Windows XP nejsou na odpis: SP3 přináší novou bezpečnost

Betatesteři třetího servisního balíku pro Windows XP začínají objevovat, co nového si pro ně Microsoft přichystal.
Windows XP nejsou na odpis: SP3 přináší novou bezpečnost

Windows XP, šest let starý a překonaný operační systém Microsoftu má dodnes na trhu a zejména v počítačích uživatelů obrovské zastoupení. V září tohoto roku klesl poprvé jeho tržní podíl podle měření společnosti Net Applications pod osmdesát procent (79,32 %). Z tržního podílu neukrajuje stagnující Linux (0,81 %), nýbrž mnohými opovrhovaná Windows Vista.

Novinka z rodiny desktopových Windows se natahuje po hranici deseti procent, jíž pravděpodobně s průměrným měsíčním přírůstkem jednoho procentního bodu dosáhne před koncem tohoto roku. Aktuální hodnota činí 7,38 procenta. Překonává tak součet obou platforem Mac OS a jen dvě desetiny procentního bodu ji dělí od součtu všech operačních systémů PC konkurenčních výrobců.

Přes rostoucí oblibu Windows Vista jsou Windows XP stále aktuálním produktem, u čehož, lze-li soudit podle tempa ústupu Windows 2000, ještě zhruba rok, možná více, zůstane. Dá se očekávat, že ve firmách starší systémy vydrží déle než v domácnostech. Microsoft nechce svůj historicky nejúspěšnější produkt nechat dožít bez pozornosti a nechce nechat na bedrech uživatelů trable spojené s množstvím aktualizací po SP2 a bezpečnostními slabinami, které nebyly nikdy vyřešeny. Připravuje proto třetí (a zřejmě poslední) servisní balíček.

Windows XP SP3 měl být původně pouhým souhrnem bezpečnostních oprav dostupných již nyní samostatně či prostřednictvím Windows Update. Podobně jako v případě Windows Vista SP1 se v průběhu betatestování ukázalo, že to není tak docela pravda a že nějaké novinky tu přeci jen najdeme. Již v tuto chvíli se dá říci, že budou snad většího významu než novinky ve zmíněném SP1 pro Visty.

Ale pěkně po pořádku

Primárním účelem opravného balíčku jsou opravy. SP3 jich po odečtení všech, které se vyskytují v předchozích servicních balících, obsahuje pěkných 1 073. Zhruba jedna desetina tohoto počtu (114) se týká bezpečnosti operačního systému. Zbytek vylepšuje výkon a spolehlivost, opravuje chyby, vylepšuje práci s ovladači v režimu jádra a zejména odstraňuje mnohé příčiny modrých obrazovek smrti. Kromě veřejně dostupných záplat obsahuje SP3 již tradičně i hotfixy vyvinuté pouze pro specifické zákazníky či distribuované na vyžádání.

Již jen pro zajímavost (neb informační hodnota je mizivá) uvedu, že první přítomnou opravou je KB s krásným označením KB123456, poslední je KB942367 naposledy aktualizovaná před dvěma týdny. Windows XP SP3 podporuje všechny verze a edice Windows XP x86 včetně Embedded, Fundamentals, Start, Professional, Media Center, a Home Edition. Nebylo by asi žádným překvapením, že pro „technologické experimenty“ v podobě Windows XP IA64 a Windows XP x86-64 Microsoft SP3 nepřipraví. Zatím o něm nemáme žádné náznaky.

Opravy nejsou vše, žijeme pro novinky

Jaké že jsou inovace v SP3? Ne, nebojte, očekávání jsou marná. Nebude to ani Aero ani DirectX10. Tak daleko by Microsoft nezašel, i kdyby to bylo technologicky možné. Novinky přesto stojí za to. Ve Windows XP SP3 tedy najdeme:

  • Nový model aktivace systému
  • Network Access Protection
  • Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module
  • Detekci black hole routerů

Nový model aktivace systému

Může se zdát, že tu nepochybně nejprotivnější novinku stavím na první místo, skutečnost je ale o něco růžovější. Slipstream SP3 instalace, tedy instalační média s již integrovaným SP3 nebudou totiž, podobně jako Windows Vista, vyžadovat při instalaci zadání produktového klíče. Na rozdíl od Windows Vista to ale nepovede k možnosti vybrat si libovolnou edici systému. Není to možné z technického hlediska, instalační CD Windows XP totiž obsahuje vždy jen jednu edici.

