Windows XP vám bere 20 procent přenosového pásma

Předpokládám, že asi nebudete vědět, že si Windows XP nepozorovaně ve standardní konfiguraci rezervují 20 procent vašeho přenosového pásma sítě pro vlastní systémové služby. Nevadí vám to?
Důvodem rezervování dané části přenosového pásma je QoS, tedy Quality of Service. Zakládá se na tom, že je vhodné, aby byl v rámci přenosové kapacity sítě dostatečný prostor pro důležitou systémovou komunikaci a nehrozilo plné zatížení kapacity sítě nějakým okrajovým procesem. V rámci Windows XP Professional je toto integrováno přímo do systému, který ve výchozí konfiguraci omezí maximální přenosovou kapacitu pro aplikace na 80 procent maximální kapacity a zbylých 20 procent dává k dispozici systémovým službám.

Samotný systém Windows XP k limitu vyhraditelného přenosového pásma říká:

Určuje procento šířky pásma připojení, které systém může rezervovat. Tato hodnota omezuje kombinované rezervace šířky pásma všech programů spuštěných v systému.

Ve výchozím nastavení Plánovač paketů omezuje systém na 20 procent šířky pásma připojení, ale pomocí tohoto nastavení můžete výchozí hodnotu přepsat.

Pokud toto nastavení povolíte, budete moci pomocí pole Limit šířky pásma upravit množství šířky pásma, které si systém může rezervovat.

Pokud toto nastavení zakážete nebo nenakonfigurujete, použije systém výchozí hodnotu 20 procent připojení.

Důležité: Jestliže je limit šířky pásma nastaven v registru konkrétního síťového adaptéru, bude toto nastavení při konfiguraci takového adaptéru ignorováno.

Důležitý je řádek, který jsem zvýraznil kurzívou. I když systému explicitně zakážete rezervování přenosového pásma, přesto nastaví standardní výchozí hodnotu 20 procent. Pokud chcete svou síť využívat na 100 procent, musíte tedy toto povolit rezervování přenosového pásma a stlačit jej na nulu. Jak na to?

  • Přihlašte se jako administrátor
  • Spusťte gpedit.msc
  • Přejděte do local computer policy/administrative templates/network (případně Konfigurace počítače/šablony pro správu/síť)
  • Vyberte limit reservable bandwidth (limit vyhraditelného přenosového pásma) a v jeho nastavení jej povolte a nastavte na 0
  • Ukončete gpedit.msc
  • V nastavení síťového adaptéru se ujistěte, že je tam služba QoS packet scheduler (plánovač paketů technologie QoS)
Jen upozornění na závěr, je to patrné i ze článku, ale radši ještě jednou – rezervování šířky přenosového pásma může mít svůj užitečný smysl, v síti zůstává vždy nějaká volná kapacita pro případné špičky a vzájemnou komunikaci síťových prvků, není to tedy jen nějaká pomsta stahovačům dat. Přesto pokud chcete mít k dispozici plnou kapacitu sítě, nestačí toto jen vypnout. Musíte to paradoxně zapnout a stáhnout na nulu.
Diskuze (49) Další článek: Winamp 3.0 Beta 2 cold

Témata článku: Windows, Windows XP, Síťová komunikace, Bandwidth, Window, Pás, Zbylý prostor, Maximální hodnota, Windows +, Šířka, Brána, Win +, Volná kapacita, Limit


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5