradici, pro Corel má smysl pokračovat ve vydávání nových verzí. Je ale škoda pro Corel, že až nyní přistoupil na maximální "zkompatibilnění" svého produktu s Microsoft Office včetně VBA: kdyby přišel ke křížku mnohem dříve, mohl by zachránit značnou část trhu. Až kuriózní je pak prohlášení mluvčího firmy, že to udělali proto, "že to uživatelé velmi žádali". To, že to uživatelé budou žádat, měl Corel vědět už před čtyřmi lety sám a do svého produktu to rychle zabudovat…

Úspěch WordPerfectu mimo USA není pravděpodobný, a to zejména kvůli jeho ceně. Ta je stále srovnatelná s Microsoft Office, a to jak plné verzi, tak v upgrade, a také v multilicencích. Dobytí nového trhu a nových uživatelů by bylo možné pouze s nasazením ceny v podobné výši, v jaké to udělala šestsetdvojka - to se ale od Corelu příliš očekávat nedá.

Váš názor Další článek: Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Témata článku: Microsoft, Maximální cena, Kompletní editor, Corel, WordPerfect, Word, Přesná pozice, Microsoft VBA, Dragon


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26