Předpověď počasí Windy je skvělá, ale obsahuje tolik funkcí, že aplikace i web jsou složité. Jenže když víte, kam kliknout, získáte z Windy informace, které vám jiné služby nenabídnou.
Tohle není uživatelská příručka. Chceme stručně ukázat užitečné informace a vrstvy, které se mohou hodit teď v zimě. Ať už míříte na hory a zajímá vás sníh; nebo běhat či na kolo a hledáte, jestli to nebude klouzat; nebo jednoduše chcete vědět, jak bude.
Všechy tipy využijete v bezplatné verzi aplikace, jen v závěru článku zmíníme výhodu placené verze. Obrázky jsme snímali z mobilní aplikace v tabletu, ale prostředí je (až na drobnosti) stejné jako v aplikacích pro mobily (Android, iOS) a jen mírně jiné to je ve Windy na webu. Vezměte do ruky mobil a tipy hned vyzkoušejte.
Vrstva Meteoradar
Základem je meteoradar, který ukazuje, kde právě prší nebo sněží. Z barvy poznáte sílu deště a z animace, kam se srážkové mraky pohybují. Za bouřek Windy také téměř v reálném čase ukazuje zachycené blesky.
Meteoradar na rozdíl od předpovědních vrstev Windy zobrazuje aktuální situaci; případně historii, když jezdcem posunete doleva. Posouvání doprava pak předpovídá, kam se dešťové a sněhové mraky dostanou v příští hodině.
Meteoradar nerozlišuje, jestli padá sníh nebo déšť. Detekuje obecně srážkovou oblačnost (vodní kapky a ledové krystaly v oblacích), ale už nepozná, v jakém skupenství voda dopadne na povrch.
Když mapou v aplikaci pohnete, uprostřed displeje se ukáže křížek a vlevo nahoře hodnota v daném místě pro danou vrstvu. U meteoradaru je to množství vody v milimetrech za hodinu. Dole na displeji potom najdete barevnou lištu: legendu, ze které poznáte, jakým hodnotám odpovídají barevné plochy v mapě.
Tímto způsobem se ve Windy chovají téměř všechny vrstvy:
- Předpověď se ukazuje graficky nad podkladovou mapou.
- Ve spodní části displeje je legenda v podobě barevné lišty.
- V levém horním rohu najdete absolutní hodnoty vybraného parametru pro vybrané místo.
Tip: Používejte rychlé menu
Všechny předpovědní vrstvy Windy najdete v hlavní nabídce, ke které se v aplikaci dostanete přes červené tlačítko „hamburger“ v pravém spodním rohu. Používat hlavní menu je ale zdlouhavé. Lepší je vybrat si v něm vrstvy a zobrazení, která vás zajímají, a poskládat si je do rychlého menu, které se ukáže stisknutím špendlíku. Menu se po výběru vrstvy hned skryje.
Rychlá nabídka je pod špendlíkem. Jsou tady přímo vybrané vrstvy, které se v zimě mohou hodit
Své vrstvy si z hlavního menu (z toho pod hamburgerem) vyberete podržením prstu na ikoně. V rohu se pak u nich ukáže špendlík, stejným způsobem je z rychlého menu odstraníte.
Stejně si v hlavním menu vyberete i styly podkladové mapy: opět podržením prstu na řádku, tady se ale vybrané položky nijak neodliší. Doporučuji hlavně dva styly: Prázdná mapa a Předpovězené počasí. S ním (to je ten vybraný obláček na obrázku výše) uvidíte u měst na mapě přímo hodnoty předpovědi pro vybranou vrstvu.
A teď už pojďme k zimním předpovědním vrstvám. Klikněte na šipku.
Pokračování 2 / 8
Vrstva Teplota
U většiny vrstvev najdete dole časovou lištu, ve které můžete posouvat prstem. Nad mapou se bude barevně vykreslovat předpověď pro vybraný den a čas.
