Winroute: David nebo Goliáš?

Kdo by se nechtěl připojit k Internetu? Mnoho jednotlivců i firem tak činní již dlouho a mnoho ostatních zvažuje nejlepší cestu která by je k oné vytoužené síti sítí dovedla. Vytáčené připojení nebo pevná linka? A co teprve výběr toho pravého software!
Kdo by se nechtěl připojit k Internetu? Mnoho jednotlivců i firem tak činní již dlouho a mnoho ostatních zvažuje nejlepší cestu která by je k oné vytoužené síti sítí dovedla. Vytáčené připojení nebo pevná linka? A co teprve výběr toho pravého software!

P ro připojení jednoho počítače není takový výběr sice až tak obtížný. Je celkem jedno zda máte Windows, MacOS nebo Unix. Většina operačních systémů jde s dobou a potřebné software nabízí již ve své standardní výbavě. S připojením celé sítě to už bývá horší. Ti kdož se svěřili Unixu využijí jeho schopností, ti kdo mají MacOS se budou muset pohlednou po vhodnějším OS pro server a ti kdo vsadili na Windows budou muset sáhnou do svých kapes.

To jak hluboko bude záležet na velikosti sítě, požadavcích na provoz a dalších jistě důležitých ukazatelích. Výběr je pestrý, ale ne vše bude tou pravou kartou pro firmy menší, které se spokojí s připojením několika málo počítačů a které by jistě nerady investovali v celku slušné sumy do software a i odborníka, který jej uvede do provozuschopného stavu.

Kupodivu existují řešení levná, přitom výkonná a s překvapivými schopnostmi. Pro uživatele Windows může být setkání s nimi jako setkání třetího druhu – z úplně jiného světa.

K Internetu? s Windows? a siť?
Menší firmy používají řadu operačních systémů. Většina z nich je vytvořena jako OS pro uživatelský desktop, ale alespoň jeden server nebývá až takový nezvyk. Nejrozšířenější bývá Windows95 a mezi ty častější patří i Windows NT. Bohužel ani jedna z těchto platforem nedává příliš možností k připojení sítě a tak toto volné místo zaplňují produkty nejen Microsoftu (Microsoft sice poskytuje i své řešení, ale v našich podmínkách a zejména pro menší firmy patří toto řešení k těm nákladnějším).

Na všem tom je překvapivé, že pravě tento nedostatek dokonale zaplňují produkty českých firem. Jedním z nich je WinRoute.

Směrovač nebo Windows
WinRoute je dostupné ve dvou verzích – standardní verze a verze Lite. Napsat něco o obou je těžké. Co psát o software, které při instalaci položí par naprosto nezbytných otázek (jako například do kterého adresáře se má nainstalovat) a po restartu Windows stačí zadat jen několik málo věcí, které nemůže zjistit samo ( telefonní číslo apod.) a prostě běží? Instalace je tak jednoduchá jak jen může. Těžko najít jiný program, který by uměl totéž a instaloval se lépe.

K chvále tvůrců WinRoute patří také nároky. Pokud jste zvyklí, že každý nový program zaplní váš disk stovkami megabajtů, při běhu bude požadovat další desítky megabajtů RAM a nepoběží na ničem horším než je nove Hextium na frekvenci 1 Ghz, pak budete jistě překvapeni. Kdy naposledy jste instalovali něco co se vejde na jednu disketu (ano, na jednu disketu 1.44 MB!) a při letmém pohledu ještě zjistíte, že na ní zůstává „spousta“ volného místa. Problémy s místem by minimálně u verze Lite neměli ani vlastnicí dnes již archaických disket o kapacitě 360 kB.

Obdobné nároky jsou i na pevný disk. Pokud jej nemáte zaplněný na 100%, nejspíše se tam WinRoute vejde. Těch několik stovek kB se nejde snad všude.

WinRoute není vybíravé ani co do operačního systému. Jistě bude Windows NT vhodnějším kandidátem na připojení sítě k Internetu, ale pokud máte dva nebo tři počítače s Windows95, postačí jeden z nich. V obou případech může WinRoute běžet jako aplikace. Ve Windows NT pak i jako služba.

Schopnosti s Windows nebývalé
Hledat ve Windows směrovač nebo proxy server je jako hledat jehlu v kupce sena. Tedy přesněji s se stejným výsledkem. Nejspíše nic nenajdete. To v co přemění vaše Windows WinRoute je již jiná. Základem je proxy server. Ten slouží k příjmu požadavků klientů z lokální sítě a pak svým jménem je „vyřizuje“ na Internetu. Prohlížeč WWW se nakonfiguruje, aby tento znal adresu tohoto proxy serveru a pak již je celkem jedno zda má do Internetu přímý přístup nebo ne. Vše zařídí proxy server. To zda onen WWW prohlížeč běží na Windows nebo jiném OS (Unix, MacOS, OS/2 atd.) je již celkem jedno. Stačí mít správně nakonfigurován protokol TCP/IP a samozřejmě funkční síť (hardware, síťové karty apod.).

Pro opravdu náročné je přítomen také NAT – Network Address Translation. Ten zajistí transparentní přístup na Internet. Postačí nastavit počítač s WinRoute jako standardní bránu ve vaší síti v konfiguraci klientů a WinRoute už zařídí zbytek. Máte jen jednu IP adresu? Nevadí. Z pohledu Internetu budou díky WinRoute a NAT podpoře vystupovat všechny vaše počítače pod jednou IP adresou a bez nějakých konfliktů. Z pohledu vaší sítě bude mít každý váš počítač svou IP adresu a počítač s WinRoute se bude tvářit jako směrovač. Možná trochu iluze, ale překvapivě dokonalá. Narozdíl od proxy serveru však není možné vytvářet nějaké vyrovnávací paměti v nichž by byla uložena opakovaně přenášená data.

Tak to už je příliš!
WinRoute může plnit i úlohu jakéhosi ochránce vnitřní sítě před okolním světem. Protože onen „zlý a nebezpečný“ svět si myslí, že se jedná jen o jeden počítač a ne celou síť (konec konců mu ani nic jiného nezbývá), může všichni s klidem pracovat. Tedy přesněji řečeno téměř všichni. Počítač který tvoří onu ochranou zeť totiž je chráněn pouze tak jak je chráněn operační systém na kterém běží. Zvláště v případě Windows95 to není ochrana nijak silná. WinRoute přidává některé další ochrany, ale pokud toužíte po opravdové „ohnivé zdi“ bude lepe zakoupit něco jiného. Ovšem také v poněkud jiné cenové hladině a také i s poněkud jinými nároky na software i hardware.

Vše, ale má i opačnou stránku. Počítače vnitřní sítě se do Internetu sice dostanou, ale co když potřebujeme i postup opačný? Pak stačí použít mapování portů. S WinRoute žádný problém. Pro jistotu můžete také zapnout paketový filtr a dle definovaných pravidel z určitých míst data propouštět a nebo naopak nepropouštět.

Aplikační servery?
Zdá se, že nejen proxy serverem, NAT překladačem adres a nebo paketovým filtrem je taková brána živa. A tak i WinRoute jde o krůček dál. Poštovní server, jednoduchý DNS server a dokonce DHCP server jsou tomu důkazem. U DNS serveru je to celkem pochopitelné. Občas se stává, že komunikace po síti je velice pomalá,ale ve skutečnosti je síť zatížena minimálně. To může být v případech, kdy klienti trpělivě čekají na zjištění IP adresu na základě jména cílového počítače. DNS server ve WinRoute tvoří jakousi DNS bránu mezi lokální sítí a Internetem a to bránu, která je i schopna po určitou dobu pamatovat minulé dotazy a tak o něco urychlit celou akci získání dat ze serveru.

DHCP server je trochu jiná kategorie. Každý klient musí být správně nakonfigurován a zejména jeho IP adresa musí být správně nastavena. To lze udělat staticky, nastavit napevno pro každý jednu a nebo dynamicky. Pak se každý klient při startu dotáže serveru a ten mu už nějakou tu IP adresu přiřadí. K tomuto účelu je DHCP tím pravým řešením.

S poštou je potíž. Připojovat se k k Internetu kvůli každému dopisu není příliš moudré. Dopisy je možné shromažďovat a rozesílat vždy až při jednom připojení. Přitom je možné také vybrat nashromážděné dopisy na serveru někde v Internetu. Tedy dopisy určené pro nás. Přesně to je úkol pro poštovní server ve WinRoute.

Šťastný konec, vše dobré
WinRoute je velice dobrý produkt, který ve své kategorii patří ke špičkám. Potěšující je , že i naši programátoři se umí blýsknout takto dobrý programem. Jednoduchá instalace, nevelké nároky na hardware, relativně velice příjemná cena – to vše mluví jednoznačně pro WinRoute. Jeho nasazení zejména v malých firmách může být jedním z nejlepších řešení pro Windows pokud jde o poměr cena/výkon. To, že tvůrci WinRoute opravdu umí se můžete přesvědčit i vy na zkušební verzi, kterou lze získat na adrese http://www.winroute.cz. Tam také najdete manuály a veškerou potřebnou dokumentaci. Vše co budete potřebovat později bude snad jen licenční číslo a to za onu velice slušnou určitě částku stojí.

Zdroj: Connect!

Váš názor Další článek: Lidi, proč platíte tolik?

Témata článku: Software, Windows, Opačný případ, Proxy, Translation, Slušné číslo, Proxy Server, Dav, Standardní verze, Dobré řešení, Určitý důkaz, Vnitřní hardware, Příjemné zjištění, Dobré místo, Pevná zeď, Okolní svět, Potřebný hardware, DHCP


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku