Najzaujímavejšie využitie vidím pri automobiloch, resp. elektromobiloch. Budúcnosť by mohla byť ako pri autíčkach na autodráhe. Na diaľniciach a cestách 1.triedy budú pod vozovkou umiestnené káble a autá budú jazdiť na túto elektrinu + dobíjať si batérie s dosahom na cca 100 km jazdy - pre jazdu mimo elektrifikovaných ciest. Ako doplnková výbava sa bude dať prikúpiť malý Wankelov motor o objeme tak 200 ccm - pre núdzový dojazd pre prípad vybitia batérií...Ešte väčšia parádička to môže byť pri kamiónoch a autobusoch. Napájací kábel môže súčasne slúžiť ako vodiaca lišta pre automatického pilota. Večer šofér nasadne do kamióna niekde pri Žiline, hodí šlofíka a ráno sa zobudí v Mníchove... 😀
Vy v tom lustru nevidíte ty vlákna?
Jaká vlákna? Ono se to tam nevznáší v magnetickém poli? 😀:-O3-[ Sakra, kde je zase ten lustr, který debil vypnul elektriku?
Nekritizuju článek ale, mýslím že tohle už měl v hlavě Nicola Tesla a možná už měl v té době i funkční prototyp. Hodně mne udivuje to, že z jeho odkazu čerpáme dodnes. On byl fakt nepochopený genius 19 stolet.
Čerpá se z běžně platných fyzikálních zákonů, Tesla žádné zázraky nikdy neprovozoval.
Pro mne stejně zůstává přenos čehokoliv vzduchem čarodějnictvím...Ovšem nechal bych si to líbit, né že né, mít ve stole zdroj a cokoliv si na něj položíte, to začne fungovat.
Kéž by to vyšlo, monitor úplně bez kabelů je můj sen. + 1000 uplatnění, typické že něco tak revolučního nikoho moc nezajímá. Třeba v dopravě, dálnice na kterých frčí auta s eletromotory bez bateríí, to je sen a přesně ta budoucnost, kterou nám slibovali v učebnicích na základní škole v šedesátých letech. Nakonec ještě autory nebudu považovat za podvodníky.
Tolik úžasné technologie, abyse nahradilo půl metru drátu...😀
To si rekneme za takovych tricet let, az budete mit bud v kazde mistnosti nebo jen nekde uprostred bytu/domu jeden vysilac v podlaze a tim budete bezdratove napajet vsechny spotrebice. To bych videl jako cil. Zni to jako scifi, ale to i dnesni funkcni prototypy smartphonu s ohebnym displayem s vykonem starsiho notebooku z pohledu beznyho cloveka v 80. letech. 😉
Nebude.
Physics nazi (to je něco jako grammar nazi, jenom horší) řiká: 1) Nikola Tesla nepoužíval elektrostatickou, ale elektromagnetickou indukci.2) "Přenášet ale signál s nízkým výkonem a vysokým výkonem třeba na napájení zařízení, je ale velký rozdíl." Ne, sakra není, fyzika platí pro všechny stějně. Popsaný princip je PŘESNĚ ten samý, jaký používal Nikola Tesla v Teslově transformátoru, tj. primární cívka (vysílač) má stejnou rezonanční frekvenci (kdo někdy chodil do školy si jistě vzpomene na vzorec f = 1/(2*pi*sqrt(LC)) ), jako cívka sekundární (přijímač).3) Říkat tomu magnetikcá rezonance mi přijde krajně něšťastné, protože tak se obvykle označuje jev/vyšetření (nukleární) magnetické rezonance (kde se z estetických důvodů slovo "nukleární" vypouští). Fyzikálně správnější by bylo říkat tomu "přenos energie s vysokým stupněm vazby", ale ain't nobody got time for this, že.Pokorně se omlouvám všem čtenářům ,kteří museli můj výlev číst, ale tohle mě dokáže zvednout ze židle. Moje babička říkala "Když něčemu nerozumíš, tak se do toho ne*er."
Tak to celkem čumím, jestli je to tak super, tak proč se to ještě nepoužívá?
Že by proto, že teprve dokončili vývoj?
Protože to tak "super" zdaleka není.
Nene, drat je drat.
No možná jsme na to starej, ale přijde mi že poslední co potřebujeme jsou další "vlny" co nás budou grilovat.
Ano jsi starej, mladej by si napřed přečetl článek a nepsal takovou blbost. Jinak doufám že chdodíš zabalenej v alobalu aby tě negrilovalo magnetické pole země ňoumo 🙂
Magneticke pole zeme, je pro vsechny zive orasnismy prirozenym pozadim po miliardy let, troubo.
Tak chtělo by se napsat, že jen mladej ňouma uvěří článku o zařízení, kde není ani jeden nezávislý údaj a všechno je jen PR výrobce.. 😉
Poslyš Potkane, když je teda to magnetické pole Země tak silné, proč vlastně stavíme elektrárny?
Jakým způsobem bys chtěl použít magnet velikosti země k výrobě el. energie?
Platí tudíž že jsou vám odporné i telefony, internet, televize, satelity, jakékoliv elektrické vodiče atd. Bydlíte v podzemí aby na Vás náhodou nepůsobilo i záření z vesmíru?Tak mě napadá, na kolik tak vyjde opancéřovaný odstíněný bunkr ve kterém se svítí jen petrolejkami aby jste se ubránil všemožným "vlnám" ?
Poslyš moulo, je rozdíl přenášet miliwatty a desítky wattů. Jen pro zajímavost, mikrovlná trouba i WiFi používají stejné vlny, ale ten rozdíl ve výkonu má na organický materiál odpovídající efekt.Specielně pro všeználky tvého typu - před spojkami se obvykle píše čárka, aby jste = abyste. Když už nerozumíš fyzice, nauč se aspoň psát...
Samozřejmě, zato například TV vysílače a spol. mají výkon též pár mW že? Zajímavé že i v blízkosti TV vysílačů které mají výkony stovky kW žijí lidé a neusmaží je to... Speciálně tohle mi přijde jako příklad otázky typu "po pozemku mi vede VVN, škodí to mému zdraví? Ono je něco jiného proti určité technologii bojovat a nepoužívat ji, a něco jiného říkat jak je vše špatné ale přesto to používat... Odpověď se týkala všeobecného záření, ne WiFi, to si zase někdo nepřečetl článek že? WiFi je tam zmíněno pouze jako standard....PS: odvolávat se na gramatiku, to už asi moc argumentů nemáte...
Jen pro zajímavost, žárovka na tebe může zářit klidně z půl metru výkonem třeba 100W a nic se ti nestane.
Tak ono možná je tu záření které tu být "musí" a pak je další záření a vlny které ne. S tvojí teorií by nemusel mít mikrovlna dvířka protože tě stejně griluje i telefon.
Vzhledem k tomu, že se lustr nevznáší ve vzduchu, ale je vždy nějak pevně spojen se stropem, nepotřebuje bezdrátový přenos. Přívod stačí vhodně maskovat, například u ilustračního obrázku do těch závěsných lanek. U LED osvětlení stačí opravdu tenký drátek. Popravdě mě zaráží, když se i u drahých designových lustrů viditelně vine hnusný tlustý napájecí kabel.
Stejně jako když člověku dodají k notebooku dvoumetrový kabel, dimenzovaný na 2,3 kW, tedy 10 A.
On musí byť bezpečný aj po mechanickej stránke...
Nejspíš nemusí když jsou i notebooky, ke kterým se dodává tenký dvoužilový kabel s jednoduchou dvoupólovou vidlicí. Pak opravdu nechápu, proč někdo dodá tlustý, tvrdý, třížilový kabel s masivní třípólovou vidlicí (zemnicí kolík). Po mechanické stránce opravdu stačí (a lépe vyhovuje) ten tenký dvoužilový. Zdroj je zvenčí plastový a má galvanicky oddělený výstup, takže není co uzemňovat.
Tak odrbat se dá kde co, když ti nevadí, že spínaný zdroj na konci té tkaničky není stíněný a uzeměný, vysílá kolem takový bordel, že ve vedlejší místnosti nechytíš místní FM rádio ..., nedávno jsem v tramvaji potkal nějakého vietnamce, táhl sebou friťák , na kabelu uřezaná koncovka a namotané dva hřebíky, asi mu ta originální nepasovala so zásuvky, a určitě mu to fritovalo ...
A když zrovna tam, kde visí lustr, žádný vývod elektřiny není?
Tak těch 30 cm tě opravdu vytrhne. To ti pokryje tak vzdálenost od kořene lustru ke špici.
😀😀 petrolejku?
Průhlednou CYKY 3x1,5 na lustr jsem ještě neviděl. Lustr může být zavěšen na uhlíkovém vlákně, které je tenčí než vlas, resp. neviditelné, narozdíl od všech možných či nemožných elektrických vodičů.
Tak hodně záleží na tom, jaké napětí je požadováno. Pokud je do lustru dodáno stejnosměrné malé napětí, tak skutečně stačí miniaturní drátek. Jenže tomu tak ve většině případů nebývá. Lustr napájí střídavé napětí 230V a zde je potřeba v prvé řadě zajistit bezpečnost. Což se neobejde bez onoho tlustého napájecího kabelu.Jinak, jak tu bylo uvedeno. Bezdrátový přenos se hodí tam, kde není zavedena kabeláž. Takže pokud se někdo rozhodne dodatečně přidat lustr, tak nemusí řešit rozvod kabelu (vrtat do zdi), ale jen zavěsí lustr tam, kde potřebuje. Úplně stejná analogie se síťovou konektivitou. Proč vrtat několik metrů do sousední místnosti a navést tam síťový kabel, když stačí wifina.
"Pokud je do lustru dodáno stejnosměrné malé napětí", tak potřebuje velký proud, aby rozsvítil lustr na jmenovitý světelný tok. Pravda, záleží na účinnosti světelného zdroje.--Žárovka 100 W ... 13,4 lm/WŽárovka halogenová 100 W ... 14 lm/WÚsporná zářivka 20 W ... 45 lm/WLED 9 W ...83 lm/WLED 13 W ... 100 lm/W---
"LED 9 W ...83 lm/WLED 13 W ... 100 lm/W"-> čo si pod tým predstaviť? Rôzne druhy LED?
Metrové dosahy ta technologie (aspoň zatím) nemá.Od klasický žárovek se ustupuje, respektive v EU jsou dokonce zakázané, takže 230 V je zcela zbytečný požadavek.
EU bude zrušena! Zrušení žárovek je jen jeden příklad debilních rozhodnutí těchto úplně zbytečných Špidlů..
Pokud je to tak "téměř bezchybné" jak článek popisuje, tak by to mohlo vytřít zrak všem těm, co říkají že se za posledních pár let technologie nikde neposunuly.. Palec nahoru..PS.. rezonátory atd., připomíná mi to ingress a xm.. :)
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 7. 2014 02:45
Ako WiFi to nebude fungovať NIKDY.
Tady někdo nepochopil autora článku. Jako WiFi to fungovat nebude asi nikdy, ale bylo to přirovnání, že to chtějí zavést jako standard - pro blbé: WiFi je dnes standart bezdrátových sítí a toto chtějí, aby byl standart bezdrátového nabíjení. 🙂
V takom prípade ide o zavádzanie. Použitie slova "WiFi" nie je absolútne na mieste.Vidím obrovský rozdiel medzi:"Bezdrôtový prenos energie bude fungovať ako WiFi"a"Bezdrôtový prenos energie bude štandardizovaný"
V přeneseném slova smyslu to funguje jako wifi - bezdrátový přenos z jednoho zařízení na druhé. Jen místo dat se přenáší energie.Ale pravou podstatou není přirovnání wifi jako technologie, ale jako standard. Wifi je standard pro bezdrátovou komunikaci. Tak oni se snaží udělat totéž pro WiTricity. WiTricity jako standard pro bezdrátový přenos energie.
Ide o to, že pod WiFi ľudia chápu bezdrôtový prenos v tom zmysle, že si so zariadením hocikde (napr. hocikde v byte) a funguješ. Kdežto tento princíp nebude pri prenose výkonovej energie NIKDY možný. Preto je to porovnávanie k WiFi nezmyselné a zavádzajúce.
Nikdy? Máš doma guľu vidiacu o niekoľko desiatok, stoviek alebo tisícov rokov dopredu?
Inteligentni clovek, ktery vi jak funguje WiFi, samozrejme pocita s tim, ze pokud si sedne do kresla za troje zelezobetonovy steny 20m od WiFi routeru, nebude mit z daleka stejny signal a rychlost jako kdyz bude sedet v kresle 3m od routeru. Stejne tak kazdy inteligentni clovek bude s timhle pocitat i v pripade bezdratoveho napajeni. A k tomu slovicku nikdy ... neco mi rika, ze v roce 1998 si vetsina lidi smyslejicich jako vy myslela, ze nikdy nebude WiFi schopne rychlosti 1800 Mbps. A dnes, po 16 letech, to mozne je. 😉 Vyvoj bude asi sice pomalejsi, ale netvrdil bych, ze to nebude mozny.
Neviem kde si zobral to, že v 1998 si ľudia mysleli, že 1800Mbps nebude cez WiFi možné. Takého nepoznám.Neodporuje to fyzikálnym zákonom, tak v tom nie je problém. Každý, kto študoval elektrotechniku, tak s tým rozhodne nemohol mať problém...Lenže prenos výkonovej energie je úplne niečo iné. NIKDY to nebude fungovať ako WiFi. Nikdy to nebude tak, že sa budeš môcť so zariadením pohybovať hocikde po byte, a zariadenie sa bude veselo nabíjať. To je fyzikálne nemožné.Všetky doterajšie prenosy výkonovej energie sú postavené na tom, že je vysielacia a prijímacia "platňa" blízko seba, a druhá podmienka je, že musia byť na pevne danom mieste. Tieto 2 podmienky neodrbeš. Fyzikálne nemožné. Preto to nikdy nebude ako WiFi.
Měl by sis konečně uvědomit, že nikdo tu neuvádí Wifi jako technologii. WiTricity z technologického pohledu skutečně není wifi. S wifi je to porovnáváno jen jako příklad, aby lidé věděli co že to vlastně to WiTricity je. Ve spojení s wifi je tu uváděno pouze jako standard, kdy se chce WiTricity stát standardem jako v případě wifi.Když už, tak není wifi jako wifi. Máš wifi, který pokryje celou dědinu a wifi, který pokryje pouze místnost. Je to o výkonu. No a WiTricity je na svém počátku, kdy pokryje pouze místnost. Dědinu to skutečně nepokryje, ale troufám si říci, že byt by mohl zvládnout.A nikdy neříkej nikdy. Kolikrát bylo vyřčeno, že se to nikdy nestane a nakonec se to stalo. Že to má dnes nějaké limity, i fyzikální, neznamená, že v budoucnu se ti limity neprolomí. Příkladem je třeba telefonní linka. Kdo by si před pár lety pomyslel, že v něm lze dosáhnout i 100 Mbps.
To si na omyle. WiTricity nepokryje ani tú miestnosť. Ak si nepochopil, čo som písal...
Máte naprostou pravdu. Mě fascinuje, jak si pořád někdo představuje, že přestanou platit fyzikální zákony. Nepřestanou. Kdo je zná, tak ví, že účinný bezdrátový přenos energie obecně v prostoru (jako ta WiFi) vždycky byla, je a bude naprostá pitomost. 😝
Tak to Vám gratuluji, že znáte podstatu života, Když víte, kde jsou konečné hranice a jaké jsou přesné fyzikální zákony. Samozřejmě fyzikální zákony platí, ale pro současný stav. A samozřejmě doufám, že pro většinu jsou jim konečné. Jenže zákony vytvořil člověk na základě nějakého výzkumu nebo pozorování. A věda se může občas splést a někdo pak vyvrátí nebo rozšíří existující zákon. Však se stačí podívat do historie, jaké omyly se vyskytly - Země je placatá, Slunce se otáčí kolem Země, Země je středem vesmíru atd. Lidé tomu pevně věřili, ale jen do doby, pokud to někdo nevyvrátil. Tak proč by to nemělo být jinak i zde? Aktuálně máte pravdu, že nelze přenášet na větší vzdálenost, a že to dále nejde. A dokud to někdo nevyvrátí, tak to takto bude i nadále. Ale pokud se tak stane, tak si vzpomeňte co jste zde napsali za pitomost.
To, čo píšeš ty, tak to boli ale v tej dobe veci, o ktorých sme nemali moc informácie. Preto boli špekulácie (napr. že Zem je doska, alebo že sa všetko točí okolo Zeme, a pod.).To ale nemôžeš porovnávať k tomuto. O elektromagnetizme máme presné vedomosti, takže tam nie je priestor na to, že by sa to "nejako" zmenilo, a platilo niečo iné. Vzhľadom na to, naozaj nebude možné nabíjať zariadenia spôsobom ako funguje WiFi. Už som tu dávnejšie v jednej diskusii urobil výpočty, a z nich bolo úplne jasné, že to je nonsens, a nonsens to bude aj naďalej.Som si taký istý, že sa môžeme kľudne staviť. Môžeme sa spojiť o 10 rokov, a tvrdím, že "bezdrôtové napájanie/nabíjanie zariadení á la WiFi" nebude o moc ďalej ako dnes.Celé bezdrôtové napájanie pôjde maximálne tak cestou "bezkontaktné nabíjanie" (tj. že mobil položíš na nejakú podložku, alebo že autom zaparkuješ nad nabíjacou plochou).
Určitě? Ono se to takto snadno říká, že dnes víme všechno. Tím, že se neustále objevuji nové teorie, nové vědomosti, nové možnosti, jako je právě třeba bezdrátové napájení. Koho by před deseti lety napadlo, že lze elektromagnetismus použít i k bezdrátovému napájení? I kdyby to někdo tehdy tvrdil, tak by byl za blázna a že to není prakticky možné.Ale nebudeme se hádat a plevelit fórum. Každý máme svůj názor. Uvidíme za deset let kdo nakonec bude mít pravdu nebo jak to nakonec dopadne. Třeba se na elektromagnetizmus vykašlou a použiji modul nulového bodu 😉
To, že sa elektromagnetizmus dá použiť na prenos energie, sa vie 100 rokov...Už samotný prenos informácie je založený na prenose energie. Akurát že na prenos informácie ti stačí smiešne malá energia.Keďže takto teoretizuješ, predpokladám, že o elektrotechnike moc neviš, a už vôbec si elektrotechniku neštudoval.Stačí povedať, že o čo sa chceš staviť a ako sa spojíme, a za 10 rokov sa môžeme spojiť. Ja som si istý, že vyhrám...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.