Winux útočí

Potvrdily se zprávy, podle kterých Microsoft chystá vlastní distribuci Linuxu. Windows Linux se bude propagovat pod označením Winux.
Potvrdily se zprávy, podle kterých Microsoft chystá vlastní distribuci Linuxu. Windows Linux se bude propagovat pod označením Winux. Mezi hlavní přednosti microsoftí distribuce patří plně automatická instalace, která vám nainstaluje všechny věci, které nepotřebujete, stejně tak je distribuce k dispozici na čtyřech CD, kde každé má vlastní unikátní CD klíč. Winux je sice zdarma, ale Microsoftu se zadávání klíče tolik líbí, že ho odmítl odstranit. Zatímco ve Windows 2000 ho musíte při instalaci zadat dvakrát, zde je to čtyřikrát.

Obzvláště velká péče byla věnována grafickému rozhraní systému. To připomíná věrně Windows, až pochopitelně na některé logické narážky na Linux. Samostatný tým programátorů pracoval na podpoře stejného množství chyb jako mají Windows včetně implementace elegantní modré obrazovky. Cíleně byla zvyšována náročnost na hardware, abyste si připadali i pod Winuxem opravdu jako v původních Windows.

V současné době je pro Winux portováno několik klíčových aplikací, pochopitelně mezi nimi nemůže chybět i Office. Ten půjde spouštět ovšem pouze na Winuxu, a bude to přísně kontrolovat. Je tedy možné, že se občas odmítne spustit, i když jej budete z Winuxu spouštět. Samotné jádro Linuxu si Microsoft, jak je jeho dobrým zvykem, upravil a přidal tam několik vylepšení, ty z něj dělají docela solidní vyvážený, avšak nekompatibilní systém. S tím pochopitelně souvisí i další funkce, díky kterým se dokáže nainstalovaný Winux domluvit pouze s jinými Winuxy.

Cílovou skupinou pro Winux jsou lidé, kteří se chtějí vézt na moderní vlně Linuxu, ale nechtějí spolu s tím opouštět vlastnosti, na které jsou u Windows zvyklí, a Microsoft se jim v tom snaží vyjít maximálně vstříc.

Diskuze (20) Další článek: První virtuální veletrh pro GIS

Témata článku: Windows, Linux, CD Linux, Win +


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5