Word a Excel 2013 v kostce: Co nabízejí nového?

Office 2013 ukládá dokumenty na web a je lépe optimalizovaný pro dotyky. Word, Excel a další ale nabízí i další novinky. Pokusili jsme se najít ty nejužitečnější. Dnes Word a Excel.
Kapitoly článku
  • Office 2013 a Word
  • Excel

Před týdnem Microsoft představil betaverzi Office 2013 a nyní přichází řada na výčet toho nejdůležitějšího, co vlastně nová kancelář z Redmondu nabízí. Office 2013 si můžete vyzkoušet stažením instalačního balíčku. Pokud už nějaký používáte, ničeho se nemusíte bát, testovací verze se totiž instaluje samostatně a nezničí tedy původní instalaci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Při instalaci netradičně vybíráte grafické téma rámu okna programů z Office. Už během instalace můžete začít používat programy z balíku.

Kdy bude celý balík hotový? Pokud bude Office 2013 už od počátku součástí tabletové verze Windows 8 a Windows RT bude uveden stejně jako ostatní edice koncem října, mělo by to tedy platit i pro Office 2013. Podle jarních plánů však měl Office 2013 přijít na trh nejdříve na sklonku roku, respektive v prvních měsících příštího roku. Za pár týdnů budeme mít jasno.

Word 2013

Office můžete začít používat už během instalace. Pokud nastanou problémy, aplikace přinejhorším spadne. Nejviditelnější změnou je nové grafické téma, které je velmi spartánské. Word je prostě jedna velká bílá placka s ostrými hranami a to nejen na Windows 8, kde tak vypadají i ostatní okna, ale i na Windows 7, který bude mimochodem nejnižší podporovanou verzí. Na Windows XP a Vista Office 2013 nepoběží.

Klepněte pro větší obrázek
Word 2013 v editačním režimu a s náznakem grafického tématu v rámu okna. Je to přesně to téma, které jsem vybral při instalaci.
Klepněte pro větší obrázek
Pás karet ribbon ve Wordu 2007 a tučný namodralý design 
Klepněte pro větší obrázek
Pás karet ribbon ve Wordu 2010 a vzdušnější design
Klepněte pro větší obrázek
Pás karet ribbon ve Wordu 2013, hlavní změnou je ikona přihlášeného uživatele

Po spuštění narazíte na nový dokumentový dialog se seznamem naposledy upravovaných dokumentů a prohlížečem šablon. Ty se stahují z internetu, takže bez připojení máte smůlu. Nechybí vyhledávač v celé databázi šablon, kterých jsou dnes na webu Microsoftu stovky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Upravený dialog pro vytvoření a otevření dokumentu a nastavení účtu

Ukládání na web

Dokumenty se ve výchozím stavu ukládají na webové úložiště SkyDrive, nebo SharePoint/Office360. Word a další programy tedy nově budou vyžadovat firemní, nebo Windows Live ID účet. Bez něho můžete Word a další používat pouze v offline režimu bez synchronizace a dalších funkcí, které vyžadují autorizaci. Pokud tedy například budete chtít do dokumentu vložit obrázek, Word vám nenabídne vložení obrázku z vašeho webdisku SkyDrive.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog pro uložení – na prvním místě je SkyDrive, pevný disk je až na konci

Synchronizace

Pokud je dokument ve výchozím stavu uložen na webu, Word bude podporovat také živou synchronizaci. Když tedy budete dokument přes SkyDrive/SharePoint s někým sdílet stejným způsobem jako dokument vytvořený přímo v prohlížeči skrze Word Web App, a tato osoba v dokumentu provede nějaké změny, do několika sekund se ve stavové liště zobrazí informace o aktualizaci a změněný text se obarví zeleně.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace se zobrazuje ve spodní liště. Ikona v levé části informuje o počtu lidí, kteří zrovna na dokumentu pracují, vpravo se pak zrovna zobrazila hláška „updates available“, takže se zrovna synchronizuje změna – třeba v textu, nebo nový komentář.
Klepněte pro větší obrázek
Zeleně je vyznačený text, který v dokumentu právě někdo upravil skrze internet – dokument je stále synchronizovaný skrze SkyDrive, případně SharePoint

Stejně tak se mohou v dokumentu objevit třeba komentáře. I ty prošly oproti předchozí verzi určitou změnou a nyní podporují reakce, takže v jedné bublině může vzniknout celá diskuze. Více napoví obrázky.

Synchronizace je zatím skoková – ne naprosto živě streamovaná jako v případě Google Dokumentů, kde skutečně v reálném čase vidíte, jak přibývají písmenka někoho druhého.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pokud přidám do dokumentu komentář z webu (Word Web App, který je součástí SkyDrive a Office360), během několika sekund se zobrazí i v otevřeném desktopovém Wordu. Zde komentuji sám sebe, stejně by to ale fungovalo v týmu.

Pokud ukončíte práci s dokumentem na určité pozici třeba uprostřed a vše uložíte (ve výchozím stavu opět na web), při návratu k dokumentu z jakéhokoliv počítače vám Word nabídne přesun na místo, kde jste skončili. Představte si, že čtete diplomovou práci – tato funkce se bude hodit.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizuje se také poslední poloha v dokumentu

Režim pro čtení – inspirace v prostředí Metro

Pokud ve Wordu otevřete nějaký dokument, ve výchozím stavu se zobrazí v režimu čtení. Ten v mnohém připomíná Metro, text se totiž nově posouvá horizontálně a je seskupený do sloupců podobně jako v tištěných novinách. Zpětně ale můžete aktivovat zobrazení do klasických stránek jako doposud.

Klepněte pro větší obrázek
Word 2013 v režimu čtení

Skrývání kapitol

Tuto novinku ocení každý, kdo píše opravdu velmi dlouhý text plný nadpisů – kapitol. Pokud takový nadpis vytvoříte, vlevo se zobrazí šipka, kterou můžete celou kapitolu až do následujícího nadpisu sbalit. Programátoři toto důvěrně znají, stejnou funkci totiž nabízí skoro každé vývojářské prostředí. Sbalením můžete docílit větší přehlednosti a snazší orientaci v textu, který má třeba desítky tisíc znaků. Ideální pro studenty a jejich práce.

Klepněte pro větší obrázek
Kapitolu můžete sbalit do nadpisu

Miniaplikace

Další novinkou Office 2013 jsou miniaplikace, které mohou pracovat s obsahem a kontextem dokumentu. Aplikace LinkedIn pro Outlook tak u kontaktu ve zprávě zobrazí informace z této profesní sítě, postranní panel Britannica na obrázku níže zase výpis informací pro vybrané slovo v textu Wordu. Výběr pak můžete vložit do článku, přičemž se vygeneruje i citace. Miniaplikace jsou otevřené pro každého, snad se tedy objeví i verze pro českou Wikipedii a další služby.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Miniaplikace nejen pro Word 2013

Obrázky a video z webu

Nově můžete do dokumentu vkládat obrázky a videa z webu. V tom prvním případě jsou k dispozici licenčně čisté fotky a náčrty z databanky Office, dále SkyDrive, Flickr a výsledky z Bingu, přičemž vyhledávač preferuje grafiku se svobodnou licencí (Creative Commons). To lze ovšem vypnout.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vložení obrázku z webu a vylepšené přemisťování v textu – po klepnutí se zvětší velký obrázek podobně jako na webové stránce

Video můžete vložit také buď z vyhledávače, YouTube, případně vložením „embed kódu“. Když jsem se však tímto způsobem snažil do textu vložit video z Vimea a nakonec i z YouTube, Word vždy hlásil chybu, že nemá příslušné kodeky. Jsou zde tedy ještě určité mouchy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vkládání videa má ještě své mouchy

V každém případě, samotné přehrání videa a zobrazení fotky pak probíhá v lightboxu. Okno Wordu se tedy ztmaví a obrázek i přehrávač videa zvětší. Do dokumentu tedy klidně můžete vložit rozměrnou grafiku, kterou si čtenář zobrazí až klepnutím. Tedy pokud bude mít nejnovější Word.

PDF editor

Word 2013 nově umí otevírat také PDF dokumenty. Převod nemusí vždy proběhnout úplně ideálně, v podstatě ale můžete upravovat styly převedených textů a měnit dokonce i parametry objektů – nechybí jejich proměna jako v jednoduchém vektorovém editoru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Práce s převedeným PDF formulářem ve Wordu 2013

Při převodu textových PDF dokumentů je konverze velmi dobrá, jakmile se ale bude jednat o složitější letáček, formulář aj., uvést vše do pořádku může být složitější.

Dotyky

Programy z balíku Office 2013 můžete omezeně ovládat i dotyky. Pouze OneNote je ve dvou verzích – jako klasická desktopová aplikace a také jako čistě dotyková aplikace pro prostředí Metro (OneNote MX). Ostatní mají takzvaný „touch mode“. Na běžném počítači s myší a na notebooku si ho můžete vyzkoušet ručním spuštěním. Pokud ale budete mít dotykovou obrazovku, aktivuje se automatický prostě dotykem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V prvním případě jsem pro výběr barvy použil myš a zobrazil se tedy klasický dialog. V tom druhém jsem ale na tlačítko klepl prstem a Word mi proto nabídl trošku upravený – nafouklý dialog.

Když tedy budete pohybovat myší a klepnete třeba na výběr barvy nebo vyvoláte kontextové menu, vše bude vypadat jako doposud. Pokud však to samé uděláte dotykem, dialog s výběrem barvy bude mnohem větší.

Klepněte pro větší obrázek
Word 2013 v celoobrazovkovém režimu a s aktivním režimem dotyků (rozměrnější tlačítka a nabídky a také virtuální klávesnice)

Pomoci si můžete také přepnutím do celoobrazovkového režimu, kdy pak nastavujete vlastnosti dokumentu nikoliv přes ribbon, ale přes pohotovostní nabídku, která se zobrazí při označení textu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko touch mode pro rozměrnější ribbon, ribbon v normální velikosti a ribbon s aktivním touch režimem
  • Office 2013 a Word
  • Excel

Témata článku: Microsoft, Software, Sociální sítě, Microsoft Office, Microsoft Word, Excel, Skydrive, Office 2013, Office, Touch, Orphans, WoR, Aktivní režim, Klasický dialog, Rychlá úprava, Kos, Nová kancelář, Převedený text, Pivot, Textový pdf, Podmíněné formátování, Normální velikost, Editor, Video Editor, Vimeo, Software na Heureka.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Vodafone překopal ceník kabelového internetu. Zrychlil a zlevnil
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuVodafonePřipojení k internetuUPC