Software | Nejlepší programy | Tipy

WinRAR, WinZip a další pamětníci balení souborů. 5 jsme jich otestovali

  • Otestovali jsme pět komprimačních programů
  • Který nejlépe zabalí fotky, mp3ky, textové soubory a dokumenty?
  • Zatímco se dva nejznámější prali, předběhl je třetí

Pamětníci si vzpomenou na doby, kdy komprimační programy rozdělovaly uživatele do nesmiřitelných táborů. Spory o tom, zda je lepší ZIP, RAR, či ARJ, bývaly nekonečné. V současnosti už neexistuje zdaleka tolik důvodů, proč komprimovat data, jako v době, kdy jsme je přenášeli na disketách nebo přes pomalý internet. Navíc už je základní komprimátor i přímou součástí Windows.

Přesto jsou komprimační programy stále aktivně vyvíjeny a mohou se hodit, pět jsme jich proto vyzkoušeli a porovnali. Řazení je podle účinku komprese na naší testovací várce souborů

Srovnávací tabulka a další doplnění

Netušili jsme, jaký ohlas tento článek vyvolá. Téma jsme brali jako „retro“, které pobaví, ale nikdo už to dnes stejně neřeší. Proto jsme v testu nešli nijak do hloubky, testovali jen výchozí nastavení komprimátorů a nepovažovali jsme za nutné vytvářet k tomu nějakou srovnávací tabulku. Ovšem zjevně kompresi stále řešíte a tabulky jste se dožadovali, tak zde ji máte:

Komprese soubrů WinZip PeaZip WinRAR Bandizip 7-Zip
Textové soubory 46,3 % 49,3 % 50,2 % 64,5 % 78,1 %
Fotky ve formátu JPG 0,4 % 0,5 % 0,2 % 0,3 % 1,1 %
Zvukové soubory MP3 7,5 % 7,7 % 7,5 % 7,5 % 8,5 %
Instalace WordPressu 71,5 % 71,7 % 72,7 % 73,3 % 81,8 %
Dokumenty Office 65,4 % 65,7 % 66,9 % 67,8 % 84,7 %
Průměr 38,2 % 39 % 39,5 % 42,7 % 50,8 %

Dále objasníme, proč jsme do testovacího balíku zařadili i již komprimované soubory formátů JPG a MP3. Jak vidno u staršího formátu MP3, lze specializovaným moderním komprimátorem dosáhnout dalších bezmála 8 % komprese. To bylo účelem zjištění. JPG je formát efektivnější a další kompresi už de facto neumožňuje, což si aspoň nezasvěcený čtenář uvědomí. 

Některým chyběl výsledek srovnání. Ten jsme prezentovali formou článku, ve kterém jsou programy seřazeny od toho nejúčinnějšího po neméně účinný. Kdo tedy vyžaduje slovní shrnutí, mohlo by znít nějak takto: z námi testované pětice programů má nejúčinnější komprimační algoritmy 7-Zip, a to s poměrně výrazným náskokem. Ostatní konkurence je už vyrovnanější. 

5. WinZip

WinZip byl několik let zpět samozřejmou součástí základní softwarové výbavy každého počítače. Možná i vy jste slyšeli jako synonymum ke „komprimovat“ slovo „zipovat“ či „zazipovat“.

Klepněte pro větší obrázek 
WinZip

WinZip dospěl do verze s číslem 24, která podporuje většinu existujících formátů pro kompresi dat a zvládá práci s cloudovými disky, jako je Dropbox, Disk Google, OneDrive a několik dalších. Aplikace je placená – základní verze WinZip 24 Standard přijde na necelých 1050 korun. Kromě Windows jsou dispozici i varianty pro Mac a iOS.

Pokud chcete aplikaci vyzkoušet, můžete si stáhnout bezplatnou zkušební verzi omezenou na 21 dnů. WinZip je kompletně lokalizován do češtiny, uživatelské rozhraní rozhodně nepůsobí nejmodernějším dojmem a ani samotné ovládání bychom si nedovolili označit jako intuitivní. Pochválit můžeme alespoň dobrou integraci do kontextové nabídky Průzkumníka.

Výsledky komprese do formátu ZIP

  • Textové soubory (5580 ks, celková velikost 26,9 MB) - 14,4 MB (-46,3 %)
  • Fotky ve formátu JPG (308 ks, celková velikost 1,5 GB) - 1,5 GB (-0,4 %)
  • Zvukové soubory ve formátu MP3 (34 ks, velikost 258 MB) - 239 MB (- 7,5 %)
  • Instalace WordPressu (1980 souborů, velikost 45,5 MB) - 12,9 MB (-71,5 %)
  • Dokumenty v MS Excelu (433 souborů, velikost 18,0 MB) - 6,2 MB (-65,4 %)
  • WinZip tedy v průměru zmenšil velikost našich souborů o 38,2 %
Diskuze (73) Další článek: Jakou zvolit základní desku při stavbě počítače: Cenový přehled a tipy na výběr

Témata článku: Software, Google, Windows, Internet, Linux, Intel, Nejlepší programy, iOS, Dropbox, Tipy, Surface Pro X, Soubor, Škoda, Textový soubor, ISO, Rozbalování, Jpg, Mac, ARJ, PEA, Formát, Velikost, DMG, Microsoft Excel, Wim

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači