WinDVD Creator: vlastní DVD rychle a snadno

WinDVD Creator je velmi jednoduchý nástroj pro vytváření vlastních DVD. Můžete vložit již nahrané video, zachytit film z televize, přidat obrázky, titulky, hudbu, vytvořit jednoduché menu a přidat různé přechody mezi kapitoly. Výsledek lze vypálit jako DVD, VCD či SVCD.
Kapitoly článku

Po spuštění programu se zobrazí základní okno, které má velmi jednoduchou funkčnost. Vše je zde totiž řešeno víceméně stylem průvodců, DVD vytvoříte v několika velmi rychlých krocích. Nejprve si nachystejte vše, co budete potřebovat, tedy zejména videa, která hodláte na DVD umístit, případně obrázky a hudbu, která bude hrát na pozadí. Video je možné rovněž nahrát z kamery nebo televize, pokud máte příslušné vybavení; zkusil jsem televizi, kameru (zatím) nemám.

Video lze vložit z disku, kamery i TV

Základem DVD je video, proto začnu jím, konkrétně nahráním z televize. Přepněte se na záložku Capture. V pravé části okna se zobrazí prostředek, který se o nahrávání televizního signálu stará, zde konkrétně čip BT 829 na televizní kartě ATI All-in-Wonder 128; poklepejte na něj. V levém okně se zobrazí aktuální kanál, který můžete přepínat pomocí tlačítek vpravo. Jakmile naladíte požadovanou stanici, stiskněte velké tlačítko s červeným puntíkem – spustí se nahrávání. Tlačítkem se obdélníkem pak nahrávání ukončíte. Nově nahrané video se přidá do okna s názvem Import.

Pokud chcete měnit nastavení videa, stiskněte tlačítko s klíčem (vedle šipek). Zde měníte zdroj signálu s videem, vstup zvuku, kvalitu nahrávání a formát; standardně MPEG-1 v rozlišení 320 x 288 bodů. Vzhledem k tomu, že DVD má přece jen vyšší rozlišení, můžete nastavit i jiný typ komprese.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Nahrává se video z televize. --- Nastavte si kvalitu nahrávání.

Budete-li chtít vložit na DVD další videa apod., přepněte se na záložku Edit. Zde tlačítkem Import vložte do projektu jakékoliv podporované video, např. ve formátu MPEG, AVI aj. Všechna vložená videa se vloží do „banku“, odkud je pak můžete přesunovat do polí v dolní části okna. Pamatujte, že na pořadí záleží, určuje totiž to, jak se bude DVD přehrávat. Vložit můžete i videa, co jste prve nahráli z kamery nebo televize.

Klepněte pro větší obrázek  Vložit je možné existující video na disku.

Poznámka: Je celkem jedno, v jakém formátu video vložíte, při kompilováníní výsledného DVD dojde k jeho překódování.

Titulky, zvuky a obrázky

V levém sloupečky pod tlačítkem Import je celkem pět ikon. První přidává do „banku“ videa, další obrázky, další zvuky, přechody a titulky. Vkládání obrázků a zvuků je stejné jako u videí, zkrátka najdete na disku podporovaný soubor; obrázky např. ve formátu JPEG, zvuk třeba v MP3. Rovněž obrázky můžete přetahovat myší do políček.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Do projektu můžete vložit také obrázky a zvuky, třeba ve formátu MP3.

Mezi jednotlivá pole lze vkládat různé přechody, Creator jich nabízí celou řádku. Vyberte si jeden a přetáhněte mezi pole, kde se má přechod zobrazit. Samozřejmě mezi kapitolami žádné přechody být nemusí, záleží na vás. Pokud jste do projektu (polí) vložili i obrázek, můžete jej podbarvit zvukem – přetáhněte ho na obrázek, přičemž se na něm zobrazí malá ikona notičky. Pokud na ikonku poklepete, v horní části okna se zobrazí obrázek, kde si budete moci nastavit, jak dlouho bude obrázek zobrazen a jak dlouho tedy bude hrát vložená hudba (pokud je tak dlouhá). Standardně je nastaveno pět sekund. Hudbu lze vložit i k filmu, ale to má smysl jen tehdy, pokud film nemá svůj vlastní zvuk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyberte si přechod a přetáhněte jej mezi pole. --- u obrázku lze nastavit, jak dlouho se má zobrazovat.

K videím i obrázkům lze vložit i titulky; vyberte si způsob, kterým se mají objevit, je jich podobně jako přechodových efektů celý řada. Titulkování se hodí např. k označení domácího videa; pokud máte na DVD deset klipů ze života, do titulků můžete napsat třeba datum a místo pořízení klipu. Obrázek je standardně zobrazen tak dlouho, dokud nezmizí titulek, dobu lze stejně jako u doby přehrávání hudby na pozadí prodloužit. Klidně si tak můžete na DVD vypálit slideshow.

Klepněte pro větší obrázek  K obrázkům či klipů lze přidáváat titulky,
vybírat je možné několik typů efektů „objevení se“ a zmizení titulků.

Témata článku: Video, DVD, Červené tlačítko, Film, Obrázek, Filmy, Rychlé vkládání, Záložka, Import, Menu, Finální video, Zvuk, Tříminutové video, Konec videa, VLA, Nahrané video, Pořízený obrázek, Přechod, Televize s DVD


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky