Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Office 2000 je vlajkovou lodí Microsoftu a jejím kapitánem je Word 2000. Nejdůležitější aplikace ve verzi 2000 obsahuje několik drobných vylepšení zejména v oblasti možností HTML formátování a vytváření e-mailů ve spolupráci s Outlookem.
Office 2000 je vlajkovou lodí Microsoftu a jejím kapitánem je Word 2000. Nejdůležitější aplikace ve verzi 2000 obsahuje několik drobných vylepšení zejména v oblasti možností HTML formátování a vytváření e-mailů ve spolupráci s Outlookem.

HTML everywhere
U Wordu byla podpora HTML povýšena téměř na implicitní formát, ostatně texty z Wordu se pochopitelně snadno formátují jako HTML. Word 97 byl velmi omezený, co se týče možností HTML, nyní konečně libovolný text uložený z Wordu vypadá v prohlížeči přesně tak, jako v samotné aplikaci. Přesně ovšem jen v Internet Exploreru. Uživatelům Navigatora naopak nové vlastnosti celého Office výrazně zkomplikují práci, protože generovaný kód není zrovna jednoduchý a dobře zobrazitelný v Navigatoru. Naštěstí se dají nastavit možnosti tak, aby ukládané stránky byly čitelné i v Navigatoru 4.0. Jedinými prvky, které nejsou při použití formátu HTML zachovány, jsou hesla a verze dokumentu. Při otevření HTML souboru nevytvořeného ve Wordu jsou zachovány neznámé tagy i při pozdějším uložení souboru.

HTML soubory lze vytvářet rovnou ve Wordu, nicméně FrontPage přece jen nabízí větší flexibilitu a Word bude sloužit jen k ukládání jednoduchých dokumentů. Přesto k zajímavým funkcím patří podpora rámců a vytváření WWW stránek s jejich podporou.

Sympaticky působí vylepšené vkládání hypertextových odkazů, které se už neomezuje na jeden řádek a nabídne vám rovnou odkazy z historie prohlížeče nebo naposledy otevřené soubory a další.

Word umí vytvářet obsah dokumentu publikovatelný na webu s s použitím rámců. Struktura dokumentu tak může být na webu přístupnější. V rámci přiblížení k HTML jsou lépe zpracovány i tabulky. Text je může obtékat, můžete vytvářet tabulky vnořené do tabulek a i formátování odpovídá webovým konvencím.

Také obrázky jsou při exportu do HTML konvertovány do rozumných velikostí a mají možnosti známé z HTML.

Ukázka výsledného HTML souboru.

Rychlé E-mailátko
Už Word 97 uměl pracovat pro Outlook jako nástroj pro psaní pošty. Velmi pomalu se ale startoval a tím komplikoval život uživatelům. Word 2000 se již startuje poměrně svižně, a přidává další možnosti e-mailového klienta jako výběr z více různých podpisů, nebo sledování diskusí nad emailovou zprávou. Standardně se text formátuje do HTML, je tedy čitelný ve všech klientech s HTML podporou.

Prostředí na úrovni
Vylepšení uživatelského rozhraní Wordu je na pohled malé, ale tyto drobnosti po čase budete pokládat za užitečné. Například nyní můžete kliknout kdekoli ve stránce a začít psát text. Nemusíte na požadované místo entrovat a tabulátorovat, Word to udělá sám. Vzdálenost můžete nyní zadávat i ve stylu HTML v pixelech a procentech stránky.

Word podporuje konečně více pro objekty a můžete vybrat libovolnou 24bitovou barvu. Odrážky mohou být i grafické, ve Wordu tak můžete třeba mít slušivé trojúhelníčky jako my na Živě.

Funkce AutoCorrect již nehledá v seznamu výrazů a místo toho se snaží rozpoznávat chyby porovnáváním se slovníkem. Není tak nutné nafukovat výrazy, prohozená písmenka se hledají samy. Uvidíme, až budou hotové slovníky pro češtinu, v angličtině to funguje půvabně snadno.

Potěší i to, že se Microsoft poučil z nekompatibility Office 97 s předchozí verzí. Nyní jsou formáty kompatibilní, přičemž můžete rovnou vypnout ty funkce, které by se ve starším Wordu zobrazovaly chybně.

Po jazykové stránce zaujme jistě automatické rozpoznávání jazyka při psaní. Pokud Word zjistí, že v právě napsané větě je nějak příliš pravopisných chyb, podívá se i do jiných zapnutých jazyků a vybere případně ten nejvhodnější.

Vyplatí se?
Nový Word má pro samostatně pracující nové možnosti více příjemné než vyžadované. Nejdůležitější je pro společnou práci jako groupwarový produkt. Snadnost ukládání stránek na web ve formátu HTML z něj činí kvalitní nástroj na přispívání do firemního Intranetu, nebo jako prezentace na Internetu.
Váš názor Další článek: Dá se překročit limit 2 terabyty u pevných disků pod Windows NT?

Témata článku: Prohlížeče, Microsoft Word, Libovolný soubor, HTML, Dok, Navigator, Požadovaná vzdálenost, Word, Nejdůležitější aplikace, Neznámá aplikace, Rychlé vkládání


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku