WinMX: Hrdý nástupce Napsteru

Nepříliš známým a v zahraničí hojně používaným projektem je WinMX, který využívá servery Napsteru, nezávislé servery OpenNap a k tomu všemu přidává ještě vlastní síť.
Sdílení souborů prostřednictvím Internetu se stalo takřka fenoménem, jemuž udělala největší reklamu síť Napster. Po soudních tahanicích týkajících se nelegálnosti souborů v této komunitě byly některé systémy (například CuteMX) zastaveny a samotný Napster musel nasadit filtry blokující prakticky všechny žádané skladby. Vedle toho existuje celá řada dalších programů, které jsou schopny připojit se k vlastní separátní síti nebo se připojují k existujícím sítím – nejčastěji ke Gnutelle. Nepříliš známým a v zahraničí hojně používaným projektem je WinMX, který využívá servery Napsteru, nezávislé servery OpenNap a k tomu všemu přidává ještě vlastní síť.

Instalace programu je takřka rutinou, stejně jako nastavení aplikace, které uživatel provádí po jejím prvním spuštění. Po výběru nicku a hesla lze zvolit složku a typy souborů, jež mají být poskytnuty ke sdílení, a rychlost připojení. Nechybí ani konfigurace připojení k Internetu (funguje i přes firewall) a volba mezi bílým nebo černým uživatelským rozhraním.

Ovládání programu je poměrně jednoduché, a pokud jste pracovali s některým z klientů Gnutella či některou aplikací Napster, nebude vám dělat velké problémy. Jednotlivé funkce jsou rozděleny do tlačítek v horní části.

  • Servers - v tomto okně jsou zobrazeny servery a jejich stav, takže můžete snadno zjistit, se kterými servery WinMX navázal spojení a které jsou naopak mimo provoz. Seznam serverů je průběžně aktualizován z online databáze. V dolní liště lze sledovat počet právě připojených uživatelů a dále počet a objem sdílených souborů v daný okamžik.
  • Shared Files - okno pro přidávání složek, v nichž jsou umístěny soubory, které chcete poskytnout ke sdílení. Složky je možné přidávat a odebírat pomocí tlačítek Add Path a Remove Path, přičemž lze definovat, jaké typy souborů chcete sdílet (například pouze soubory MP3, videa atp.). Jestliže chcete dát k dispozici všechny multimediální soubory, použijte tlačítko Scan for Media, po jehož stisknutí projde program všechny pevné i výměnné disky a nalezne na nich soubory, jež lze poskytnout ke sdílení.
  • Chat - chat umožňující komunikaci mezi uživateli systému WinMX v reálném čase. Tato funkce nechybí prakticky v žádném programu pro online sdílení souborů, nicméně uživatelé ji nevyužívají příliš často.
  • Search - nejdůležitější část, ve které budete zadávat hledané soubory. Do okénka Artist and/or Title zadáte jméno umělce, název skladby nebo jméno požadovaného souboru. V roletkovém menu Search server je možné specifikovat, v jaké skupině serverů má probíhat hledání. Kromě toho lze určit i minimální rychlost konektivity počítačů, které hledaný soubor poskytují, a specifikovat typ souboru (MP3 v libovolném nebo daném bitrate, video, obrázky, jiný typ audio souboru, ...). Ve výsledcích se zobrazuje jméno souboru, velikost v bajtech, délka, u souborů MP3 bitrate, nick uživatele, rychlost jeho připojení, a v případě zájmu si lze nechat zobrazit ping ke všem zobrazeným souborům. Pod pravým tlačítkem myši pak najdete další funkce, z nichž nejdůležitější je samozřejmě stažení souboru na pevný disk. Uživatele s pomalejší linkou jistě potěší možnost obnovení přerušeného stahování z jiného zdroje. Přes pravé tlačítko si také můžete nechat vypsat seznam všech nahrávek sdílených daným uživatelem, přidat uživatele do HotListu, zjistit podrobnosti, jako je počet sdílených souborů, doba připojení a program, kterým se uživatel připojuje do systému, poslat zprávu nebo vyvolat chat.
  • HotList - jestliže některý z uživatelů má sbírku nahrávek, která vás oslovila, můžete si tohoto uživatele přidat do HotListu (obdoba "oblíbených položek"). Snadno pak zjistíte, zda je právě připojen k Internetu či nikoli.
  • Transfers - velice pěkně zpracovaný přehled aktuálních přenosů souborů. V horní části okna jsou všechny soubory, které stahujete, a v dolní všechny soubory, které stahují ostatní uživatelé od vás. Patrně nejdůležitější je objem již přenesených dat, rychlost přenosu a odhadovaný čas do konce stahování. Další funkce jsou ukryty v kontextovém menu pod pravým tlačítkem myši.
  • Settings - nastavení programu. Vzhledem k tomu, že základní informace se definují již při instalaci, slouží tato část k upřesnění nebo změně aktuálního nastavení. Jednotlivé položky jsou přehledným způsobem roztříděny do několika kategorií, což usnadňuje konfiguraci aplikace.
  • Help - nápověda, která je žel dostupná pouze v online podobě. Možná by bylo vhodné, kdyby autoři použili standardní nápovědu, kterou by uživatelé mohli používat i v okamžiku, kdy nejsou připojeni k Internetu.
Při testech WinMX jsme zkoušeli hledat nahrávky ve formátu MP3 a videoklipy k písničkám ve formátech ASF a MPEG. U zvukových souborů se podařilo prakticky vždy najít požadovanou skladbu, u videa byla situace o něco horší, i přesto však lze výsledky označit jako uspokojivé. Jestliže tedy rádi stahujete nahrávky z Internetu, přestal vás bavit neustálý souboj s filtry Napsteru a ostatní systémy vám připadají nedostatečné, pak určitě vyzkoušejte tuto aplikaci. Myslím, že budete příjemně překvapeni.

Licence: Freeware, Download, velikost: 1,59 MB

Diskuze (9) Další článek: Microsoft uvádí bezdrátový Media Player

Témata článku: Video, Download, Největší sbírka, Sdílení videa, Nástup, Video Chat, Pravé okno, Search for, Nick, Remove, Horní okno, Požadovaná rychlost, Sdílený soubor, Horní lišta, Online Chat, Neustálý souboj, Sdílení, Nástupce, Soubor, Pravé tlačítko


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF