Windy | Počasí

Windy.com nově zobrazuje znečištěný svět. Evropa je na tom relativně dobře

Meteorologická interaktivní mapa Windy.com nově zobrazuje také stav a předpověď chemického znečištění v přízemních vrstvách atmosféry a prašnost.

Služba čerpá data z evropského projektu Copernicus Atmosphere Monitoring Service a nad mapou světa zobrazuje třeba koncentraci oxidu dusičitého (NO2), kterou zvyšuje zejména automobilová doprava, nebo koncentraci prachových částic (PM2,5) a aerosolů.

Klepněte pro větší obrázek
Dnešní koncentrace NO2 ve světe. Evropa je na tom ve srovnání s USA a Asii relativně dobře. Svůj podíl mají i přísné emisní limity v EU.

Když si některou z těchto vrstev aktivujete z nabídky, uvidíte, jak znečištění koreluje s aktivitou člověka. Znečištění oxidy dusíku se tedy nejvíce projevuje třeba v zemích Beneluxu a Německu v oblastech tamních aglomerací a souměstí a pak obecně v oblastech velkých měst. 

Klepněte pro větší obrázek
Koncentrace NO2 při severním pobřeží Afriky v pruhu, který kopíruje námořní trasy

Zajímavý je i pohled na severní pobřeží Afriky a spojnice mezi velkými přístavy, které zase korelují s námořní nákladní dopravou. Právě ta je považovaná za jednoho z největších znečišťovatelů.

Ve srovnání s Asií – především Čínou a Indií – je však Evropa docela čistým místem k životu. Stejně dobře vychází i při porovnání s USA. Svou roli hrají i přísnější emisní limity v EU.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce prachu ve vzduchu generují v globálním měřítku pouště

Téměř identickou meteorologickou mapu světa nabízí i konkurenční VentuSky.com. Oba projekty s mezinárodním přesahem jsou přitom českého původu.

Diskuze (28) Další článek: Kvůli penězům končí druhý z velké čtyřky: NASA vyřadí kosmický dalekohled Spitzer

Témata článku: Windy, Web, Evropa, USA, Evropská unie, Německo, Počasí, Afrika, Znečištění, Meteorologie, Pobřeží Afriky, Koncentrace, Emisní limit, Benelux, Čína a Indie, Severní pobřeží, Žně, Asie, Mapa, Mapa světa, Oxid


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky