Wise Registry Cleaner: vyčistit registr teď zvládne každý

Nejrůznějších programů určených pro snadné čištění registru Windows existuje nespočet. I na Gigamanii si můžete stáhnout několik takovýchto nástrojů, z nichž mnohé jsou zcela zdarma. Jedním z nejnověji přidaných je snadno pochopitelná pomůcka Wise Registry Cleaner. Vyzkoušejte.
Plusy / minusy
+ nápověda v průběhu práce
+ zálohování
– kvalita překladu
– skinování

Začátečníci asi většinou o registru Windows moc neví, případně netuší, proč je dobré jej vyčistit. V momentě, kdy jim nějaký soused-odborník poradí, že registry je dobré čistit nejlépe několikrát denně, okamžitě se na jejich počítači objeví mnoho programů provádějících tuto činnost. Výsledkem je většinou postupná ztráta spolehlivosti Windows, vlivem nestandardních zásahů. Na vině nejsou ani tak programy čistící registry, jako spíše uživatelé, kteří bez rozmyslu smažou vše, co jim program nabídne.

Před instalací a hlavně použitím podobných programů tedy přemýšlejte a pozorně čtěte, co vám programy sdělují, což platí obecně. Je dobré si vytvořit zálohu registru, v případě potřeby ji pak snadno obnovíte. Wise Registry Cleaner zálohování registru nabízí ihned po prvním spuštění. Českého uživatele bude zajímat skutečnost, že program je přeložen do našeho jazyka. Pokud si jej stáhnete z Gigamanie, najdete počešťující balíček přímo u instalačního programu. Po prvním spuštění pak jednoduše češtinu v programu nastavíte a je hotovo.

Jednoduchý a s češtinou

Wise Registry Cleaner nabízí velmi jednoduché uživatelské rozhraní, jehož ovládání nebude méně zkušeným uživatelům činit žádný problém. Drobné výhrady mám k překladu, který působí poněkud amatérsky, výrazy jako sken, fixace nebo „Fixne všechny položky“ by se určitě daly nahradit něčím vhodnějším.

Klepněte pro větší obrázek

Wise Registry Cleaner nabízí v průběhu práce nápovědu

Před spuštěním kontroly registru byste měli projít seznam kategorií, které budou kontrolovány. Wise Registry Cleaner standardně prochází obvyklá umístění v registrech, kde kontroluje seznamy instalovaných programů, jednotlivé části operačního systému, přidružení jednotlivých typů souborů ke konkrétním aplikacím, nápovědy, písma, odinstalační programy, nabídku Start či ozvučení systému.

Kromě těchto položek dovede projít seznamy naposledy otevíraných souborů (MRU) a historii naposledy navštívených adres v Internet Exploreru. Jakmile si tedy zvolíte oblasti, které bude program analyzovat, spustíte kontrolu a počkáte na výsledek. Položky, které jsou kandidáty na smazání, jsou postupně zobrazovány v seznamu. Wise Registry Cleaner se pokouší odlišit ty položky, které je bezpečné smazat a ty, u kterých byste si měli dobře rozmyslet, zda je smažete.

Klepněte pro větší obrázek

Čtěte pozorně, než něco smažete

Zaujalo mě, že po skončení analýzy vám program napoví, jak dále pokračovat, konkrétně tedy zobrazí plovoucí nápovědu u tlačítka spouštějícího opravu vybraných problémů. Položky, které program vyhodnotí jako bezproblémové pro smazání, jsou ve výběru automaticky zvoleny, u dalších navrhnutých záleží rozhodnutí na uživateli.

Zálohování je důležité

Při opravě je automaticky vytvářena záložní kopie mazaných položek. V případě, že některý program přestane fungovat podle vašich představ, případně začnou být se systémem nějaké jiné problémy, můžete tuto záložní kopii využít. Wise Registry Cleaner nabízí seznam těchto záloh, ve kterém je uveden přesný čas vytvoření. Podle toho se můžete orientovat, nicméně možnost uživatelského označení těchto záloh by také nebyla k zahození.

Klepněte pro větší obrázek

Obnova ze zálohy je více než jednoduchá

Další možností, jak se pojistit proti případnému chybnému zásahu do registru, je provedení kompletní zálohy. I s tímto vám Wise Registry Cleaner pomůže. Na požádání dovede vytvořit kompletní zálohu registru, v případě potřeby si pak opět můžete vybrat ze seznamu záloh a obsah registru obnovit.

Klepněte pro větší obrázek

Zálohy nelze ručně pojmenovat

Vzhledem k jednoduchosti programu je možností pro jeho nastavení pouze několik. Tou nejdůležitější je asi aktivace automatického vytváření záložních souborů před jakýmkoli zásahem do registru. Wise Registry Cleaner dovede vytvářet soubor s protokolem, kde najdete informace o provedených operacích. Rovněž si zde můžete zvolit druh nápovědy, která vás provede celým procesem čištění registru.

Chcete-li se zcela oprostit od nastavování a klepání na tlačítka spouštějící kontrolu registru, lze program aktivovat v tzv. Autorežimu. Wise Registry Cleaner pak automaticky odstraní nalezené problémy. V nastavení si určíte, zda se budou mazat jen „bezpečné položky“ nebo úplně všechny. Po skončení práce v Autorežimu se program dovede také opět vypnout.

Klepněte pro větší obrázek

Program vás sám upozorní na novou verzi

Wise Registry Cleaner je jednoduchá aplikace, která si určitě zaslouží vaši pozornost, zejména v případě, že jste méně zkušený uživatel. Neměla by napáchat žádné škody, vzhledem k tomu, že máte k dispozici zálohování, jste jištěni před svými chybami. Oceníte české rozhraní, méně nadšeni možná budete z grafického kabátku aplikace, který nevyužívá systémový vzhled ovládacích prvků, ale poněkud zdržuje vykreslováním vlastní grafiky.

Wise Registry Cleaner 2.2 build 60
Čištění registru Windows
web www.wisecleaner.com
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Témata článku: Windows, GigaMania, Regedit, Automatický překlad, Cleaner, Zkušený uživatel, Záloha, Registr, Jednoduchá oprava

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 146

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji