WordPerfect 9.0: nikdy se nevzdávat?

Devátá verze známého texťáku bude mít premiéru v betaverzi ještě letos, v ostré verzi ale až v předjaří roku 1999. Ceny moc dolů nejdou, ale je integrovaný program Naturally Speaking.
O tomto programu jsme dlouho neslyšeli - WordPerfect si navíc nikdy nezískal silnou pozici u nás a pouze v USA patří k nejtradičnějším textovým editorům. Firma Corel Corp., která jej získala před několika lety do své stáje (mimochodem, za hříšné peníze, které se jí nikdy nevrátily a už asi nevrátí), ale hodlá zhruba v březnu roku 1999 uvést na trh jeho devátou verzi. Produkt má ovšem mít premiéru už na Comdexu (letošní říjen), i když v betaverzi.

Pod jménem WordPerfect se nyní skrývá celý balík, dříve prodávaný pod názvem WordPerfect Suite; "suita" je tedy opuštěna a nadále bude balíček nést pouze název své vlajkové lodi. Jeho součástí bude kromě textového editoru též tabulkový kalkulátor (bývalé Quattro Pro), program pro prezentace a organizér/time manager.

Kromě velkého množství spíše drobných nových vlastností se software údajně soustřeďuje na maximální kompatibilitu s balíkem Microsoft Office, konkrétně s Wordem; podle Corelu to je "věc, kterou uživatelé velmi žádali". Dále bude vylepšena i podpora standardu XML a integrace Visual Basic for Applications, tj. schopnost programování a rozšiřování WordPerfectu ve VBA. I nyní bude produkt k dispozici ve dvou verzích, dražší bude mít v balíku program Naturally Speaking pro rozpoznávání hlasu od Dragon Systems. Ceny budou zřejmě podobné jako dříve, i když Corel zatím nedodal přesná čísla: asi 89 dolarů pro standardní upgrade a 395 pro kompletní balík pro nové uživatele.

Živě komentuje: WordPerfect má v USA stále silnou část trhu a tradici, pro Corel má smysl pokračovat ve vydávání nových verzí. Je ale škoda pro Corel, že až nyní přistoupil na maximální "zkompatibilnění" svého produktu s Microsoft Office včetně VBA: kdyby přišel ke křížku mnohem dříve, mohl by zachránit značnou část trhu. Až kuriózní je pak prohlášení mluvčího firmy, že to udělali proto, "že to uživatelé velmi žádali". To, že to uživatelé budou žádat, měl Corel vědět už před čtyřmi lety sám a do svého produktu to rychle zabudovat…

Úspěch WordPerfectu mimo USA není pravděpodobný, a to zejména kvůli jeho ceně. Ta je stále srovnatelná s Microsoft Office, a to jak plné verzi, tak v upgrade, a také v multilicencích. Dobytí nového trhu a nových uživatelů by bylo možné pouze s nasazením ceny v podobné výši, v jaké to udělala šestsetdvojka - to se ale od Corelu příliš očekávat nedá.

Váš názor Další článek: Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Témata článku: Microsoft, Přesná pozice, Word, Dragon, Corel, Microsoft VBA, WordPerfect, Kompletní editor, Maximální cena


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku