Wireless Router OvisLink WL-1124AR: Když chcete jen to nejlevnější

Když si vybíráte produkt z nějaké kategorie, kde se moc neorientujete, obvykle postupujete volbou zlatého středu. To nejlevnější i to nejdražší předem vyřadíte jako podezřelé a vyberete si něco co vám bude vyhovovat ze středu produktů. Protože my ale můžeme otestovat i to podezřelé, podívali jsme se na to nejlevnější, co můžete dostat.

Co to umí

Směrovač se konfiguruje pouze přes webové rozhraní. Toto rozhraní je značně jednoduché až spartánské. V době, kdy použití jiných fontů či barev na webových stránkách nestojí nic navíc, jsou stránky konfigurace šedivé s chybějícím vysvětlením jednotlivých položek. Sice je k dispozici manuál v PDF formátu, ten ale ne vždy pomůže a například snímky obrazovek s doporučenou konfigurací mají v manuálu nízké rozlišení a tak jsou naprosto nečitelné. Pravdou ale je, že i přesto konfiguraci zvládne i směrovači nepoznamenaný člověk a dosáhne funkčního a v mezích možností zabezpečeného připojení.

Klepněte pro větší obrázek
Administrace bezdrátové části

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení filtrování paketů

Konfiguraci samotného směrovače lze chránit heslem (pouze heslem, jméno se nezadává). Pro bezpečnost WiFi nabízí tento směrovač pouze WEP (64 i 128 bitů). Chybí bohužel blokování/povolování WiFi podle MAC adres síťových karet, kdo se prostě chce dostat do místní sítě, má před sebou pouze prolomení klíče WEP. V rámci směrovače můžete nastavit filtr paketů, který například povolí přístup do vnější sítě pouze vybraným MAC adresám. Ten, kdo prolomí WEP, se tedy automaticky nedostane i na vaše internetové připojení. Pravidel ve filtru paketů může být nejvýše 24, pokud byste prostě chtěli do internetu dostat více počítačů, bude to možné pouze s vypnutým filtrováním nebo s jiným směrovačem.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení virtuálních serverů

Na směrovači můžete nastavit přesměrování vybraných portů na konkrétní počítače v síti. Pokud si prostě někdo například vyžádá stránky z webového serveru na vnější adrese vašeho směrovače, je tento požadavek přesunut na webový server běžící na nějaké vnitřní adrese. Lze také nastavit tzv. demilitarizovanou zónu na jeden počítač, kdy prostě všechny požadavky z venku jdou na jeden počítač. Ten je tedy takto otevřen vnějšímu světu a je nutné jej chránit firewallem.

Samotný směrovač v sobě firewall nemá, při připojení přes ADSL je ale firewall již přímo v ADSL modemu, takže to v této konfiguraci není problém. I bez firewallu nejsou počítače na vnitřní síti přímo zranitelné útokem kvůli překladu adres.

Kdy má smysl rychlejší 802.11g

WiFi směrovač podporující pouze 802.11b vám bude stačit na běžné (ne to vysokoškolské) připojení k internetu. Na trhu se již objevují i ne moc drahé směrovače pro rychlejší 802.11g, které by mělo nabízet rychlost až 54MBit/s. Těch 54 je ale teoretických stejně jako těch 11 MBit. V praxi se navíc ukazuje, že 802.11g má o poznání kratší dosah a rychlá síť je dostupná jen v omezeném prostředí. Pokud chcete používat bezdrátový internet v okruhu větším jak pár metrů, zjistíte, že by vám postačila i ta 802.11b. Navíc díky příchodu 802.11g jsou ceny komponent pro 802.11b tlačeny velmi silně dolů a jsou tak mnohem dostupnější.

Změřené rychlosti přenosu na WL-1124AR

Cíl Zdroj Rychlost
100M Ethernet  100M Ethernet  1,1 MB/s
100M Ethernet WiFi 574 kB/s
WiFi WiFi 295 kB/s
Uvedené výsledky berte pouze jako orientační, byly určeny kopírováním velkého souboru z webového serveru na zdrojovém počítači na cílový počítač. Pochopitelně tu je i vliv použitých síťových karet (3Com, Edimax pro Ethernet a Linksys pro WiFi) a použitých počítačů.

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Router, Webová varianta, Jediná síť, Wire, Využití, Dosah, Vybraný port, Blikání, PCMCIA, Levná alternativa, Použitý počítač, DSL, Zranitelný systém, Speed, Domácí síť, Touch, Chráněná složka, Levná verze, Konektor


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu