Windows XP oficiálně zemřel. Co teď?

Dnes se oficiálně uzavírá další kapitola v příběhu Microsoftu. 8. dubna končí technická podpora Windows XP, což v praxi znamená, že se se systémem už nadále nepočítá. Je konec.

Tak je to tady. Dnes je 8. duben 2014 a Microsoft ukončil technickou podporu Windows XP. Leckdo by možná namítnul, že kvůli tomu děláme zbytečný humbuk – stejný osud přece po čase potká každý produkt, nicméně stará dobrá XPčka mají poněkud výsadnější pozici. Díky svému dlouholetému a stále silnému postavení na trhu se staly fenoménem IT a svědkem dramatické proměny technologického světa. Během těch třinácti let většina z nás přešla od pomalého a vytáčeného internetu k instantním širokopásmovým přípojkám a od prehistorických verzí CPU k současným úsporným a zároveň mnohojaderným čipsetům. A už si nevystačíme s 256 MB RAM.

Vyzkoušejte flashový emulátor základního prostředí Windows XP

Zatímco v roce 2001 jsem se k internetu připojoval skrze IE 5.5 závratnou rychlostí až 7 kB/s, na stole mi stál těžký a rozměrný 15" CRT monitor a v kapse mi vyzváněla Nokia 8110, o třináct let později surfuji bezmála 2 000× vyšší rychlostí, na stole mám tenký (a opět rozměrný) monitor, vedle něj malý výkonný laptop, tablet, v kapse téměř všehoschopný dotykový telefon a široko daleko žádnou disketovou a optickou mechaniku. V roce 2001 bych to nejspíše považoval za vzdálené sci-fi.

Microsoft oznámil dokončení prací na Windows XP a vydání finální verze RTM na sklonku parného léta 24. srpna 2001. Česku z pozice předsedy vlády šéfoval Miloš Zeman, americká dvojčata WTC stále patřila ke zdánlivě neohroženým dominantám New Yorku, Internet Explorer 5.x ovládal 90 % trhu, jednu jedinou empétrojku (128 kbps) jsme na běžném domácím internetovém připojení stahovali z Napsteru a jeho následovníků několik dlouhých minut a nejrychlejší počítač světa dosáhl v červnu 2001 úctyhodného výkonu 7,2 TFLOPS, což je asi desetkrát méně než současný a relativně malý ostravský kontejnerový cluster Anselm.

Klepněte pro větší obrázek
To je on... Ale teď už prosím zatáhněte oponu a zapomeňte.
Po třinácti letech je třeba konečně otočit list.

Za těch necelých třináct let samozřejmě rostl i Windows XP, jeho srpnové sestavení RTM by tedy dnes bylo na hraně použitelnosti. Systém by byl neskutečně děravý, měl by problémy s mnoha perifériemi, chyběla by mu plnohodnotná podpora Wi-Fi, Bluetooth a další věci, které si dnes už mnozí vůbec neuvědomují. Všechny tyto střípky, které protáhly životnost systému na celou následující dekádu, přinesly servisní balíčky SP.

Jenže čas běží rychleji, než si myslíte, Microsoft totiž poslední SP3 vydal před dlouhými šesti lety v dubnu roku 2008! To znamená rok a půl před vydáním Windows 7. Ačkoliv se tedy Windows XP vyvíjel, objektivně je to dnes sic možná relativně vyladěný, ale ve všech ohledech velmi zastaralý systém.

Takto se na Živě.cz psalo o příchodu Windows XP

Příchodu Windows XP se na Živě.cz intenzivně věnovali především Tomáš Holčík (ano, ten, který tu pořad sedí a stále není naklonovaný – tedy alespoň si to myslíme) a Jiří Hlavenka. Nášup bleskovek a článků začíná už na jaře roku 2001 s příchodem betaverze.

Nejstarší články o Windows XP najdete zde (chronologicky řazeno od nejnovějších).

Co teď? Jsme na křižovatce

Nyní přichází na řadu kruciální otázka, co dál. Je to poměrně snadné, nabízí se totiž pouze čtyři scénáře. Windows XP můžete přes veškerou mediální bouři používat i nadále, přestože následující rok může být potenciálně kritický. Druhou možností je nákup licence novějšího Windows a upgrade systému. Pak tu máme rovnou nákup nového počítače, pakliže by váš stroj neutáhnul Windows 7 a Windows 8, no a konečně poslední možností je útěk ze světa Microsoftu někam jinam – ať už do náruče Tima Cooka a jablečného OS X, nebo do komunitního svobodomyslného veselí jménem Linux, kam protentokrát zařadíme i Chrome OS a Android.

Témata článku: Software, Historie, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows XP, Miloš Zeman, Podmínka použití, Plus/mínus, Základní windows, Stará Nokia, Kruciální otázka, Instalační USB, Windows 8.1, Nášup, Window, Druhá cesta, Luna, Hotové peklo, Elite, Drobný stroj, Vyzvání, Linuxový desktop, Ansel, Elektronická verze, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu