Windy | Počasí

Windy.com nově zobrazuje znečištěný svět. Evropa je na tom relativně dobře

Meteorologická interaktivní mapa Windy.com nově zobrazuje také stav a předpověď chemického znečištění v přízemních vrstvách atmosféry a prašnost.

Služba čerpá data z evropského projektu Copernicus Atmosphere Monitoring Service a nad mapou světa zobrazuje třeba koncentraci oxidu dusičitého (NO2), kterou zvyšuje zejména automobilová doprava, nebo koncentraci prachových částic (PM2,5) a aerosolů.

Klepněte pro větší obrázek
Dnešní koncentrace NO2 ve světe. Evropa je na tom ve srovnání s USA a Asii relativně dobře. Svůj podíl mají i přísné emisní limity v EU.

Když si některou z těchto vrstev aktivujete z nabídky, uvidíte, jak znečištění koreluje s aktivitou člověka. Znečištění oxidy dusíku se tedy nejvíce projevuje třeba v zemích Beneluxu a Německu v oblastech tamních aglomerací a souměstí a pak obecně v oblastech velkých měst. 

Klepněte pro větší obrázek
Koncentrace NO2 při severním pobřeží Afriky v pruhu, který kopíruje námořní trasy

Zajímavý je i pohled na severní pobřeží Afriky a spojnice mezi velkými přístavy, které zase korelují s námořní nákladní dopravou. Právě ta je považovaná za jednoho z největších znečišťovatelů.

Ve srovnání s Asií – především Čínou a Indií – je však Evropa docela čistým místem k životu. Stejně dobře vychází i při porovnání s USA. Svou roli hrají i přísnější emisní limity v EU.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce prachu ve vzduchu generují v globálním měřítku pouště

Téměř identickou meteorologickou mapu světa nabízí i konkurenční VentuSky.com. Oba projekty s mezinárodním přesahem jsou přitom českého původu.

Diskuze (28) Další článek: Kvůli penězům končí druhý z velké čtyřky: NASA vyřadí kosmický dalekohled Spitzer

Témata článku: Web, Windy, USA, Evropa, Německo, Evropská unie, Počasí, Znečištění, Meteorologie, Afrika, Mapa, Oxid, Emisní limit, Severní pobřeží, Benelux, Mapa světa, Koncentrace, Asie, Pobřeží Afriky, Čína a Indie


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch