Windows XP Service Pack 2 a novinky ve WiFi

První informace o českém Service Packu 2 pro Windows XP jsme vám nabídli již v pátek. Dnes se podrobněji podíváme na konfiguraci WiFi, kde se toho změnilo opravdu hodně.

O nových vlastnostech Service Packu 2 zaměřených na bezpečnost, je již poměrně dost známo. Nový vylepšený firewall, nabízející ochranu i ohledně komunikace směrem od uživatele na aplikační úrovni, nebo nové Centrum zabezpečení, to vše si žije ve světle ramp.  V rámci druhého Service Packu se ale také výrazně přepracovala správa bezdrátových sítí, které se budou nově konfigurovat jednodušeji.

Klepněte pro větší obrázekPrvní pozorovatelnou novinkou bezdrátových sítí, je nová ikonka s aktivitou bezdrátové sítě, která se zobrazuje na hlavním panelu. Doposud má tato ikonka stejnou podobu jako u drátových sítí a zejména u notebooků vybavených oběma rozhraními uživatel pořádně neví, která ikonka přísluší které síti. Ikonka bezdrátové sítě bliká podle aktivity nerozlišuje příchozí a odchozí provoz, navíc mně osobně připadá lehce odfláknutá. Červený štít na hlavním panelu pak patří novému Centru zabezpečení a protože nemám antivirový program, je červený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zcela přepracován byl seznam bezdrátových sítí v dosahu. Sítě se zobrazují v detailním přehledu, vidíte nejen textové názvy, ale i typy zabezpečení, sílu signálu a podobně. Lépe tedy můžete vyhodnotit vhodnost jednotlivých sítí pro připojení i bez toho, abyste je museli jednotlivě zkoušet. Upraven byl také dialog s konfigurací jednotlivých sítí, kde je nyní jen jeden seznam sítí, lze zapnout automatické připojování i k sítím, které nejsou v seznamu.

Průvodce sítí 

Novinkou, kterou budou mít jistě rádi správcové sítí, je průvodce konfigurací bezdrátové sítě. Vytvoří ste si základní nastavení sítě se všemi potřebnými parametry a pak si toto nastavení uložíte na USB disk. Pak stačí obejít jednotlivé počítače, zasunout USB disk, spustit automaticky nabídnutý konfigurační program a počítač se sám nastaví.

Microsoft v popisech zmiňuje, že by taková konfigurace přes USB klíč dala použít nejen na počítačích, ale i různých zařízeních, nejsme si ale zatím vědom žádného produktu, který by něco takového uměl. Možná že to časem na trhu bude. pak byste třeba tiskárnu s WiFi rozhraním nemuseli konfigurovat přes nějaké nepohodlné rozhraní, stačilo by zasunout USB disk a tiskárna by se sama nakonfigurovala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Průvodce instalací bezdrátové sítě. vybereme si novou síť nazvanou Wifinka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvolíme si automatickou konfiguraci přes USB disk (jednotku Flash dle terminologie Microsoftu). Pak s tímto diskem máme obejít jednotlivá zařízení. Microsoft tvrdí, že to bude fungovat i pro nastavení na přístupových bodech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při vložení USB disku do počítače se nabídne ke spuštění konfigurační program. Ten má jen dvě okna. První dotazovací, druhé informační. Po jeho činnosti najdete v seznamu preferovaných sítí novou nastavenou síť.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každé zařízení zpětně na disk zapíše svůj název, aby se ve výsledném přehledu ukázalo, která zařízení jsou součástí naší nové sítě. Pokud si vyberete ruční konfiguraci, dostanete obyčejný textový soubor, kde je popsané požadované nastavení sítě.

Správci sítě tak nebudou muset každému diktovat nastavení bezdrátové sítě. Bude stačit, když mu do počítače na chvíli strčí USB disk a je hotovo.

V rámci Service Packu 2 je v bezdrátových sítích podporováno i WPA šifrování. Opraveny jsou chyby s odpojováním ze sítí s vypnutým vysíláním SSID a několik dalších drobností. Na novinkách je nicméně vidět, že Microsoft zdůrazňuje rozdílný přístup k bezdrátové a klasické síti a citelně zlepšuje komfort práce s bezdrátovými sítěmi.

Diskuze (14) Další článek: Záznam online rozhovoru o virech a bezpečnosti

Témata článku: Microsoft, Windows, Wi-Fi, Windows XP, Nová ikonka, Service pack, Rozdílný přístup, Window, USB Disk, Win +, Service, Windows +, Pack, Štít


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně