WinEPOC: z druhého břehu

Přestože je uživatelské rozhraní kapesních počítačů Psion poměrně propracované, má některé nedostatky. Protože je většina z nás zvyklá ze stolních počítačů na spodní lištu s přehledem spuštěných programů a tlačítko Start, není důvod, proč si jej nedopřát také na našich Psionech.

Oč se vlastně jedná? Jak jsem již naznačil – WinEPOC je alternativní pracovní prostředí pro kapesní počítače s operačním systémem Epoc32 R3 - R5. Program nabízí intuitivní ovládání v přehledném kabátku velmi se podobajícím pracovní ploše systému Windows ze stolních počítačů. Na ploše můžete mít tapetu, zástupce aplikací i dokumentů. Ve spodní stavovém řádku najdete známé tlačítko Start, přehled všech spuštěných programů a mnoho dalšího.

Přestože k systémům Windows lze mít jisté výhrady, musím však uznat, že jejich pracovní prostředí reprezentované právě plochou a taskbarem je skutečně dobře vymyšlené.

Kde co najdeme

Nejdůležitějším prvkem WinEPOCu je pracovní plocha, jejíž vzhled i vlastnosti jsou velmi dobře nastavitelné. Na plochu můžete umísťovat nejen zástupce programů, ale také dokumentů či internetových stránek – taková internetová stránka se pak otevře ve vámi zvoleném webovém prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi užitečná je možnost tvorby poznámek přímo na ploše. Poznámky si lze představit jako malé lístečky s textem přilepené na pracovní plochu. Pokud je pro vás jedna plocha příliš limitující, není nic jednoduššího, než si vytvořit další – WinEPOC totiž podporuje až dvacet pracovních ploch, mezi kterými můžete jednoduše a rychle přepínat.

Ve spodní části obrazovky najdete přehled spuštěných úloh, které můžete rychle spouštět pouze jediným ťuknutím dotykového pera na obrazovku. V jeho pravé části jsou nejenom hodiny, ale také informace o bateriích, zvuku, obsazeném místě na disku i paměťové kartě nebo třeba o probíhající komunikaci se stolním počítačem.

Do morku kostí

WinEPOC je skutečně velmi provázán s operačním systémem – může se asociovat k ikoně Systém a tak se nastavit jako výchozí správce počítače. Provázání jde ale dál – v nabídce start najdete naposled spuštěné soubory a můžete odtud také vytvářet nové dokumenty, emailové zprávy, textovky….

Klepněte pro větší obrázek

Protože je WinEPOC náhradou současného Systemu (Shellu), najdete zde také funkce pro přepínání běžících úloh pomocí klávesové zkratky (volitelně Ctrl+Mezerník nebo Ctrl+Tabelátor), která je snadno přístupná i mimo WinEPOC.

Nejnovější verze 2.0 pracuje na všech Psionech – tedy i na malém Psionu Revo nebo na barevném Psionu netBook. Na stránkách programu je k dispozici česká i anglická jazyková lokalizace programu.

WinEPOC je shareware – můžete si jej vyzkoušet a poté se rozhodnout, zda do něj své peníze investujete. Myslím si však, že vzhledem ke schopnostem a možnostem tohoto programu není šesti set korunový registrační poplatek nijak vysoký – spíše naopak.

Diskuze (5) Další článek: Kino jako řemen

Témata článku: Windows, Jazyková lokalizace, Malá část, Win +, Druh, Revo, Přehledné prostředí, Pracovní plocha, Ctrl + Mezerník, Mezerník


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5