Microsoft Word | Microsoft 365

Word dokáže přepsat rozhovor na text a jeho diktování je teď chytřejší

Microsoft tento týden obohatil svůj slavný textový procesor o nové technologie Azure Cognitive AI. Word tak bude nově rozumět hlasovým příkazům a zvládne přepisovat rozhovory. Novinky ale mají několik omezení. Nefungují v češtině ani slovenštině a jsou zatím k dispozici jen předplatitelům Microsoftu 365 (dříve Office 365).

Diktování do Wordu (na webu, počítačích i mobilech) přibylo před dvěma lety. V reálném čase umí přepisovat hlas na text a rozpozná i interpunkci. Novinkou je, že lze hlasem přidávat také příkazy. I bez dotyku klávesnice nebo myši budeme moci říct „poslední větu označ tučně“, „vlož emoji se srdíčkem“, „zapiš odrážkový seznam“ apod. Diktování půjde příkazem také pozastavit, aby se nezapisovalo i to, když vám zrovna někdo zavolá.

Rozpoznávání hlasu i příkazy fungují ve všech světových jazycích a překvapivě též v norštině, finštině, dánštině a švédštině, které ovládají méně mluvčích než češtinu.

Přepis je momentálně dostupný jen ve webovém Wordu Online a jen pro americkou angličtinu. Podpora dalších jazyků přijde později, podpora Wordu Mobile pak dorazí před koncem roku. Word umí poslouchat aktuální rozhovor, ale lze do něj také nahrávat zvukový soubor. V prvním případě je užití neomezené, ve druhém jsou limitem 200MB soubory a přepis nanejvýš pěti hodin za měsíc.

Funkce je hodně šikovná, Word umí rozpoznat více mluvčích a do textu přidává i časové značky. Bohužel se mi nedaří ji zprovoznit, ani když mám Microsoft 365, nastavenou angličtinu a použiju Edge. Funkce je v menu zašedlá. Tak či onak, přepis ocení hlavně novináři a výzkumníci zpracovávají rozhovory. Užitečný ale bude i pro ty, kteří nechtějí poslouchat podcasty, ale raději by si diskuzi přečetli.

Diskuze (18) Další článek: Tim Cook prodal část vlastních akcií Applu za téměř 3 miliardy korun

Témata článku: Microsoft, Software, Microsoft Office, Klávesnice, Microsoft Word, Microsoft 365, Příkaz, Angličtina, Word mobil, Myši, Diktování, Word, Text, WoR, Přepis, RozhovorNová herní sluchátka Kraken V3 od Razeru vám budou vibrovat do uší

Nová herní sluchátka Kraken V3 od Razeru vám budou vibrovat do uší

Razer převádí řadu sluchátek Kraken do nové generace rovnou s několika novými modely.

Michal Maliarov
RazerSluchátka
Výsledky tréninku ze tří čtvrtin určují genetické předpoklady. Za to, že to nejde, vlastně mohou vaši předci

Výsledky tréninku ze tří čtvrtin určují genetické předpoklady. Za to, že to nejde, vlastně mohou vaši předci

** Fyzická námaha svědčí zdraví a zvyšuje kondici ** U každého má ale různě velký efekt ** Genetici nyní vytipovali sadu genů, které jsou za to zodpovědné

Jaroslav Petr
CvičeníGenetika
Týden Živě v novém formátu. Co nám na tiskovkách neřekli Apple a Google
Filip KůželMartin Miksa
Týden mobilněTýden Živě