Zatím není ani příliš známo, zda půjde aktivační model v podobnosti s Vistami ještě dále, bude-li tedy možno provozovat systém bez zadání produktového klíče třicet dní a případně následně rearmovat (modří už vědí). Novinky v aktivaci systému v SP3, který máme k dispozici, se chystáme již brzy vyzkoušet.

Network Access Protection

Doslovný překlad názvu této funkce velmi dobře vystihuje její podstatu. Ochrana síťového přístupu je platforma pro inspekci systémů připojujících se do (většinou podnikové) sítě. Servery (Windows Server 2008) v síti umí ověřit, zda klient splňuje bezpečnostní požadavky (antivirové definice, aktualizace operačního systému apod.) nastavené administrátory sítě dle jejich vlastních bezpečnostních politik. Na základě obdrženého výsledku pak umožní, částečně umožní, či odepřou přísup do sítě. Existuje i možnost pomoci s řešením existujícího problému. Network Access Protection je rovněž jednou z pozitivně přijímaných součástí Windows Vista.

Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module

Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module (KMCM) obsahuje šifrovací algoritmy v jediném modulu, k němuž mohou přistupovat ovladače v režimu jádra. KMCM dále poslouží k vylepšení bezpečnosti systémů s Windows XP SP3. Jeho prostřednictvím mohou administrátoři například implementovat druhou - šifrovanou - vrstvu zabezpečení nad zmíněnou Network Access Protection. V ní lze nastavit pravidla pro šifrovanou komunikaci a ověřování uvnitř sítě. Šifrování zajistí algoritmy Triple-DES přístupné skrze jádro operačního systému.

Detekce Black hole routerů

I překlad black hole routerů plně vystihuje jejich podstatu. Stejně jako v černých dírách mizí hmota, v black hole routerech mizí síťové pakety. Black hole router pakety zahazuje, aniž by zdrojovému počítači vrátil platnou ICMP (Internet Control Message Protocol) odezvu. Tato novinka Windows XP pomáhá v detekci takovýchto routerů a ochraně uživatele před jejich působením. Windows XP v minulosti nic takového neuměla. K detekci black hole routeru sloužil příkaz Ping se správnými parametry a sekvence dalších ručně zadávaných příkazů pro obejití problému.

Kdy bude?

Nikdo neví. Alespoň ne přesně. Třetí servisní balík na Windows XP se má objevit v první polovině roku 2008. Je jasné, že v Microsoftu dávají přednost dokončení SP1 pro Windows Vista a Windows Serveru 2008. Je možné, že v Microsoftu SP3 pro Windows XP úmyslně zdržují, aby podpořili prodeje Windows Vista. Ze stejného důvodu se zdá, že Vista SP1 má momentálně větší prioritu, že se vyvíjí rychleji.

Na závěr jen dodám, že všeobecná odborná pomoc (zjednodušeně podpora) Windows XP, systému uvedeného na konci roku 2001, skončí podle dosavadních údajů k 14. dubnu roku 2009. Je však možné, že s vydáním SP3 bude podpora o několik měsíců prodloužena. Výrazné prodloužení je však velmi málo pravděpodobné.

Zdroj: BetaNews, NeoSmart Files, ArsTechnica, Microsoft

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (176) Další článek: První pohled na sexy červený notebook Dell XPS M1330

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Windows XP, ICMP, Pravděpodobný parametr, Hole, První experiment, Window, Poslední update, Odborná pomoc, Doslovný překlad, Výrazné prodloužení, Black hole, Windows 7 SP1, Krásný měsíc, Bezpečnostní slabina, Odpis, Všeobecná podoba, Informační hodnota, Nejúspěšnější uvedení, Obrovské překvapení, Aktivační příkaz, Správný parametr, Pouhý souhrn


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor