Jistě si z hodin zeměpisu vzpomenete na klasický školní glóbus. Pokud zrovna pátráte v paměti, kam jste kouli v plastikovém stojanu polepenou papírovou mapou uklidili, přestaňte namáhat svůj mozek a pojďte se podívat na to, jaké možnosti přináší glóbus na počítači.

Jistě si z hodin zeměpisu vzpomenete na klasický školní glóbus. Pokud zrovna pátráte v paměti, kam jste kouli v plastikovém stojanu polepenou papírovou mapou uklidili, přestaňte namáhat svůj mozek a pojďte se podívat na to, jaké možnosti přináší glóbus na počítači. Představíme vám program
WinGlobe, který nejen může nahradit obyčejný glóbus, ale dokáže ještě mnohem více.
Po spuštění se na obrazovce objeví plovoucí trojrozměrný model Země, který se ovládá myší. Levé tlačítko slouží k otáčení glóbusu a dvojklik pak k centrování obrazu. Pod pravým tlačítkem se skrývá kontextové menu nabízející zvětšení (právě aktivní oblast se roztáhne přes celou obrazovku) a změna měřítka. Kromě toho můžete zapnout automatickou rotaci, takže se vám glóbus bude otáčet stejně rychle jako skutečná Země, případně si lze přes Internet seřídit čas podle více než dvacítky atomových hodin po celém světě.
V menu Options lze zapnout nebo vypnout zobrazování následujících objektů:
- den a noc
- síť rovnoběžek a poledníků
- jména zemí
- jména velkých měst
- umístění velkých měst
- hranice států
Dále je možné nastavit intenzitu světla nebo rychlost rotace kolem osy.

Čím se WinGlobe liší od obyčejného glóbusu? Řadou věcí. Jednou z nich je například zobrazování aktuálního stavu počasí na základě dat získaných přes Internet z meteorologických serverů. Lze nastavit, zda chcete stahovat informace o počasí při spuštění Windows každou hodinu nebo jen tehdy, když se připojíte k Internetu, a dále máte možnost volby mezi uváděním teplot v Celsiích a Fahrenheitech.
Dalším zásadním rozdílem, který tento program výrazně vyvyšuje nad stolní glóbus, je vyhledávání měst a zemí. Stačí jen zadat název a stisknout tabulátor. Během zlomku vteřiny se dozvíte zeměpisnou šířku a délku vybraného místa, místní datum a čas, aktuální stav počasí (pomocí grafických symbolů) a počet obyvatel. Pokud stisknete tlačítko Go there!, zobrazí se vám příslušné místo přímo na mapě, a jestliže stisknete ikonku s letadlem, dozvíte se další informace z webových stránek tohoto programu. Po zadání dalšího místa se navíc v dolní liště zobrazuje vzdálenost v kilometrech a mílích a rozdíl zeměpisných šířek a délek. Vyhledávat lze také podle zeměpisné polohy.
Maximalizace, tedy přepnutí do celoobrazovkového režimu, vám přinese skutečně pěkný pohled na mapu celé naší planety, která byla vytvořena na základě snímků pořízených americkými geografickými satelity. Tento režim ale vyžaduje poměrně silný počítač, zejména grafickou kartu. Na Celeronu 366 MHz se 64 MB RAM a grafikou ATI XPert 98 s 8 MB RAM byl obraz vykreslován velmi pomalu, a pokud budete chtít v tomto režimu na podobném stroji mapou pohybovat, je nutné počítat s delší odezvou.
Celkově hodnoceno - jedná se o užitečný a pěkně provedený program, který mohou využít vaše ratolesti ke studiu zeměpisu prakticky na jakékoli škole, ale třeba i vy k zopakování vědomostí, vyhledávání měst a států, nebo zjišťování počasí před odletem na dovolenou.
Malou výtku budu mít k odinstalaci, která ponechala v registrech větev HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Djuga Software\WinGlobe, což by se správnému odinstalačnímu programu stávat nemělo.
Shareware, registrační poplatek 15 USD, Download, velikost: 2,03 MB