Když budete mít aktivní podkladovou mapu Předpovězené počasí (viz tip na předchozí straně), u měst rovnou uvidíte údaje – zde u teploty stupně Celsia. Jinak se můžete orientovat podle barevné škály ve spodní části displeje nebo podle údaje v levém horním rohu pro vybrané místo pod křížkem.
Můžete také kliknout na trojúhelník v liště a nechat si předpověď animovat.
Windy v zimě u teploty pěkně rozlišuje bod mrazu. Když je nula nebo nižší teploty, jsou barvy modré a pokračují do fialové. Když uvidíte zelenou, znamená to, že bude nad nulou a sníh začne tát.
Vrstva Déšť, bouřky
V této vrstvě Windy ukazuje, kdy a kde bude pršet. A také o jaké srážky půjde – v zimě grafickou formou rozliší sníh, mokrý sníh, déšť ze sněhem. Bez ikonek v pozadí je to pak samotný déšť. Množství srážek opět rozlišuje barva.
Uvedené hodnoty odpovídají odhadovanému množství deště nebo sněhu za tři hodiny od času předpovědi. Množství deště udává Windy v milimetrech, sníh v centimetrech a 1 mm deště odpovídá 1 cm sněhu.
Ve Windy si můžete zobrazit, kolik srážek spadne během zvoleného období. A má ještě jednu lepší vrstvu pro odlišení druhu srážek.
Pokračování 3 / 8
Vrstva Úhrn srážek
Tohle je jiný typ předpovědní vrstvy než v předchozích případech. Dole není výběr času a možnost animace, ale hned dva jezdce, kterými nastavíte interval. Levý jezdec znázorňuje začátek, pravý konec. Na mobilech si pak vybíráte konkrétní období: 12 h, 24 h, 2 dny atd. Mapa ukáže, kolik milimetrů srážek v nastaveném časovém intervalu naprší.
V této vrstvě s úhrnem srážek jsou hodnoty udávané vždy v milimetrech, nerozlišuje se tady déšť a sníh.
Během zářijových povodní právě tato vrstva dokázala výstižně ukázat, co Česko čeká. Takhle vypadala ve středu 11. září předpověď úhrnu srážek do sobotního poledne.
Na tomto obrázku je ukázka z webového Windy. Hodnoty z vybrané vrstvy ukazuje tímto způsobem po kliknutí do mapy. Rozevřením šipky se potom dostanete k hodinové předpovědi
Druh srážek
Tohle je skvělý pohled pro zimní předpovědi. Jestli bude pršet nebo sněžit poznáte i z vrstvy Déšť, bouřky; tady je to ale mnohem názornější. Oblasti s různými typy srážek jsou výrazně odlišené.
V legendě si všimněte, jaké druhy srážek Windy rozlišuje: déšť, mrznoucí déšť, smíšený led, sníh, mokrý sníh, déšť se sněhem. V levém horním rohu opět vidíte tříhodinový výhled: u deště v milimetrech, sníh v centimetrech.
Pro předpověď sněhové pokrývky se ve Windy hodí používat následující dvě vrstvy.
Pokračování 4 / 8
Vrstva Nový sníh
Podobně jako u souhrnu srážek si vyberete časový interval a mapa ukáže, kolik během něj napadne nového sněhu. V rohu je opět číselná hodnota. V tomto typu předpovědi ukazuje součet pro celý nastavený interval a u sněhu se udává v centimetrech.
Vrstva Hloubka sněhu
Zatímco předchozí předpověď ukazovala pouze množství nového sněhu, který má napadnout, tato vrstva odhaduje, kolik ho bude na povrchu.
Windy ale samozřejmě nebere v úvahu umělé zasněžování na sjezdovkách. Je to předpověď počasí. Tento pohled je ale skvělý třeba pro běžkaře. Ukáže, kde lze třeba o víkendu čekat dobré podmínky.
V našich zeměpisných šířkách, kde se sníh čím dál víc přesouvá jen do hor, se může hodit také vrstva Výšková hranice mrazu. Ukazuje, v jaké nadmořské výšce se teplota dostane pod nulu.
Do další části jsme vybrali tři vrstvy, které souvisejí s mlhou, mraky a dohledností.
Pokračování 5 / 8
Vrstva Mlha
Jak vznikne typická podzimní a zimní mlha? V noci se ochlazuje zemský povrch a od něj přilehlá vrstva vzduchu. Chladný vzduch ale pojme menší množství vlhkosti. Jakmile se relativní vlhkost vzduchu dostane na 100 %, vzduch už nepřijme další vodní páru a ta začne kondenzovat – začnou se tvořit malé vodní kapičky, mlha.
Vrstva Mlha ve Windy předpovídá, kde se mlha objeví. Barevně rozlišuje oblasti, kde může jít o mrznoucí mlhu.
Vrstva Mraky
Vypadá to podobně jako mlha, tato vrstva ale ukazuje celkovou oblačnost pro vybraný den a hodinu. Sytost šedé odpovídá podílu oblohy pokryté mraky. Pokud má v daném místě navíc pršet, Windy k překrytí přidá barevný nádech, podobný jako u vrstvy Déšť, bouřky.
Vrstva Dohlednost
S mraky a mlhou souvisí vrstva Dohlednost. Ukazuje, do jaké dálky budou sledované objekty jasně viditelné. Poznáte, jestli na horách dohlédnete až do údolí, nebo nanejvýš k nejbližšímu smrčku.
Z vrstev týkajících se větru by se vám v zimě mohly hodit následující tři.
Pokračování 6 / 8
Vrstvy Vítr a Poryvy větru
Tyto dvě vrstvy ukážu najednou. Obě udávají sílu větru v jednotkách rychlosti. Já jsem si zvykl na km/h, ale podobně jako u dalších si ve Windy můžete nastavit, co vám nejvíc vyhovuje.
Vítr udává stabilnější, vyrovnanější hodnotu – odpovídá tomu, jak bude venku většinu času foukat. Tento průměrný vítr potom ovlivňuje pocitovou teplotu, která bývá v zimě nižší než reálná teplota. Poryvy větru jsou pak náhlá, krátkodobá zesílení, která trvají třeba jen několik sekund.
Windy ukazuje sílu a směr větru také animací částic, které přebíhají přes mapu. Pro lepší přehlednost obrázků v článku jsem je vypnul (Menu, Animace částic).
Vrstva akumulace větru
Podobně jako u dalších vrstev tohoto typu si pomocí jezdců nastavíte počátek a konec období, které chcete sledovat. U větru ale Windy nemůže sečíst, kolik toho nafouká, místo toho ukazuje nejsilnější úroveň nárazů větru ve vybraném období.
Kromě předpovědních vrstev si ve Windy můžete zobrazit také hodinovou souhrnnou předpověď pro vybrané místo. Můžete si vybrat několik variant a poradíme, jak se v nich vyznat.
Pokračování 7 / 8
Vyznejte se v předpovědi a meteogramu
V pravé části šedého pruhu při zobrazení s křížkem je odkaz Předpověď pro tuto lokaci. Ve spodní části okna zobrazí panel s předpovědí pro příští dny. Standardně je členěná po třech hodinách, s předplatným Premium může být rozlišení i hodinové a uvidíte až patnáct dnů dopředu (předpověď na tak vzdálené období je samozřejmě jen orientační).
V horním panelu se dny pro základní orientaci vidíte převažující počasí a nejvyšší teplotu. Z barevné lišty pod dny hned poznáte, kdy bude silnější vítr, a ikony pod lištou naznačí déšť nebo sníh.
Spodní blok ukazuje jednotlivé dny po hodinových intervalech. Popisuji řádky shora:
- Dny a tříhodinový blok (s předplatným Premium si ho můžete přepnout na hodinovou předpověď)
- Ikona převažujícího počasí v tomto bloku
- Teplota (teplotu znázorňuje také barevný plošný graf za těmito dvěma poli)
- Déšť nebo sníh: s hodnotou srážek v milimetrech (u sněhu v centimetrech) a také pomocí kopečků grafu v pozadí
- Lišty vítr a poryvy větru. Tady se dá dobře orientovat podle barvy: když vidíte podbarvení, bude foukat. A když jde barva k červené, vítr bude hodně silný.
- Směr větru
Ale to je jen základní pohled na předpověď počasí. Ve spodní části pod položkou Zobrazit jako můžete vybrat zobrazení Meteogram s dalšími užitečnými detaily.
Pod teplotou vzduchu je zde navíc teplota rosného bodu. Když se obě přiblíží, vzdušná vlhkost může začít kondenzovat a podle okolních podmínek se projeví jako rosa nebo rovnou mlha.
Všimněte si jemného grafu v pozadí za ikonami počasí. Horní linka vyjadřuje teplotu vzduchu, spodní teplotu rosného bodu. Když vidíte, že se linky dostaly k sobě, jsou splněny podmínky pro kondenzaci vlhkosti ze vzduchu.
Je zde opět rychlost a poryvy větru, tentokrát v jedné dvojliště.
Zajímavá je spodní část s mraky. Poznáte z nich, jaká hustá bude oblačnost a jak budou mraky vysoko.
Přes mraky jdou sloupečky se srážkami, tady jsou navíc barevně odlišené podle typu. V ukázce je u vybrané hodiny vidět, že bude hlavně sněžit, ale přidá se trochu i déšť.
Hodnoty v úplně spodní liště ukazují výškovou základnu mraků. Barvy rychle indikují, kdy bude zataženo. Na obrázku je hodnota nula, mraky na úrovni povrchu, takže lze čekat mlhu.
Předpověď větru
Vedle meteogramu najdete ve Windy také předpověď Vítr. Ukazuje předpověď větru, sílu a směr podle více předpovědních modelů. Kromě tabulky uvidíte směr a sílu větru také grafickou formou přímo v mapě.
Můžete vyzkoušet také předpověď Airgram. Prostřednictvím meteorologických symbolů ukazuje sílu a směr větru v několika výškových hladinách, k tomu také teplotu. Podobně jako u meteogramu přidává blok s oblačností.
Pokračování 8 / 8
Vyzkoušejte různé předpovědní modely
Ve Windy si můžete vybrat z několika předpovědních modelů. Některé modely pokrývají velká území, jiné jsou spíše lokální. Liší se také horizontálním rozlišením, jak často jsou aktualizované, jak moc do budoucnosti vidí. A také jak jsou přesné, ale jak už to u předpovědí bývá, jednou se daří jednomu, jindy jinému.
Volba modelu pro předpovědní vrstvu v hlavní nabídce. Číslo ukazuje rozlišení modelu: třeba Icon-D2 je velmi detailní, jeden výpočetní bod reprezentuje území 2,2 × 2,2 km
Základní model pro Evropu je ECMWF, vyzkoušejte ale i jiné, je zde třeba i český Aladin. Pro předpovědní vrstvy je nastavíte v hlavním menu, v panelu Předpovědní model.
Model můžete měnit i v panelu s hodinovou předpovědí, pomocí volby ve spodní červené liště. Zde je potom také položka Porovnat, kdy uvidíte předpověď všech modelů dostupných v daném místě nad sebou.
Srovnání předpovědních modelů: podívejte se na předpověď, potom ji srovnejte s realitou a hledejte, který model vám bude nejvíc vyhovovat
Ne všechny modely ukazují všechny metriky předpovědi počasí. Když si vyberete předpovědní vrstvu, kterou aktuálně zvolený model nepokrývá, Windy vás přepne na jiný.
Tip na úplný závěr: Podívejte se také na widgety Windy, které si můžete nastavit na plochu telefonu. Aplikace jich nabízí několik typů, další mají k výběru předplatitelé. V nastavení widgetu si můžete zvolit místo chcete zobrazovat (standardně se bere z GPS) a také předpovědní model, který vás zajímá.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně