Windows XP vs. Windows 98SE (výkon nadovšetko)

Aj keď oficiálny nástup Windows XP už máme nejaký ten týždeň za sebou, veľa používateľov sa možno práve v týchto dňoch rozhoduje či na XPčka vôbec prechádzať. Pre tých ktorých zaujíma výkon ich počítača nadovšetko prinášame krátke porovnanie výkonov.
 

Samozrejme XPčka sú podľa Microsoftu najkrajšie, najšikovnejšie, najprepracovanejšie, najdrahšie a najstabilnejšie windowsy ... :-)
Ale sú aj rýchle ? Každý vraví že áno.

My vám ukážeme krátke porovnanie výkonov v testovacích aplikáciách nainštalovaných vo Windows 98SE a Windows XP.

Každá z verzií bola najprv čisto nainštalovaná a otestovaná. Windows 98SE aj Windows XP boli pred testmi updatované cez Windows Update. 98SE bolo nainštalované na súborový systém FAT 32 a XP na NTFS.

Insider

Každý operační systém běžící na určitém harware má na chod daného programu svůj specifický vliv. Celou záležitost můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě části:

  • na výkonové otázky spojené s ovladači - různé operační systémy (i různé verze Windows) používají ovladačů odlišné koncepce (tím zejména myslím na specifický vztah mezi ovládači a jádrem operačního systému). Obecně lze říci, že Win9x (95, 98) využívaly virtuální ovládače typu vxd jež při mírně nižší stabilitě (jsou často těsněji spojené s jádrem operačního systému) poskytují vyšší výkon, zatímco Win Me, 2000 a XP využívají především ovládačů typu WDM (Windows Driver Model), jež jsou pomalejší, avšak z hlediska stability na zcela jiné úrovni.

Poznámka: Windows XP mají systém oddělení ovladačů od jádra propracován již poměrně důkladně - důkazem toho je možnost instalace ovladačů bez restartu nebo i tzv. "driver rollback" v případě, že dojde k instalaci nesprávného driveru.

  • otázka managementu a přidělování "zdrojů" PC - paměti, procesorového času, procesorové i diskové cache, cacheování zápisu a čtení na disk atd. Zde je vliv interního managementu OS na chod aplikace ještě evidentnější. Myslet si totiž, že aplikace běžící na popředí má k dispozici 100 nebo i 98% zdrojů PC by bylo hodně naivní. Pokud bychom i nakrásně měli k dispozici obrovskou paměť (a zde by tedy problém nebyl) - stále musíme brát v úvahu, že je zde celá řada činností operačního systému, které si pro své účely "ukusují" svůj procesorový čas. Zde jsou evidentně bezpečnější systémy v mírné nevýhodě - stále provádějí spoustu "výkonově zbytečných" operací sloužících k monitorování probíhajících procesů, ke sledování integrity dat a k tomu, aby po chybě bylo možno provést zotavení systému.
  • další otázkou je výkon souborového systému (FAT, FAT32, NTFS...) - pokud program nepoužívá intenzivně disk je vliv tohoto kriteria poměrně omezený. I zde v zásadě platí - čím bezpečněji, tím pomaleji (i když optimalizace i v tomto ohledu činí téměř zázraky).

Testy

Testovacia zostava
CPU AMD T-bird 1.4 @1500MHz
Pamäť 256MB, Kingmax PC2400 DDR
MABO MSI K7T266 Pro2-RU
Video Visiontek GeForce 3
HDD Maxtor 40G 7200rpm HD
Zvuk on-board
DVD Pioneer
OS Windows 98 SE a Windows XP
Drivery nVidia Detonator 21.83 s defaultným nastavením.

Benchmarky: Poďme pekne postupne a začnime so Sandrou (CPU, mulitmedia, a pamäte)

Tu sa ešte Windowsy sa držia bok po boku.

Pri multi-media testoch už vidíme rozdiel. 98SE má navrch v Integer skóre a XP je na tom lepšie v operáciách s plávajúcou desatinnou čiarkou. To naznačuje že XP má lepšiu podporu a implementáciu technológií ako sú MMX, 3D Now atď.

Windows XP má miernu prevahu v FPU aj INT MMX skóre, ale nie oveľa.

Teraz sa pozrime na testy v 3D markoch aby sme sa pozreli na to, ako to dopadne v hrách.

Ako vidíme Windows 98SE je jasný víťaz. Aj po tom, čo nVidia optimalizovala ovládače pre XPčka, 98SE vedie v oboch hráčskych benchmarkoch.

Na potvrdenie si urobíme ešte test v Quake3

Win 98SE tu získal tiež najviac bodov - v rozlíšení pod 1600 x 1200 - tam sa oba systémy výkonom úplne vyrovnali. Ale platí, že 98SE je výkonnejšia na 640 x 480 aj 1024 x 768.

Ďalším benchmarkom bude menej známy N-Bench od AMD:

 

XPčko sa drží svojho trendu a svojho druhého miesta :-)

Posledným testom bude DronezMark:

Ten nám ukazuje minimum, maximum a priemerné FPS čo nám dáva viac informácií ako len score (ako je to napr. u 3D Marku) Dronez využíva nVidia nFiniteFX engine a je tiež silne optimalizovaný pre Intel P4. 98SE má navrch len pri minime FPS.

Zhodnotenie

Vyzerá to teda tak, že sme odovzdali korunu pre víťaza Windows 98SE? Aj keď je XP v týchto dňoch na "celosvetovom obchodnom ťažení", 98SE pravdepodobne zostáva kráľom hrubého výkonu.

XPčko vám dá animácie a obrázky, pekný interface a stabilitu, ale ak ste zvyknutý zo svojho stroja dostávať každučký kúsoček výkonu, bude najlepšie ak si na separátnej partícii podržíte aj Win 98SE.

Chceme pripomenúť ešte jedno. Žiadny OS v tomto teste nebol tweakovaný. Na sieti je už množstvo tweakerov, ktoré umožňujú zvýšiť výkon XPčiek. Podobné tweakery ale nájdete aj pre Win 98....

Všetko závisí len od vás. Či obetujete nejakých 5 framov v hre za stabilný OS alebo nie.

Joro: Takové výsledky se daly očekávat - mimochodem, všimli jste si, jak si oba operační systémy jsou výkonově blízko. V této situaci nelze než gratulovat... Windows XP! A mé obvyklé přirovnání? Máte je zde: nejvýkonnější zážehové motory nejsou zrovna ty poslední... naopak - dříve, když zde nebyly tak přísné emisní limity dokázali konstruktéři z daného objemu "vytěžit" mnohem více koníků než dnes - a je úspěchem, když se dnes minulým číslům byť jen přiblíží (i to lze považovat za úspěch - nikdo přece nechce, abychom zažívali automobilový smog "na vlastní plíce").

[www.ocaddiction.com]
[www.3dguru.com]

[somtoja]

Diskuze (99) Další článek: Instalace Windows XP bez bootovatelné CD-ROM

Témata článku: Windows, Windows XP, Sandro, Cez, Určitý důkaz, Cacheování, Smog, Score, Wine, Window, Zážeh, Plíce, Emisní limit


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu