WinHEC: Spousta novinek o Longhornu

Longhorn, další verze systému Windows, již je řadu měsíců v různých alfa verzích, přesto byla řada novinek nejasných. Na konferenci WinHEC upřesnil řadu vlastností nového systému.
Longhorn podle upřesněného časového plánu bude v dostupné betaverzi až v roce 2004, přičemž samotný operační systém by se měl objevit až v roce 2005. Současné verze se tedy do velké míry změní a spousta novinek ještě bude upřesněna.

Na WinHECu prezentovanou novinkou je nové uživatelské rozhraní Longhornu, které umí využít výkonu karet s podporou DirectX 9. Ne že by okna byla třeba prostorová, mohou mít ale propracovanější efekty při přesouvání a minimalizování podobně jako to má Mac OS X, ale s většími možnostmi efektů. Navíc ale umí i dynamické zvětšování obsahu aplikací. Celý obsah se prostě umí zmenšovat a zvětšovat lineárně. Využitelné by to mělo být i ve stávajících aplikacích, které o nových schopnostech nemají páru.

Nové rozhraní je ale jen jedním ze tří, které budou dostupné. V základní variantě může Longhorn vypadat jako Windows 2000, druhá varianta vypadá jako dnešní Windows XP s podobnými funkcemi a nové rozhraní pojeden jen s novějšími 3D grafickými kartami. Ty jsou v současné době plně využívány jen v 3D hrách, při běžné práci je zatím jejich výkon nevyužitý.

Další důležitá informace se týká souborového systému WinFS, který by měl být databázovým souborovým systémem s možností pokročilé indexace a prohledávání obsahu souborů. Aktuální verze hovoří o tom, že WinFS nebude samostatným souborovým systémem, ale bude nadstavbou pro již existující NTFS. Longhorn bude pro instalaci již vyžadovat na disku souborový systém NTFS, bude ale umět pochopitelně pracovat i s FAT a FAT32 disky.

Ohledně instalace Longhornu je slibováno také významné zlepšení. Microsoft slibuje instalaci celého systému do 15 minut. Instalace bude navíc modulární. Základní systém obsahující cirka 95 procent výbavy se bude dále doplňovat moduly dle verze systému jako jsou Home, Professional, Tablet PC, Media Center a podobně. Také jazyky lokalizace budou v modulech, půjde tedy snáze a rychleji instalovat systémy na přání zákazníka.

Drobností je pak slíbená podpora v Longhonu pro všechny vypalovací formáty DVD. Nejen tedy DVD+R/RW, jak doposud Microsoft ohlašoval, ale také DVD-R/RW. Samozřejmě můžete s DVD-R disky pracovat na Windows již nyní, tady jde čistě o systémovou podporu.

Diskuze (28) Další článek: DVDXCopy Xpress: snadná záloha dlouhých filmů na DVD

Témata článku: Microsoft, Windows, Dnešní Windows, Spousta novinek, Existující obsah, Slíbená podpora, Základní efekt

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů