WinRAR 2.70: Další evoluce v komprimačních programech

WinZip přišel s mírně inovovanou verzí s označením 8.0 koncem letošního dubna a protože ani WinRAR nechtěl zůstat pozadu, připravil na závěr minulého týdne po pěti betaverzích finální verzi 2.70.
Podobně jako na poli softwarových přehrávačů hudebního formátu MP3 již nějaký ten pátek bojují Sonique a WinAmp, situaci na kolbišti komprimačních programů ovládají WinZip a WinRAR. WinZip přišel s mírně inovovanou verzí s označením 8.0 koncem letošního dubna a protože ani WinRAR nechtěl zůstat pozadu, připravil na závěr minulého týdne po pěti betaverzích finální verzi 2.70.

Pamětníci si jistě vzpomenou na dobu, kdy RAR překonal všechny své konkurenty uživatelsky přívětivým prostředím ve stylu Norton Commanderu, díky kterému nebylo nutné nastavovat nekonečné množství přepínačů, ale vše se odehrávalo v jediném okně pomocí menu. Dnes již naprostá většina komprimačních programů nabízí plnohodnotné "okenní" rozhraní a nejinak je tomu i u WinRARu.

WinRAR umí komprimovat do archivů RAR a ZIP a dekomprimovat z RAR, ZIP, ARJ, CAB, LZH, TGZ, TAR, GZ, ACE a UUE. Zvládne vytváření vícesvazkových archivů (s volitelnou velikostí jednoho svazku), umí obnovit poškozený archiv (pochopitelně úspěšnost opravy je nepřímo úměrná závažnosti poškození), šifrovat archivy a vytvářet samorozbalitelné soubory.

Pokud se rozhodnete používat formát RAR, získáte o 8 a 15% lepší kompresní poměr proti formátu ZIP a navíc budete moci použít i multimediální kompresi, která má algoritmus optimalizovaný pro komprimování některých typů grafických a zvukových souborů (tento způsob komprese je vhodný zejména pro soubory WAV a bitmapové obrázky, kde dosahuje až o 30% lepšího poměru než při použití normální komprese).

Po instalaci si můžete vybrat, s jakými typy souborů chcete program asociovat (pak je budete moci otvírat a dekomprimovat přímo z Průzkumníka), zda chcete umístit zástupce na plochu a do menu Start a můžete též integrovat WinRAR integrovat do systému (potom budete moci komprimovat složky i soubory přes menu pod pravým tlačítkem myši v jakékoli aplikaci). Všechny tyto parametry lze později změnit přímo v programu v menu Options-Settings-Integration.

Okno programu se proti předcházející verzi prakticky nezměnilo. Je pěkně provedené, všechny důležité funkce jsou situovány do ikon v nástrojové liště, zbývající pak najdete v jednotlivých položkách menu. Kromě toho je každé funkci přiřazena i klávesová zkratka, takže nemusíte během práce sundávat ruce z klávesnice, což přivítají zejména majitelé notebooků vybavených často ne zrovna snadno ovladatelným polohovacím zařízením.

V nastavení programu lze zvolit prioritu komprimačního procesu, vzhled nástrojové lišty, logování chyb do souboru, nastavit kompresní profily, implicitní složku pro rozbalené a dočasné soubory a vzhled i chování celé aplikace.

Praktická je též možnost minimalizace programu do System Tray, takže během komprimování nebo dekomprimování můžete pracovat s jinými programy a WinRAR vám nebude překážet na nástrojové liště.

Pokud jste používali předchozí verzi 2.60, bude vás jistě zajímat, jaké novinky můžete očekávat. Jedná se spíše o kosmetické změny - byla přidána interní podpora některých formátů, další rozšíření přibyla pro Windows NT se souborovým systémem NTFS a mírné reformy se dočkalo samotné rozhraní programu. Nejdůležitější novinky jsme pro vás shrnuli do deseti bodů:

  • V předchozích verzích byl k rozbalování archivů CAB, ARJ a LZH potřeba externí dekomprimátor. Tyto formáty jsou nyní podporovány přímo samotným WinRARem, takže k rozbalení souborů z těchto archivů již nebudete potřebovat žádný jiný program.
  • Byla přidána podpora pro extrahování archivů TAR, GZ, ACE a UUE.
  • Dialog Archive name and parameters byl rozdělen do čtyř sekcí: General options, Advanced options, Backup options a Archive comment. Je také možné nastavovat heslo nebo vkládat poznámky přímo z tohoto okna.
  • Můžete si ukládat často používaná nastavení komprese do kompresních profilů a tyto profily kdykoli rychle vyvolat.
  • Pod Windows NT se souborovým systémem NTFS umí WinRAR ukládat do archivu i informace o souboru a přístupových právech.
  • Rozsáhlé struktury složek nový WinRAR načítá znatelně rychleji, než jeho předchůdce.
  • V režimu příkazové řádky můžete používat nové přepínače -to a -tn, které umožní komprimovat soubory starší nebo novější než je čas uvedený v tomto parametru. Podobnou volbu najdete i v grafickém rozhraní.
  • Převod na samorozbalitelný archiv je nyní použitelný i na již existující samorozbalitelné archivy ZIP. To využijete například tehdy, když chcete zaměnit SFX modul.
  • Do menu Files byla přidána položka Open Archive.
  • Možnost nastavit cestu, kam má být umístěn opravený archiv.
Kromě grafického rozhraní pro Windows je možné používat i textovou konzoli pracující v příkazové řádce, která existuje ve verzi i pro další operační systémy jako je DOS, OS/2, klony Unixu (Linux, BSD, SCO, Sparc a HP-UX) a BeOS.

Na závěr jsme provedli krátký test, kdy jsme nechali WinZIP a WinRAR zkomprimovat 102 MB velkou složku obsahující 120 adresářů a 8484 souborů HTM, TXT, GIF, MID, JPG a ZIP. Oba programy měly aktivovanou maximální možnou úroveň komprese, aby se ukázalo, jakou silou disponují. WinRAR s úkolem zápolil 22 minut a 39 vteřin, přičemž výsledný soubor měl velikost 70 663 451 bajtů. WinZip byl sice díky absenci multimediální komprese skoro o polovinu rychlejší –jeho čas byl 11 minut a 42 vteřin – velikost archivu však byla o 3% větší, než v případě komprese WinRARem.

Zbývá snad jen dodat, že WinRAR je šířen jako shareware, který můžete používat po dobu 40 dnů. Pokud se vám bude líbit, měli byste si jej zaregistrovat - poplatek činí 35 USD, což jsou vzhledem k množství funkcí a širokým možnostem jistě dobře investované peníze.

Shareware, Download, velikost: 589 KB

Diskuze (23) Další článek: Týden: Ať žijí monopoly, Láska se mění

Témata článku: Windows, Komp, Evo, Archiv, RAR, Zvukový profil, Options, Advanced Options, Win +, Winzip, WinRAR, Reform, Existující svazek


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5